Gdzie szukać darmowych książek i podręczników na czytniki e-booków, komputery i smartfony?
To już ostatnie dni wakacji, nadszedł więc czas, by myśleć o powrocie do szkoły i na uczelnie. Warto uzbroić się w pozytywne nastawienie, ale też dobre książki, lektury i podręczniki. Niekoniecznie muszą być drukowane – w wielu wypadkach nawet lepszą opcją będą te cyfrowe, w postaci e-booków. Gdzie w Internecie szukać legalnych publikacji za darmo?
Darmowy dostęp do legalnych książek i podręczników jest możliwy albo gdy tak zadecydują autorzy, albo też gdy prawo autorskie przestanie obowiązywać. To drugie ma miejsce 70 lat po śmierci twórcy lub ostatniego współtwórcy (w przypadku książek) oraz 70 lat po pierwszej publikacji (czasopisma, słowniki i encyklopedie).
Mnóstwo polskich lektur szkolnych znajdziemy w serwisie Wolne Lektury (wolnelektury.pl), za którym stoi fundacja Nowoczesna Polska. Mnóstwo, to znaczy ponad 4300 tytułów, wpisanych na listy lektur dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Dzięki trzem formatom – PDF, EPUB i MOBI – e-booki otworzymy nie tylko na czytniku, ale też na komputerze lub smartfonie. Bazę tę w kolejności alfabetycznej uporządkowano na Midiapolis Drive (drive.midiapolis.com).
Wikiźródła (wikisource.pl) to kolejna potężna platforma z legalnymi e-bookami. Znajdziemy tu utwory literackie, dokumenty historyczne, jak i teksty publicystyczne. Jako że jest to baza międzynarodowa – znajdziemy tu publikacje w wielu różnych językach. Ponad 50 tysięcy e-booków znajduje się też w serwisie Projekt Gutenberg (gutenberg.org), ale polski język jest tu bardzo rzadki.
Uczniom szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich przydają się też podręczniki oraz dodatkowe materiały edukacyjne (na przykład prezentacje multimedialne). Wiele takich treści znajdziemy na platformie E-podręczniki (epodreczniki.pl).
Źródło: inkBook, WĘC
Komentarze
19