Miękka elektronika może zmienić oblicze robotyki. Wynalazek naukowców z EPFL to doskonały tego przykład.
Miękka elektronika może zmienić oblicze robotyki. Naukowcy z EPFL opracowali nowy zmechanizowany chwytak – został on wykonany z gumy i elastycznych elektrod, dzięki czemu może z powodzeniem podnosić delikatne przedmioty, takie jak jaja, wypełniony wodą balon czy papier.
Robot jest delikatny – to jedno. Podstawą jego działania jest jednak przyleganie elektrostatyczne, czyli elektroadhezja. Na czym to polega? Jeśli kiedykolwiek ocieraliście balon o włosy, aby przyczepić go do ściany, to będziecie wiedzieli o co chodzi.
Elektroadhezja pozwoli miękkim chwytakom przenosić przedmioty ważące nawet 80 razy więcej niż one same. Technologia ta ma zatem ogromny potencjał. Według naukowców z EPFL wynalazek ten może zrewolucjonizować protetykę, produkcję żywności, sprzątanie Kosmosu i wiele innych dziedzin.
Jak to działa? Gdy napięcie jest włączone, elektrody zginają się w kierunku obiektu, naśladując pracę mięśni. Końcówki elektrod pracują z kolei jak palce, delikatnie dostosowując się do kształtu przedmiotu do podniesienia, po czym działają na niego siłami elektrostatycznymi.
Źródło: EPFL, Engadget, Mediacom
Komentarze
11