Jeśli po instalacji Ubuntu 17.04, na dysku z Windows 10, z bootmenu zniknie Windows, spróbuj tego rozwiązania
Aktualizacja 08.05.2017
Zapowiadany poradnik już gotowy. Zainteresowanych zapraszamy Ubuntu obok Windows 10 - GRUB-y problem. Kilka praktycznych porad.
Aktualizacja 06.05.2017
Po kilku próbach zdiagnozowania, dlaczego po instalacji Ubuntu 17.04 z bootmenu znika Windows, dość szybko udało się trafić na rozwiązanie tego problemu. A co najważniejsze, jest bardzo łatwe do zastosowania dla niezaawansowanych użytkowników.
W bootmenu należy wejść w "Opcje zaawansowane dla systemu Ubuntu" (Advanced options for Ubuntu), nastepnie tryb "recovery mode".
Otrzymamy "Recovery Menu" - jak na fotce poniżej - a w nim wystarczy już wybrać funkcje "grub - Update grub bootloader".
Po ponownym uruchomieniu, w bootmenu powinien już pojawić się Windows 10.
Aktualizacja 05.05.2017
W ten weekend przeprowadzimy ponowne testy, ze wsparciem specjalistów, postaramy się zdiagnozować problem i znaleźć najprostsze możliwe rozwiązanie.
Wykorzystując dobrą zasadę "Problemy stwarzają możliwości", planujemy również przygotowanie na benchmark poradnika "TOP-10 co powinieneś wiedzieć zanim zechcesz zainstalować Ubuntu obok Windows".
News z 04.05.2017
To informacja z cyklu "zaoszczędzimy komuś rozczarowania i czasu", a że nie znalazłem w sieci za wiele na ten temat, myślę że warto się nią podzielić.
Instalując Ubuntu 16.04 na dysku już zawierającym Windows 10, bez większych problemów (co nie jest regułą) tworzy się DualBoot, z możliwością uruchamiania wybranego systemu. Przetestowałem to na swoim laptopie i od pewnego czasu cieszyłem się grub zawierającym Windows 10. Fotka powyżej przedstawia takie menu.
To oczywiście dobra wiadomość przede wszystkim na początkujących użytkowników, bo głównie Ci chcą potestować Ubuntu, ale nie znają się jednocześnie za dobrze na multibootach, grubach, a tym bardziej ręcznym edytowaniu plików loadera.
W ostatnich dniach przeprowadziłem kilka testów z najnowszą wersja Ubuntu 17.04 i z przykrością informuje wszystkich zainteresowanych, szczególnie tych, którzy rozważają upgrade z wersji 16.04, że DualBoot Ubuntu 17 i Windows 10 niestety nie działa. A przynajmniej nie "automatycznie", bez kombinowania.
Z zainstalowanym Ubuntu 17 nie było żadnych problemów, ale próby uruchomienia Windows 10 były nieudane. Przez moment było naprawdę niemiło. Wyjmowanie dysku z laptopa, naprawa MBR, itd. (powinienem dodać, że ostatecznie wszystkie dane i system przetrwały, a Windows udało się uruchomić, ale już bez dualboota)
Oczywiście nie musi to być regułą na każdej konfiguracji, być może problemy pojawiają się tylko przy kolejnej instalacji, ale jeśli mimo to planujesz taki upgrade, dobrze radzę, zrób backup całego dysku i bądź przygotowany nawet na pełny format dysku, aby na nowo zainstalować na nim Windows 10.
Jeśli pojawi się coś nowego w tej sprawie zaktualizujemy tą wiadomość w tym miejscu. Czekamy także na komentarze pomocne w tej sprawie.
Komentarze
49Idąc dalej, zapewne instalowaliście Ubuntu jakby "wewnątrz windowsa". Czyli w procesie instalacji wybraliście "Install Ubuntu alongside Windows 10" - to jest w mojej opinii najgorsze co można zrobić.
Ja proponuję instalować Ubuntu czy też jakiegokolwiek innego Linuksa poprzez wybór opcji ostatniej "Something else" a następnie ręcznie tworzycie nowe partycje. W tym przypadku nowe ext4 dla punktu montowania "/" i wedle uznania również "/home". W przypadku nie utworzenia "/home", katalog zwyczajnie trafi w partycję z "/" - więc jeżeli nie planujecie większych batalii z częstymi zmianami systemów to tworzenie /home jest zbędne. Można również utworzyć dodatkową partycję swap, dla tzw. przestrzeni wymiany, chociaż od Ubuntu 17.04 w przypadku braku swap potrafi już tworzyć pliki wymiany podobne do tych stosowanych w windowsach. Ważne! W procesie partycjonowania proszę zachować ostrożność aby przypadkiem nie usunąć/utworzyć lub sformatować partycji z ważnymi danymi. Pomyłka można sporo kosztować :) Dalej, GRUB (bootloader) powinien być zainstalowany na głównym dysku (master) (sda) w obszarze MBR (w żadnym wypadku innym) - to pozwoli uniknąć problemów. I to tyle, dalej już tylko next, next...
Tak czy inaczej polecam oficjalny poradnik od Canonical o instalacji Ubuntu wraz z dualboot Windows. Pamiętaj tylko aby Windowsa instalować jako pierwszego, Linux zawsze powinien być jako drugi.
Poradnik: https://help.ubuntu.com/community/WindowsDualBoot
Autor newsa musi być mega nieobeznanym z systemami człowiekiem. 5 minut mi zajęło odtworzenie wszystkiego bez utraty jakichkolwiek danych.
Wypalasz na pendrive instalację win10. W instalatorze klikasz napraw komputer (dokładnie nie pamiętam jak się nazywała opcja), a potem kliknąlem że dotyczy to uruchomienia systemu. Kółeczko windows się pokręciło i mogłem znowu uruchamiać windows.
Potem wypaliłem na pendrive linux i odtworzyłem wejście na linux.
Easy peasy.
Po co siać panikę?
Np. świetny Clover?
https://www.howtogeek.com/114884/how-to-repair-grub2-when-ubuntu-wont-boot/