Western Digital wprowadził do oferty dyski twarde o rekordowej pojemności 2,5 TB i 3 TB. Warto zaznaczyć, że tak pojemne dyski twarde standardowo nie są obsługiwane przez Windows XP.
Nowe modele WD oznaczono symbolami WD30EZRS dla wersji o pojemności 3 TB i WD25EZRS dla wersji o pojemności 2,5 TB. Są to obecnie jedne z najpojemniejszych wewnętrznych dysków twardych dostępnych na rynku.
Warto przeczytać: | |
Do komunikacji z komputerem wykorzystują one interfejs SATA II 3 Gb/s i są wyposażone w 64 MB pamięci podręcznej. W ich wnętrzu znalazły się cztery talerze - o pojemności 750 GB w wersji 3 TB oraz o odpowiednio mniejszej gęstości zapisu w wersji 2,5 TB. Oba najpojemniejsze produkty w ofercie WD, należą do serii Caviar Green, a więc ich pobór mocy został zoptymalizowany - wynosi 10,75 W podczas pracy oraz 1 W w spoczynku (jest to około 4 – 5 W mniej niż nieenergooszczędne dyski twarde).
Ze względu na to iż pojemność dysku przekracza granicę 2,19 TB - pojemniejsze dyski mogą być obsługiwane nieprawidłowo przez systemy operacyjne - producent dostarcza kontroler HBA (Host Bus Adapter) dla magistrali PCI Express. Dzięki niemu unikniemy problemów z niekompatybilnością BIOSu płyty głównej oraz zewnętrznymi sterownikami pamięci masowej. Warto zaznaczyć, że ową „barierę” może przekroczyć jedynie Linuks, Mac OS oraz Windows Vista i 7 - Windows XP nie obsługuje tak pojemnych dysków twardych. Inna istotna rzecz to zastosowanie tego dysku jako rozruchowego w systemie Windows - wymagana jest Vista lub 7 w wersji 64-bitowej oraz komputer wykorzystujący firmware UEFI.
Współpraca dysków o pojemności ponad 2,19 TB z systemem Windows XP obecnie możliwa jest tylko w przypadku dysków montowanych w obudowie USB, które wykorzystują specjalny sprzętowy kontroler pozwalający na zaadresowanie tak dużej objętości.
Oba dyski są już dostępne w sprzedaży, a ich sugerowana cena detaliczna wynosi 549 zł za wersję 2,5 TB oraz 699 zł za wersję 3 TB. Producent udziela 3-letniej gwarancji na swoje produkty.
Źródło: WD, Informacja prasowa
Polecamy artykuły: | ||
PlayStation Move - poznaj magiczną różdżkę Sony | Test 16 coolerów - który schłodzi najlepiej? | Premiera: więcej rdzeni i megaherców od AMD |
Komentarze
49Po co Ci tyle miejsca xD Na bank stawiasz serwery do gier :p
wystarczy poczekać na następnego Windowsa
i znowu i takie dyski będą za małe
:)
ja tam siedzę na Xp
i mam gdzieś DX 11
i duże dyski
i duże pamięci też mam w nosie
mam w nosie korporacyjnych złodziei którzy pod przykrywką nowości
okradają Nas w biały dzień
precz z Globalizacją
:)
X czasu temu chciałem pod XP założyć większą partycję. Jak założyłem 2 TB, to się nie dało dalej ale jak założyłem 1,5 TB, to drugą mogłem założyć max 0,5 TB, czyli całkowita adresacja do 2 i koniec. Gdyby wprowadzili sektory 4 KB, a nie 512 bajtów jak to niedawno było opisywane, to dałoby się zaadresować do 16 TB w starej nomenklaturze.
Co do dysków sata w raid - dlaczego nie, wszystko zależy do czego to ma służyć :) Może nie koniecznie z linii "green" ale jeżeli to ma być wolumin plikowy, zbieranie dokumentów, multimediów, logów... bez sensu byłoby wstawianie tam FC czy SAS. Np.: w serwerze mam 2x1gbs wpięte w switcha, podpiętą maciorkę z dyskami sata i tyle jestem wstanie wyciągnąć z niej nawet przy testach w trybie random.
dnetsky: Ktoś chce siedzieć na Windows 95 - nikt mu nie broni :)