Wynalazek naukowców z Uniwersytetu Harvarda może pomóc żołnierzom podczas misji i osobom starszym na co dzień.
Choć dla większości z nas chodzenie jest czymś absolutnie naturalnym i właściwie nawet nie myślimy o tym podczas wykonywania tej czynności, są sytuacje, gdy chodzenie jest znacznie trudniejsze. Naukowcy z Wyss Institute (przy wsparciu ze strony agencji DARPA) opracowali egzoszkielet, który sprawia, że czynność ta może sprawiać mniej kłopotów.
Wynalazek jest w stanie odciążyć człowieka podczas chodzenia nawet o 23 proc. – o tyle mniejsza energia jest potrzebna do wprawienia ciała w ruch i utrzymywania go w nim. Jest to możliwe dzięki dostarczaniu pomocy do kostki w idealnym momencie, a więc właśnie wtedy, gdy wykonujemy kolejny krok.
Naukowcy nie zamierzają jednak na tym poprzestawać. Ich celem jest bowiem stworzenie egzoszkieletu, który odciąży nie tylko kostkę, ale wszystkie mięśnie i ścięgna – od kostki, przez kolano, aż po biodro.
Po co to wszystko? Finansowanie przez agencję DARPA każe domyślać się, że chodzi przede wszystkim o zastosowania militarne – żołnierze mogliby dzięki takim egzoszkieletom poruszać się sprawniej z całym ekwipunkiem. Oczywiście taka pomoc przyda się też osobom w podeszłym wieku i pacjentom borykającym się z różnego typu chorobami – od Parkinsona po porażenie mózgowe.
Źródło: New Scientist, Wired, Engadget. Foto: Wyss Institute at Harvard University
Komentarze
5