Epson L800, L200 i L100: drukarki ze stałym zasilaniem tuszem
Drukowanie za grosze
Epson zaprezentował fotograficzną drukarkę Epson L800, urządzenie wielofunkcyjne Epson L200 oraz jednofunkcyjną drukarkę Epson L100. Wyposażono je w zintegrowany system stałego zasilania oryginalnym tuszem Epson i bardzo pojemne zasobniki. Pozwoli to wielokrotnie obniżyć koszty druku.
Tym, na czym zarabiają producenci drukarek, są materiały eksploatacyjne. Kupujemy drukarkę za kilkaset złotych i po wykorzystaniu dołączonych startowych zasobników z tuszem zmuszeni jesteśmy na wydanie około 100 złotych, a nawet więcej, na kolejny zestaw tuszy. Mimo coraz rozsądniejszej gospodarki atramentem przez nowe modele drukarek, koszty eksploatacji nie są zbyt niskie.
Stałe zasilanie tuszem określane jest także mianem zewnętrznego zasilania, gdyż dodatkowe duże zasobniki znajdują się na zewnątrz obudowy drukarki. Na zdjęciu czterokolorowy zestaw marki inkSYSTEM dla drukarek Epson.
Aby poradzić sobie z problemem zbyt kosztownych oryginalnych zasobników, wytworzył się rynek zamienników, które są tańsze niż oryginały. Jest jeszcze inna recepta na obniżenie kosztów druku. Zastosowanie systemu stałego zasilania tuszem (CiSS). W tym przypadku, drukarka czerpie tusz z bardzo pojemnych zasobników - nawet wielkości butelki, które umieszczone są na zewnątrz drukarki.
Kupując nowy tusz płacimy za sam atrament, znacznie tańszy niż ten w zasobnikach. Na rynku dostępne są produkowane przez niezależne firmy zestawy stałego zasilania tuszem dla drukarek najpopularniejszych producentów - Canon, Epson, HP.
Epson L800. Pojemnik na tusze znajduje się po prawej stronie obudowy.
Epson proponuje jeszcze inne rozwiązanie, z którym poradzą sobie nawet laicy. System stałego zasilania, który zintegrowany jest z obudową drukarki. W efekcie otrzymujemy zgrabne urządzenie, które nie straszy wystającymi na zewnątrz rurkami doprowadzającymi tusz do głowic drukujących. System dostępny będzie w modelach L800, L200 oraz L100.
Epson L800 w konfiguracji do napełniania tuszem. System uzupełniania atramentu FIT (Fast Ink Top-up) minimalizuje ryzyko wycieku atramentu przy napełnianiu jak i transporcie.
Epson L800 to fotograficzna drukarka wykorzystująca technologię druku MicroPiezo (90 dysz na każdy z kolorów), która daje kroplę tuszu o objętości 1,5 pl. Drukarka może wykonywać wydruki maksymalnie A4, a także drukować na płytach CD. Wydrukowanie zdjęcia 10 x 15 mm zajmuje jej 12 sekund, a maksymalna prędkość druku w trybie draft wynosi 34 strony na minutę.
System CiSS pozwala na wydrukowanie bez uzupełniania tuszu w pojemnikach około 1800 zdjęć formatu 10 x 15 cm (dane producenta). Zastosowanie oryginalnego tuszu, w przeciwieństwie do innych systemów, które bazują na nieoryginalnych tuszach, gwarantuje najwyższą jakość wydruku. Przynajmniej w teorii.
Każda buteleczka z tuszem dla Epson L800 ma pojemność 70 ml, około 10 razy więcej niż standardowo stosowane zasobniki. Wykorzystywane są tusze w sześciu kolorach - C, light C, M, light M, Y i K.
Pozostałe modele L200 i L100 to odpowiednio urządzenie wieloczynnościowe (AIO) oraz prosta drukarka. Wykorzystują one system 4 zasobników z tuszem (C M Y K). Epson L200 wyposażono w skaner o rozdzielczości 1200 x 600 dpi. Wydajność pojemników z tuszem wynosi około 4000 stron czarno-białych i 6500 stron w kolorze.
Epson L200
Epson L100
Z tańszego drukowania będą mogli skorzystać użytkownicy z Europy Wschodniej, natomiast producent nie przewiduje ich wprowadzenia na zachodzie Europy. Produkty przeznaczone są dla niewielkich firm i przede wszystkim dla użytkowników indywidualnych.
W Polsce drukarki pojawią się w sprzedaży w marcu. Fotograficzny model Epson L800 będzie dostępny w cenie 1349 złotych, wielofunkcyjny L200 w cenie 899 złotych, a L100 w cenie 699 złotych. Nie są to najniższe ceny, ale trzeba pamiętać, że obniżone koszty druku mogą je w dużym stopniu zrekompensować. Pojedynczy tusz 70 ml do L800 ma kosztować około 47 złotych, a zasobniki do L200 i L100 tylko 28 złotych.
Więcej o drukarkach i drukowaniu:
- The Pirate Bay: modele do drukarek 3D do ściągnięcia
- Brother MFC-J825DW wielofunkcyjne urządzenie w nowej, niższej cenie
- Little Printer - drukarka do smartfonów
- HP Envy 110: drukarka ze skanerem i inne nowości HP
- Canon Pixma Pro-1: drukarka A3+ z 12 atramentami
- Epson PX730WD: domowa drukarka fotograficzna w dobrej cenie
Źródło: Epson, inksystem.pl
Komentarze
26Co prawda jakość druku trochę spadła, ale gdyby nie to, to bym wydał na oryginalne pojemniki z 500zł a tu nie zużyłem jeszcze pół czarnego.
Tyle co bym na oryginały wydał to się w głowie nie mieści.
Prawie nie dostrzegalna różnica w kolorze Cyan wystarczyło kolor niebieski w monitorze o 2-3% obniżyć i widziałem to co na zdjęciu będzie. Na lepszym papieże foto nie musiałem robić żadnej korekty.
Nie jest to pełno prawny CISS, bo nie podłączyłem wężyków do tych dodatkowych zbiorników, wkurzało jak musiałem drukarkę chować przed dziećmi i zostałem przy kartridżach. xD.
http://dl.dropbox.com/u/22740842/100_0722.JPG
Ja zostaję przy moim Brotherze DCP-135C. Mam pojemniki na ~30ml każdy i naprawdę trzeba nieźle się nadrukować żeby zejść z tych tuszy...
Tusz ciągle mi zasycha (2-3 dni bez drukowania).
Bez przerwy muszę czyścić głowicę.
Jakość druku bardzo słaba.
Zamienniki z allegro po 2 zł za sztukę albo nie działają (część działa, część nie) albo jednego dnia działają i jak następnego dnia włączysz drukarkę to pojemnik nierozpoznawalny.
Zakupiłem więc te pojemniki samo-resetujące i tusz pigmentowy i jest troszkę lepiej.
Epson - porażka z zamiennikami.
A jak nie drukujesz zdjęć, do do czarnobiałych dokumentów nic nie zastąpi lasera :) Tanie już są jak atramentówki, a w utrzymaniu dużo, dużo tańsze.