Już niedługo nie będzie można kupić drukarki laserowej firmy Epson. Producent zapowiedział koniec produkcji takich urządzeń.
Firmy Epson chyba nikomu nie trzeba przedstawiać – to jeden z głównych graczy na rynku drukarek do domu i biura. Japoński gigant zapowiedział jednak duże zmiany. W najbliższych latach zakończy on produkcję drukarek laserowych i będzie się skupiać wyłącznie na drukarkach atramentowych.
Epson zapowiada koniec produkcji drukarek laserowych
Producent poinformował, że w 2026 roku zakończy produkcję i dystrybucję drukarek laserowych. Równocześnie oznacza to przejście całkowicie na drukarki atramentowe. Powodem decyzji ma być dbałość o zrównoważony rozwój - kluczowe znaczenie odgrywa mniejsze zużycie energii elektrycznej oraz części eksploatacyjnych.
Jako firma jesteśmy całkowicie zaangażowani w zrównoważony rozwój i innowacje, a drukarki atramentowe po prostu zużywają mniej energii i mniej części eksploatacyjnych. Podczas, gdy drukarki laserowe działają na zasadzie podgrzewania i utrwalania tonera na stronie, technologia druku atramentowego firmy Epson bez użycia ciepła zużywa mniej energii elektrycznej, wykorzystując energię mechaniczną do wystrzeliwania atramentu na stronę.
- wyjaśnił Koichi Kubota, kierownik ds. sprzedaży i marketingu w firmie Epson.
Trudno się nie zgodzić z argumentami producenta. Kilka lat temu opublikował on wpis, gdzie porównano drukarki atramentowe i laserowe. Te pierwsze zużywają o 85% mniej energii i wytwarzają o 85% mniej dwutlenku węgla. Do tego mają one o 59% mniej elementów eksploatacyjnych.
Producent za cztery lata już nie będzie wypuszczać drukarek laserowych, ale nadal będzie wspierać konsumentów materiałami eksploatacyjnymi i częściami zamiennymi. Przy okazji Epson wypuszcza nową linię urządzeń WorkForce Enterprise AM, które wypełnią lukę w ofercie biznesowych drukarek A3. Urządzenia korzystają ze stałych głowic wierszowych i niewymagającej użycia ciepła technologii drukowania Micro Piezo.
„Nowa seria WorkForce Enterprise AM uzupełnia linię biznesowych drukarek atramentowych – wśród nich znajdują się zarówno urządzenia dla małych grup roboczych, jak i szybkie urządzenia dla całych departamentów. Oznacza to, że niezależnie od funkcji biznesowej czy częstotliwości drukowania, Epson oferuje odpowiedni produkt” – powiedział Robert Reszkowski z Epson Europe. „Dzięki wsparciu w postaci zarządzanych usług druku, zarządzania zdalnego i rozwiązań z zakresu przepływów pracy te produkty zapewniają zrównoważony system drukowania o niskich wymaganiach konserwacyjnych oraz wysokiej jakości, a także niezawodności”.
Źródło: Epson, The Register
Komentarze
33Szkoda, że Samsung padł ze swoim działem i jeszcze bardziej szkoda, że sprzedał się HP - to jedyny był producent, do którego częsci były tanie i nawet pojedyncze zębatki do prostej drukarki dostępne, gdzie w HP nawet fusera czy zasilacza nie wymienisz, bo zwyczajnie nie ma takich części w sprzedaży.
oraz zarobicie 10x więcej na sprzedaży tuszów niż na tonerach które mają o rząd wielkości wyższą wydajność.
od wielu lat jest poza top 5 producentów, więc nie jest żadnym głównym graczem na rynku. Epson to gigant, ale w dziedzinie projektorów i skanerów - tu rzeczywiście próżno szukać konkurenta, ale drukarki to już od dawna jest u nich temat niszowy.
Zmoczyć wydruk z Atramenta ...
Zmoczyć wydruk z Lasera ...
Nie mam więcej pytań ...
rezygnacja z Selenu, bardzo dobry pomysł. Selen się przyda w innych działach technologicznych.