Będzie to największa tego typu fabryka w naszej części Europy. Zaoferuje ogniwa o amerykańskiej jakości w cenie chińskich produktów.
Polscy inżynierowie z Warszawskiego Centrum Badań i Rozwoju Technologicznego dla Przemysłu (CBRTP) nawiązali współpracę z chińskim przedsiębiorstwem Solargiga Energy Holdings. Jej owocem ma być pierwsza w naszej części Europy fabryka superwydajnych ogniw krzemowych – informuje Wyborcza.
Inżynierowie z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk opracowali technologię modyfikacji ogniw krzemowych, którą teraz CBRTP (w formie licencji) chce wykorzystać w polskiej fabryce. Nie wiadomo jeszcze gdzie stanie, ale jej budowa, która rozpocząć ma się już w styczniu przyszłego roku, pochłonąć ma ponoć 120 mln złotych. Wspomniana technologia pozwolić ma na produkowanie krzemu monokrystalicznego i ogniw fotowoltaicznych o wydajności najlepszej w tej części Europy, prześcigającej nawet niemieckie rozwiązania.
W polsko-chińskiej fabryce produkowane mają być podstawowe elementy paneli słonecznych. Ogniwa mają mieć wydajność na poziomie nawet 20 proc., a więc taką, jaką oferują obecnie najlepsze i najdroższe rozwiązania. Jednocześnie Polacy twierdzą, że dzięki temu, że koszty produkcji w naszym kraju są stosunkowo niskie, możliwe będzie stanie się realną konkurencją na rynku, którym rządzą obecnie państwa azjatyckie i USA.
Fabryka działanie rozpocząć może już w 2017 roku. Produkcja będzie zautomatyzowana – i tak maszyny, jak i sam krzem pochodzić będą ze Stanów Zjednoczonych lub Japonii. Mimo to zatrudnienie znaleźć ma tam około 50 inżynierów z Polski. – „W promowanym przez nas procesie produkcji uzyskamy jakość amerykańską w cenie produktów chińskich” – dodał Grzegorz Putynkowski, wiceprezes CBRTP.
Dlaczego jest to jednak tak istotne? Przede wszystkim dlatego, że oznacza to dla Polski ogromny skok technologiczny i uniezależnienie się od azjatyckich lub amerykańskich dostawców. Tym bardziej, że analitycy przewidują, że branża fotowoltaiczna będzie się w najbliższych latach dynamicznie rozwijać, aż w końcu stanie się niezwykle ważną gałęzią przemysłu. Pozostaje nam więc chyba tylko życzyć powodzenia.
Źródło: Wyborcza.biz. Foto: CBRTP
Komentarze
11w końcu coś zrobią u nas a nie tylko sprzedadzą licencję za grosze aby inni na tym zarobili
http://tvn24bis.pl/tech-moto,80/perowskit-rewolucja-w-energetyce,576885.html