Sieci Wi-Fi najsłabiej zabezpieczonym elementem infrastruktury IT
Raport Security Census 2015 informuje, że sieci Wi-Fi są najbardziej podatnym na zagrożenia elementem infrastruktury sieciowej firmy.
Według opublikowanego przez Fortinet raportu Security Census 2015 poświęconego bezpieczeństwu sieci bezprzewodowych, sieci Wi-Fi są najbardziej podatnym na zagrożenia elementem infrastruktury przedsiębiorstwa. Aż 49% przepytanych menedżerów ds. IT wskazało Wi-Fi, jako potencjalnie najmniej bezpieczny element w otoczeniu sieciowym.
Gwoli porównania, tylko 29% badanych wskazało, w kontekście cyberbezpieczeństwa, na sieć rdzeniową. Następne miejsca w rankingu najbardziej zagrożonych elementów infrastruktury zajmują: bazy danych (25%), aplikacje (17%) oraz pamięć masowa (11%).
Niewystarczająca ochrona sieci bezprzewodowych budzi obawy niemal wszystkich respondentów (92%), co jednak ciekawe, nie wszyscy sami dbają o ich bezpieczeństwo. Świadczyć o tym może fakt, że aż 43% badanych przyznaje się, że umożliwia dostęp do firmowej sieci gościom, a 13% spośród tej grupy, w żaden sposób nie kontroluje udzielonego dostępu.
Niepokój może budzić fakt, że 37% badanych nie dysponuje nawet podstawowym zabezpieczeniem sieci Wi-Fi, jakim jest uwierzytelnianie. Ponadto 29% nie uznaje zabezpieczenia w formie firewalla, a 39% nie toleruje programów antywirusowych. Nawet zabezpieczenia uważane za kluczowe w ochronie infrastruktury IT bardzo rzadko wdrażane są w ochronę sieci bezprzewodowych. System zapobiegania włamaniom wdrożyło 41% respondentów, a filtrowanie adresów URL tylko 29%.
W ujęciu globalnym, zaufanie pracowników odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji w kwestiach informatycznych do bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych jest mocno zróżnicowane. Na pierwszym miejscu, pod względem zaniepokojenia stanem bezpieczeństwa są znajdują się Chiny, gdzie aż 71% respondentów nie ufa swoim systemom cyberbezpieczeństwa. Najspokojniejszym krajem jest zaś Japonia, gdzie jedynie 13% respondentów martwi się o bezpieczeństwo sieciowe swojej firmy.
Raport Fortinetu, światowego lidera w dostarczaniu rozwiązań dotyczących cyberbezpieczeństwa, oparty został o badanie ankietowe przeprowadzone wśród 1490 osób decyzyjnych w kwestiach IT z dużych przedsiębiorstw. W gronie przepytanych byli oficerowie bezpieczeństwa, dyrektorzy ds. IT oraz główni specjaliści ds. IT z 12 krajów: Australii, Kanady, Chin, Francji, Niemiec, Indii, Włoch, Japonii, Hong Kongu, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i USA.
Źródło: Sarota
Komentarze
10W celach testowych "BackTrack 5" łamie podobno
wszystkie zabezpiczenia obecnych sieci Wi-Fi
(Poradników w sieci mnóstwo jest.)
Najlepszy sposób: ruszyć dupe i poprawdzić kable, otrzymujecie w zamian: lepszy czas dostępu, szybsze transfery, brak możliwości włamania do routera.
Chyba najlepszy sposób ? Czy da się lepiej ?
Ja mam tak:
Neostrada router orange > router NAT + firewall > router dzialajacy na WIFI z filtrowanie po MAC no i na WPA2 i to w domu a w firmie to nie wiem jak mozna podlaczyc net bezposrednio do dostawcy.
punkt dostepowy > sprzetowy firewall > i tu zrobić z 2 honepoty ze słabymi zabezpieczeniami (jakies komputery z niby tajnymi danymi) i dalej
NAT + firewall > WIFI