Futuremark PCMark 8: nowy benchmark do testowania wydajności i żywotności akumulatora
Najnowszy PCMark służy do kompleksowego przetestowania wydajności komputerów oraz żywotności akumulatora w urządzeniach mobilnych
W ubiegłym miesiącu zapowiadaliśmy benchmark Futuremark PCMark 8, który posłuży do kompleksowego przetestowania wydajności komputerów oraz żywotności akumulatora w urządzeniach mobilnych. Aplikacja jest już dostępna w płatnych wersjach.
Nowy PCMark został opracowany z myślą o tabletach, laptopach i komputerach stacjonarnych działających pod kontrolą systemów operacyjnych Windows – zwłaszcza tych z najnowszymi procesorami AMD APU Richland i Intel Haswell. Warto również zauważyć, iż aplikacja służy nie tylko do pomiaru wydajności, ale również przetestowania żywotności akumulatora w urządzeniach mobilnych – można się tego dowiedzieć z testów szacunkowych lubz dokładniejszego testu zapętlonego (trwającego aż do wyczerpania akumulatora).
Testy w aplikacji podzielono na następujące tryby:
- Home – sprawdzający wydajność w zastosowaniach domowych (przeglądanie stron internetowych, edycja zdjęć i granie w gry)
- Work – sprawdzający wydajność w zastosowaniach biurowych (pisanie dokumentów i przeglądanie stron internetowych)
- Creative – sprawdzający wydajność w bardziej wymagających zastosowaniach (przeglądanie stron internetowych, edycja materiałów wideo i zdjęć oraz granie w gry)
- Storage – sprawdzający wydajność dysków twardych, nośników SSD oraz napędów hybrydowych (korzystanie z pakietu biurowego, granie w gry oraz edycja materiałów wideo i zdjęć)
Na uwagę zasługuje również zastosowanie testów rzeczywistych, które bazują na pakietach Adobe Creative Suite 6 i Microsoft Office 2010 – aplikacje te muszą być jednak zainstalowane osobno (nie zawierają się w benchmarku).
Wymagania benchmarka PCMark 8 prezentują się następująco:
Minimalne:
- procesor: 2-rdzeniowy
- pamięć RAM: 2 GB
- karta graficzna: zgodna z DirectX 9.0c
- dysk twardy: 30 GB wolnego miejsca
- system operacyjny: Windows 7
- monitor: z rozdzielczością 1366 x 768 pikseli (lub wyższą)
Rekomendowane:
- procesor: 2-rdzeniowy
- pamięć RAM: 2 GB
- karta graficzna: zgodna z DirectX 11
- dysk twardy: 30 GB wolnego miejsca
- system operacyjny: Windows 7 lub 8
- monitor: z rozdzielczością 1920 x 1080 pikseli (lub wyższą)
Jak na razie producent udostępnił jedynie płatne licencje aplikacji – w pełni funkcjonalną Advanced Edition za 49,95 dolarów oraz komercyjną Professional Edition za 1495 dolarów. Wersja darmowa powinna pojawić się jeszcze w tym miesiącu – gdy tak się stanie, od razu Was o tym poinformujemy.
Źródło: Futuremark
Komentarze
9To już od razu z komputerem? ;]