Gigabyte oficjalnie wprowadził do swojej oferty cztery płyty główne z podstawką FM1, która przeznaczona jest dla nadchodzących, desktopowych układów APU z serii A od AMD.
AMD kilka dni temu zaprezentowało mobilne układy APU z serii A, ale nie da się ukryć, że premiera ich desktopowych odpowiedników zbliża się wielkimi krokami. W związku z tym część producentów już zaprezentowała płyty główne z podstawką FM1, a należą do nich ASRock, Biostar, ECS i MSI. Tym razem przyszła jednak pora na firmę Gigabyte oraz jej cztery zróżnicowane modele z mostkiem Hudson-D3 (A75).
Dwie pierwsze konstrukcje noszą oznaczenie GA-A75M-D2H oraz GA-A75A-UD2H i wykorzystują tradycyjny dla producenta, niebieski laminat formatu mATX. W obydwu modelach producent zastosował 5-fazową sekcję zasilania, ale tylko w przypadku drugiego z nich jest ona chłodzona radiatorem. W przypadku pierwszego modelu do dyspozycji oddano dwa banki pamięci, które są w stanie obsłużyć moduły DDR3 o pojemności 8 GB i taktowaniu 1866 MHz w trybie dwukanałowym. Druga z płyt ma cztery sloty (łącznie do 32 GB), obsługujące pamięci o takiej samej specyfikacji.
Płyta główna Gigabyte GA-A75M-D2H
Dla kart rozszerzeń udostępniono dwa porty PCI-Express x16 (elektrycznie x16/x4), jeden PCI-Express x1 oraz jeden zwykły PCI. Poniżej nich umieszczono gniazda SATA 6 Gb/s – model z dopiskiem UD2H ma ich pięć, natomiast D2H sześć.
Płyta główna Gigabyte GA-A75M-UD2H
Na tylnych panelach płyt znalazł się:
- port PS/2
- cztery porty USB 2.0
- dwa porty USB 3.0
- port FireWire (tylko w modelu GA-A75M-UD2H)
- port eSATA (tylko w modelu GA-A75M-UD2H)
- wyjścia zintegrowanego w procesorze układu graficznego – D-SUB, DVI, HDMI i DisplayPort (DisplayPort tylko w modelu GA-A75M-UD2H)
- złącze RJ45 zintegrowanej, gigabitowej karty sieciowej
- wejście i wyjścia zintegrowanej, 8-kanałowej karty dźwiękowej wraz z optycznym S/PDIF
Kolejne dwa modele – GA-A75-D3H i GA-A75-UD4H – wykorzystują także niebieski laminat, ale tym razem jest on pełnowymiarowego formatu ATX. W pierwszym z nich zastosowano 5-fazową, niechłodzoną sekcję zasilania, natomiast w drugim producent zamontował bardziej rozbudowaną, 10-fazową, która dodatkowo jest chłodzona radiatorem. Tuż pod podstawką FM1 umieszczono cztery banki pamięci, mogących obsłużyć moduły DDR3 o pojemności 8 GB (łącznie 32 GB) i taktowaniu 1866 MHz.
Płyta główna Gigabyte GA-A75-D3H
W przypadku niższego modelu, karty rozszerzeń można montować w dwóch portach PCI-Express x16 (elektrycznie x16/x4), dwóch PCI-Express x1 oraz trzech PCI. Wyższy model zamiast jednego portu PCI ma nowszy PCI-Express x1, a port PCI-Express x16 (x4) zastąpiono portem PCI-Express x16 (x8). Na dolnej krawędzi laminatu znalazło się pięć gniazd SATA 6 Gb/s.
Płyta główna Gigabyte GA-A75-UD4H
Na tylnych panelach znalazł się:
- port PS/2
- dwa porty USB 2.0
- cztery porty USB 3.0
- port eSATA
- port FireWire (tylko w modelu GA-A75-UD4H)
- wyjścia zintegrowanego w procesorze układu graficznego – D-SUB, DVI, HDMI i DisplayPort (DisplayPort tylko w modelu GA-A75-UD4H)
- złącze RJ45 zintegrowanej, gigabitowej karty sieciowej
- wejście i wyjścia zintegrowanej, 8-kanałowej karty dźwiękowej wraz z optycznym S/PDIF
Obecnie nie wiadomo kiedy i w jakiej cenie płyty trafią do sprzedaży. Wiadomo jednak, że firma Gigabyte na czterech konstrukcjach pod podstawkę FM1 nie skończy, bowiem według założeń chce ich wydać aż dwanaście.
Więcej o płytach głównych pod układy APU z serii A:
- Biostar: trzy biało-czerwone płyty pod FM1
- MSI: płyty dla AMD Llano zgodne z Military Class II
- ASRock: pierwsza płyta miniITX dla AMD Llano
- ASRock: mocne płyty dla nowych procesorów AMD
- ECS: topowa płyta pod AMD Llano
źródło: Gigabyte, ComputerBase.de
Komentarze
16jesli ktos ma ;)