Podczas konferencji Google Zeitgeist 2008, Jeffrey R. Immelt, CEO GE oraz Eric Schmidt, CEO Google ogłosili nawiązanie partnerskiej współpracy firm GE i Google. Jej celem jest stworzenie nowoczesnego systemu generowania, przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej, zwanego „inteligentną siecią energetyczną” (smart grid), oraz przystosowanie go do obsługi elektrycznych środków transportu nowej generacji. Według dyrektorów obu firm, system energetyczny XXI wieku powinien łączyć zaawansowane technologie energetyczne, w których specjalizuje się GE, z najnowszymi technologiami informatycznymi, którymi zajmuje się Google.
Firmy ogłosiły, że celem współpracy jest zapewnienie konsumentom atrakcyjniejszej oferty energetycznej poprzez umożliwienie im zakupu energii odnawialnej, używania samochodów elektrycznych typu plug-in, (czyli pojazdów, których akumulatory mogą być ładowane bezpośrednio z gniazdka elektrycznego) oraz obniżenia rachunków za energię dzięki lepszemu zarządzaniu jej zużyciem bezpośrednio we własnych domach. Nawiązana współpraca doskonale wpisuje się w globalną inicjatywę GE Ecomagination, której celem jest wprowadzanie na rynek innowacyjnych produktów i technologii, które pomogą klientom rozwiązywać problemy związane z ochroną środowiska, w tym również znaleźć odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną. W ramach Ecomagination, firma GE zobowiązała się do przeznaczania do 2010 roku kwoty 1,5 mld USD rocznie na badania nad technologiami przyjaznymi dla środowiska. W tym momencie, portfolio GE Ecomagination obejmuje 65 produktów i usług.
Firmy GE i Google zajmą się technologiami wytwarzania i dystrybucji energii odnawialnej oraz popularyzacją pojazdów elektrycznych typu plug-in. W pierwszym etapie współpraca obu firm skupi się na następujących obszarach:
- Wytwarzanie na skalę przemysłową energii ze źródeł odnawialnych, ze szczególnym uwzględnieniem technologii pozwalającej na uzyskanie energii ze źródeł geotermalnych,
- Stworzenie oprogramowania, urządzeń kontrolnych i pakietu usług umożliwiających popularyzację pojazdów elektrycznych typu plug-in (ładowanych bezpośrednio z gniazdka elektrycznego).
GE i Google zapowiedziały także, iż będą opowiadać się za taką polityką rządu federalnego, która ułatwi zbudowanie w Stanach Zjednoczonych systemu energetycznego na miarę dwudziestego pierwszego wieku. Za najważniejsze cele tej polityki uznano:
- Planowanie i rozmieszczanie mocy przesyłowych w sposób umożliwiający wprowadzenie w Stanach Zjednoczonych systemów generowania energii odnawialnej na dużą skalę oraz zapewnienie potrzebnych na to środków finansowych
- Utworzenie i uruchomienie inteligentnej sieci elektroenergetycznej, która ułatwi przedsiębiorstwom użyteczności publicznej i użytkownikom końcowym efektywniejsze zarządzanie energią oraz obniżenie emisji szkodliwych substancji
Komentarze
2Mogliby wprowadzić sposób przesyłania energii wg. Tesli - to by faktycznie było coś! Ale chwila, wtedy nic by nie zarobili..