Graava wodoodporna kamera sportowa Full HD automatycznie tworzy klip wideo z najciekawszych momentów całego nagrania
Nagrania z kamer sportowych zwykle są bardzo długie, co jest konsekwencją sposobu rejestracji. A jak wiemy, zbyt długi film może stać się nużący. Dlatego twórcy kamery Graava zamiast na rozdzielczość 4K (tryb dostępny jedynie przy filmach hyperlapse), zdecydowali się postawić na automatykę montażu filmów. Graava potrafi samodzielnie wybrać najciekawsze momenty nagrania i złożyć w interesujący klip wideo.
Oczywiście jeśli takie automatyczne nagranie się nam nie spodoba, możemy poprawić wybór kamery za pomocą dołączonej aplikacji. Jednak twórcy Graava liczą, że tryb automatyczny nie będzie jedynie hasłem reklamowym, a faktycznie przydatną funkcją kamery.
By wybór dokonany przez oprogramowanie Graava nie był tylko strzałem w ciemno, kamerę wyposażono w różne sensory - czujnik światła, dodatkowy mikrofon, GPS, żyroskop i akcelerometr. Na podstawie informacji z tych sensorów Graava może oszacować czy dany moment nagrania jest wart wykorzystania w finalnym klipie. Opcjonalnie, dzięki komunikacji Bluetooth, możliwe jest wykorzystanie nawet wskazań z czujnika rytmu bicia serca. A to na pewno świetny wskaźnik, czy na nagraniu dzieje się coś wartego zapamiętania.
Kamera ma kompaktową, opływową, wodoodporną obudowę (zgodna z IP67). Dostępne są również dodatkowe osłony i uchwyty do mocowania na rowerze lub kasku motocyklowym. Sensor jest w stanie rejestrować poprawnie wideo, niezależnie od orientacji (pion lub poziom) kamery. Ułatwia to jej montaż, na przykład do kierownicy roweru.
Producent zaprojektował również efektowny uchwyt do bezprzewodowego ładowania kamery. Wbudowany akumulator, przy wyłączonym Wi-Fi, zapewnia do trzech godzin rejestracji w rozdzielczości Full HD.
Dodatkowe oprogramowanie, które będzie można zainstalować na smartfonach i smartwatchach, pozwoli na wykorzystanie kamery również jaki narzędzia do monitoringu, nagrywania filmów poklatkowych, rejestrowania jazdy samochodem z logami GPS lub strumieniowania na żywo.
Parametry Graava:
- rozdzielczość wideo: 1080/30p, 720/60p
- rozdzielczość wideo hyperlapse (przyśpieszone odtwarzanie nagrań): 4K, 1080p, 720p
- rozdzielczość zdjęć: 8 Mpix (ujęcia szerokokątne)
- pole widzenia obiektywu: 130 stopni, ostrość ustawiona na stałe
- stabilizacja obrazu
- procesor: ARM dwurdzeniowy
- ładowanie bezprzewodowe, akumulator Li-ion 1100 mAh, wydajność 3 godziny (bez Wi-Fi)
- złącza: slot na karty microSD, microHDMI i microUSB
- wbudowany podwójny mikrofon i głośnik
- wyświetlacz LED
- komunikacja: Wi-Fi, Bluetooth, GPS
- czujniki: oświetlenia, akcelerometr, żyroskop
Kamera Graava trafi do sprzedaży na początku 2016 roku. Potencjalni klienci mają zatem nieco czasu, by zastanowić się co dla nich ważniejsze. Automatyczna edycja, czy jednak wyższa niż FullHD rozdzielczość dla standardowych nagrań. Sugerowane ceny wyniosą 249 dolarów dla zamówień dokonanych przed 1 września 2015 roku oraz 399 dolarów dla zamówień po tej dacie. Dostawę, także do Polski, wyceniono na około 30 dolarów.
Źródło: Graava
Komentarze
1