Jeden z bardziej zasłużonych użytkowników portalu Hwbot.org - NickShih, zdołał podkręcić procesor graficzny karty ASUS GTXa 580 DirectCU II do 1681 MHz.
Jakiś czas temu pisaliśmy o przekroczeniu granicy 1600 MHz na rdzeniu karty graficznej ASUS GTX 580 DirectCU. Jak się okazuje to nie koniec możliwości tej konstrukcji, bowiem tajwański użytkownik portalu Hwbot.org o nicku NickShih (aktualnie pierwsze miejsce w ogólnym rankingu) podbił i ten wynik. Warto zaznaczyć, że ponad rok temu pisaliśmy o jego rekordzie wydajności w benchmarku 3DMark Vantage.
Warto przeczytać: | |
i7 2600K - granica 6 GHz przekroczona | |
KFA2 GTX 560 Ti bije rekordy wydajności |
Obecny rekord podkręcenia GeForce'a GTX 580 wynosi 1681 MHz dla układu graficznego oraz 5200 MHz dla pamięci. Dla porównania standardowe częstotliwości ustalone przez ASUSa dla tej karty wynoszą odpowiednio 782 MHz (10 MHz więcej niż w przypadku referencyjnych konstrukcji) i 4008 MHz. Oznacza to, że overclocker przetaktował rdzeń konstrukcji o prawie 115% - trzeba przyznać, że jest to wynik godny podziwu. Tradycyjnie jak to bywa w przypadku ekstremalnego bicia rekordów wydajności kart graficznych, nie obyło się bez modyfikacji płytki drukowanej karty oraz ekstremalnego chłodzenia w postaci ciekłego azotu.
Na załączonych przez NickShiha zdjęciach widać przylutowane potencjometry, które umożliwiły podniesienia napięcia zasilającego rdzeń i pamięci – niestety nie wiadomo do jakich dokładnie wartości. Można powiedzieć, że „przy okazji” tajwański overclocker objął drugie miejsce rankingu wyników w benchmarku 3DMark 2003 z wykorzystaniem jednego procesora graficznego. Uzyskał on 181597 punktów, a więc o 1050 mniej niż dotychczasowy rekord należący do niemieckiego overclockera o nicku stummerwinter. O dziwo został on ustanowiony na niżej taktowanym ASUS GTXie 580 DirectCU II (1625 MHz/5200 MHz) oraz procesorze Intel Sandy Bridge i7 2600K. Być może różnica ta wynika z faktu lepszego zoptymalizowania leciwego już 3DMark 2003 pod kątem wykorzystania potencjału procesorów Sandy Bridge.
Pozostałe elementy platformy testowej NickShiha, oprócz wspomnianego wcześniej ASUS GTXa 580 DirectCU II to:
procesor Intel Core i7 990X podkręcony do 6 615,8 MHz z użyciem ciekłego azotu
płyta główna ASUS Rampage III Black Edition
4 GB pamięci DDR3 ADATA XPG+ 2004 MHz
zasilacz Antec High Current Pro 1200 W
Zapewne na 1681 MHz na rdzeniu GeForce'a GTX 580 się nie skończy, a potwierdzać to może fakt, iż ASUS jeszcze nie wydał swojej flagowej konstrukcji - MATRIX GTXa 580 Platinium. Model ten prezentowany był na targach CeBIT pod koniec lutego, jednak do dziś nie pojawiły się na jego temat nowe informacje. Nadchodząca karta ASUSa ma jednak dużego konkurenta w postaci ZOTAC GTXa 580 Extreme Edition z 18-fazową sekcją zasilania. Wierzymy jednak, że któraś z tych konstrukcji pozwoli przekroczyć granicę taktowania 1700 MHz dla układu graficznego. Szczególnie liczymy tutaj na naszych, polskich overclockerów, którzy nie raz pokazali na co ich stać.
platforma testowa NickShiha
Źródło: hwbot.org
Polecamy artykuły: | | |
Tablet czy netbook - co jest lepsze? | AMD Phenom II X4 980 Black Edition - cztery rdzenie w dobrej cenie | EFI vs BIOS - najważniejsze różnice |
Komentarze
37Są zbyt zależne od procesora. Ktoś ma C2D E5200 i GTX460 i będzie miał dużo mniej punktów niż ktoś kto ma i7 2600K oraz GTS450.
Prócz 3DMark 11 chyba każdy benchmark futuremarka tak ostro reaguje na procesor. Większość wyników jest lipnych tak naprawdę (tych ze starszych benchmarków)
Albo powinno się podawać wynik GPU score alboSM3.0 score albo jakiś inny dotyczący karty. Wynik ogólny można traktować poglądowo...
A co do wsparcia biednych to głupi jesteście że pokładacie wiarę w pieniądz prosty przykład: Załóżmy że wszyscy najbogatsi ludzie świata oddali kasę żeby kupić jedzenie dla afryki, dobrze wiemy że nie ma tyle jedzenia tak samo jak nie ma tylu młodych ludzi żeby się opiekowali coraz większa liczba starych i tak dalej mógłbym dawać dowody na to że pieniądz was zwodzi