Gry Half-Life i Counter-Strike 1.6 na system Linux - Valve udostępnił wersje beta na Steam
HL i CS 1.6 natywnie na Linuksie? Dzięki Steam for Linux.
Firma Valve wraz z udostępnieniem kolejnej aktualizacji klienta cyfrowej dystrybucji gier – Steam dla Linuksa, udostępniła także wersję beta legendarnych już gier Half-Life i Counter-Strike 1.6 – co było sporym zaskoczeniem.
Kiedy Gabe Newell zapowiedział debiut platformy Steam dla systemów Linux i przeportowanie gry Left4Dead 2 wraz z silnikiem Source, niewielu spodziewało się, aż takiego zainteresowania Linuksem. Z pierwszych doniesień wynikało, że linuksowi gracze mogą liczyć na wydanie wszystkich przyszłych gier od Valve dla Linuksa i co najwyżej przeniesieniu do pingwinka kilku już obecnych produkcji jak wspominane już Left4Dead 2 czy niedawno wydany Counter-Strike: Global Offensive. Tymczasem Valve zaserwowało nam również inne tytuły jak Team Fortress 2 czy nawet jeszcze starsze produkcje.
Wraz z pojawieniem się kolejnej aktualizacji aplikacji Steam, w bibliotekach użytkowników korzystających z wersji beta klienta dla Linuksa mających przypisaną do konta grę Half-Life, pojawiła się natywna wersja wspominanej produkcji. Gra została wydana w 1998 roku i wykorzystuje silnik GoldSrc wywodzący się z engine Quake.
Jednocześnie udostępniona została także sieciowa gra Counter-Strike 1.6. Wydanie obu gier jest sporym zaskoczeniem, tym bardziej że Valve od dłuższego czasu coraz mocniej promuje swoje nowe produkcje, zostawiając w cieniu te starsze, mające wciąż pokaźne grono graczy. Takie działanie daje nam podstawy do oczekiwania na kolejne natywne produkcje jak Half-Life 2, Counter-Strike: Source, Global Offensive, a także Source SDK, dzięki któremu otworzy się droga dla licznych modyfikacji jak chociażby Black Mesa, gdyż najwyraźniej Valve stara się przenieść dla Linuksa cały swój katalog gier.
Niestety obecnie obie produkcje znajdują się w fazie beta testów, więc mogą zawierać liczne błędy. Nie znajdziemy ich bezpośrednio do pobrania w sklepie Steam, otóż gry pojawią się jako dostępne w bibliotece, jeżeli posiadamy już przypisane do konta klucze gry, lub zwyczajnie zakupimy je w wersji dla Windows. Następnie ustawiając w opcjach klienta dla Linuksa udział w beta testach, powinny pojawić się w naszej bibliotece. Jeżeli jednak posiadamy jedynie HL1, bez oddzielnie przypisanego CS 1.6, możemy go uruchomić, restartując klienta Steam po instalacji Half-Life, a następnie przy uruchomionym Steam przejść w konsoli do katalogu cache gry poleceniem
„cd ~/.steam/steam/SteamApps/common/Counter-Strike/” i następnie uruchomić grę Counter-Strike 1.6 komendą „LD_LIBRARY_PATH=. ./hl_linux -game cstrike”.
Gry oprócz dla systemów Linux zostały także wydane dla Mac OS X. Obecnie pojawiające się w nich błędy można zgłaszać programistom na GitHubie. W obecnej wersji gier występuje problem z prawidłowym rozpoznawaniem serwera dźwięku innego niż PulseAudio, dlatego jeżeli korzystacie np. z Alsa grę z dźwiękiem za jego pomocą można uruchomić poleceniem ładującym do gry odpowiedni sterownik audio „LD_LIBRARY_PATH=. SDL_AUDIODRIVER=alsa ./hl_linux -game cstrike”.
Niedługo powinniśmy zobaczyć obie gry już bezpośrednio w sklepie Steam, bez konieczności uciekania się do sposobów wymienionych wyżej. Na koniec warto dodać, że analogiczna sytuacja dotyczy gry X3: Reunion od Egosoft, która również pojawiła się w wersji beta dla Linuksa i aby móc w nią zagrać, należy przypisać klucz zakupionej wersji z Windows.
Źródło: Steamcommunity, Steampowered, GitHub, OSWorld, gry.ubuntu-pomoc, Softpedia, Webupd8, coderedd, neondragon
Komentarze
26A to wciąż dla mnie świetne gry.
Jeśli tak to dlaczego gracze mają zostawać na Windzie skoro wkrótce może nadejść wielka popularność programów pod system z pingwinkiem?
Dla mnie nie, pomimo, że wygląda nieco prehistorycznie to nadal najlepszy CS, a gra pomimo 10(?) lat nadal jest w czołówce gier online.
Kupuję grę na xboxa (w elektronicznej formie) dostaję wersję tylko na xboxa, chcę w tę grę pograć na PS3 muszę kupić kolejną wersję na PS3 :(.
Gdzie tu logika? :/