Kiedy pojawią się w Polsce?
W ofercie firmy HP zaczynają pojawiać się pierwsze notebooki wykorzystujące nową generację heterogenicznych procesorów APU AMD Trinity. Jeden z tajlandzkich sklepów wprowadził do sprzedaży laptop HP Pavilion G6 z procesorem APU A6-4400M.
Notebook HP Pavilion G6 jest dostępny w dwóch opcjach różniących się od siebie jedynie zastosowaną pojemnością dysku twardego. W opcji podstawowej znalazł się dysk HDD o pojemności 500 GB, zaś w opcji dodatkowej zastosowano nieco większy 640 GB model. Urządzenie zostało wyposażone w 15,6-calowy ekran HD LED BrightView, wyświetlający obraz w rozdzielczości 1366x768 pikseli.
W urządzeniu zastosowano drugiej generacji układ Fusion APU, a dokładniej Trinity A6-4400M oferujący moduł Piledriver czyli dwa rdzenie x86, pracujące z zegarem 2,7 GHz i przyśpieszające w trybie Turbo CORE do częstotliwości 3,2 GHz. Na pokładzie Pavilion G6 znalazło się również 4 GB pamięci operacyjnej RAM typu DDR3 o częstotliwości 1600 MHz.
W układzie APU został zintegrowany wydajny procesor graficzny AMD Radeon HD 7520G z pamięcią HyperMemory, współpracujący z dedykowaną kartą graficzną zamontowaną również w urządzeniu. Rolę głównego układu graficznego pełni Mobility Radeon HD 7670 wyposażony w 1 GB pamięci operacyjnej VRAM DDR3.
Obydwa układy działają w trybie Dual Graphic, co oznacza, że w przypadku kiedy nie jest wymagana wysoka wydajność pracuje wyłącznie zintegrowany w APU układ, zaś w przypadku potrzeby większej mocy obliczeniowej obydwie "karty" pracują jednocześnie.
W tym niespełna 2,5 kg notebooku znalazły się ponadto: nagrywarka DVD, moduł WiFi 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0, Ethernet, czytnik kart pamięci, kamera internetowa, gniazda audio, analogowe złącze wyjścia obrazu D-Sub, cyfrowe złącze wyjścia obrazu HDMI 1.4 oraz dzięki zastosowaniu chipsetu płyty głównej AMD A70M FCH - port USB 2.0 i dwa porty USB 3.0.
W urządzeniu znalazło się również miejsce dla pojemnego 6-komorowego akumulatora. Notebook jest dostarczany wraz z systemem Windows 7 Premium 64 bit. Dodatkowo notebook został wyposażony w technologie HP 3D DriveGuard, CoolSense, Altec Lansing i Dolby Advanced Audio V2.
Laptop HD Pavilion G6 jest obecnie dostępny w tajwańskim sklepie PC Home zapewniającym wysyłkę zamówionego towaru na całym świecie. Niedługo notebook ma być dostępny również w sprzedaży detalicznej na innych rynkach.
Jego cena w Tajlandii została ustalona na 570 dolarów za wersję z 500 GB dyskiem i 605 dolarów za wersję z dyskiem 640 GB. Trzeba dodać, iż ceny są nieco odstraszające, jednak tak zwykle bywa w przypadku urządzeń sprzedawanych bezpośrednio na Tajwanie, kiedy urządzenie trafi na inne rynki jego cena powinna być bardziej przyziemna, a przynajmniej na to liczymy.
Więcej o firmie HP i jej produktach:
- HP Envy i Envy Spectere Xt: utrabooki i Sleekbooki z Intel Ivy Bridge i AMD Trinity - ceny
- HP Officejet 150 mobile All-in-one: pierwsze na świecie mobilne urządzenie wielofunkcyjne3w1
- HP Z1: komputer All-in-one z kartą graficzą NVIDIA QUADRO i procesorem Intel Xeon
- HP: tusze do drukarek, zamienniki w firmach - raport
Źródło: VR-Zone, PC Home
Komentarze
11Po co producent wciska taki dysk do lapka? Może celowo, żeby wykazać PATRZ KUPILES LAPA Z AMD ZOBACZ JAKIE TO GOWNO. Ja tak właśnie pomyślałem w pierwszym rzucie.
OS do instalacji producent dostarcza na USB lub DVD, a dysk kupuje klient w sklepie dobierany odpowiednio przez sprzedawce na podstawie wymagan klienta przy zakupie lapa.
Myślę, że tak to by mogło wyglądać.
Druga sprawa, przynajmniej w mojej opinii, producenci laptopów powinni przestać na siłę ładować ze swoim preinstalowanym systemem tej masy chlamowatych programów, i te aplikacje np z HP, do zarzadzania WIFI/bluetooth ktore pol godziny uruchamiaja sie na np E450 zbędny dodatek, systemowe odpowiedniki sa tak samo dobre a nie zamulaja tak kompa.
Laptopy powinny byc sprzedawane bez hdd, ile bym ich nie kupowal, nie pamietam abym byl zadowolony. I nie to ze potrzeba mi maks pojemnosci, ja chce maks wydajnosci. na stacjonarce wczesniej mialem raid0 teraz SSD, a w lapka z E450 producent wsadza 500gb dysk, 5400 obrotow i 8mb cache.
Słaby procek - słaby dysk, tylko że ten dysk jest aż tak słaby że po zakupie chciałem lapka oddać do sklepu bo bylem zalamany. Jednak test obciazenia cpu pokazal maks 40%. Patrze a tu dysk napierdala nonstop. Zamontowalem Scorpio Black 7200 16mb 500gb, i co? CPU obciazenie maksymalne wzroslo do 80% - laptop zrobil sie 4x bardziej responsywny, wszystko smiga znacznie zwawiej. Kolejny test zamontowalem vertexa 3, procek czesto osiagal 100% obciazenia na max kilka sekund. Ale typowa praca na tym CPU okazala sie bardzo wygodna.
To procesor jedno modułowy wiec ma dwa rdzenie x86. ;p
błąd w tytule i w artykule ;)
Zgadzam się z opinią, że sprzęt ogólnie nie wiadomo do czego... Do zastosowań biurowo/internetowych dedykowane GPU jest zbędne, natomiast przy zastosowaniach multimedialnych rozczarowuje słabe CPU.