Laptopy

HP prezentuje najcieńszego laptopa na świecie - model Spectre 13

przeczytasz w 1 min.

HP Spectre 13 ma być konkurentem dotychczasowego lidera kompaktowych rozmiarów - modelu Apple MacBook.

HP Spectre 13 laptop

Firma HP zaprezentowała laptopa Spectre 13, który wyróżnia się nie tylko efektownym wzornictwem, ale też bardzo kompaktową budową – pod tym względem okazuje się lepszy nawet od najnowszego modelu Apple MacBook.

Spectre 13 został wyposażony w 13,3-calowy ekran IPS o rozdzielczości Full HD (zabezpieczony powłoką Corning Gorilla Glass 4), klawiaturę z niskim skokiem klawiszy i podświetleniem LED oraz system audio zaprojektowany przez firmę Bang & Olufsen. Całość zamknięto w dwuczęściowej obudowie – dół wykonano z włókna węglowego, natomiast górę z aluminium.

Producent chwali się, że laptop ma zaledwie 10,4 mm grubości i waży 1,11 kg. Co prawda MacBook ma „aż” 13,3 mm grubości, ale za to jest trochę lżejszy – waży zaledwie 902 gramy.

HP Spectre 13 laptop

Na obudowie wyprowadzono trzy złącza USB 3.1 typu C (dwa z nich obsługują również interfejs Thunderbolt 3) – pod tym względem Spectre 13 też jest lepszy od MacBooka, który ma tylko jedno takie złącze.

HP Spectre 13 laptop

Spectre 13 jest dostępny w konfiguracjach z procesorem Intel Core i5-6200U i Core i7-6500U. Oprócz tego udostępniono 8 GB pamięci RAM, dysk SSD o pojemności 256 lub 512 GB oraz oczywiście bezprzewodową kartę sieciową Wi-Fi 802.11ac. Warto jednak wspomnieć, że konstrukcja ta jest praktycznie nierozbieralna i nie da się w niej wymienić dysku SSD/pamięci RAM.

HP Spectre 13 laptop

W obudowie udało się jeszcze zmieścić 4-komorową baterię, która pozwala nawet na 9 godzin pracy (można ją ładować z dowolnego portu USB 3.1 C).

Specyfikacja laptopa HP Spectre 13:

  • ekran: 13,3 cala IPS Full HD
  • procesor: Intel Core i5-6200U lub Core i7-6500U
  • układ graficzny: Intel HD 520
  • pamięć RAM: 8 GB DDR3
  • dysk: 256 lub 512 GB SSD PCIe
  • złącza: 3x USB 3.1 C (2x Thunderbolt 3)
  • bateria: 4-komorowa (polimerowa)
  • grubość: 10,4 mm
  • waga: 1,11 kg

Przedsprzedaż laptopa rozpocznie się 25 kwietnia – wersja z procesorem Core i5-6200U została wyceniona na 1170 dolarów, a z Core i7-6500U na 1250 dolarów (obydwie z nośnikiem 256 GB).

Źródło: HP, Liliputing

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Franz
    4
    Trzeba przyznać, że wygląda ładnie, ale co z tego, gdy ergonomia leży.
    Jak szukam laptopa do zabierania w teren to ma być lekki, niekoniecznie już cienki - nie ma znaczenia, czy ma 10 czy 18 mm grubości. A raczej ma, jeżeli wycienienie ma się odbyć kosztem złącz.
    Tutaj wszystko trzeba podłączać za pomocą przejściówek - myszka, klawiatura, pendrive, Ethernet - dodatkowo 1 USB może być w pewnych sytuacjach zajęte na ładowanie baterii.
    Nie wiem czy te USB z Thunderboltem obsługują też sygnał DP by podłączyć monitor zewnętrzny, co i tak wymaga szukania monitora z DP na pokładzie.
    Nie ma też miejsca na przydatne w pracy czytnik kart inteligentnych, czy kart pamięci.
    Na koniec wszystko polutowane na stałe, więc ewentualna naprawa trudna do wykonania, wymienić nic oczywiście się nie da.
    Jak dla mnie jedynym atutem takiego sprzętu jest wygląd.
    • avatar
      sambaverde
      1
      Ciekawe kiedy połamie się mocowanie ekranu...?
      • avatar
        Konto usunięte
        1
        @BrumBrumBrum Wprowadzasz nieco w błąd.

        HDMI bazuje na DVI to jest fizycznie okrojona wersja DVI okrojona z kanałów transmisji - wiec żył sygnałowych i przepustowości ze zmniejszonym złączem. Zamiast 3 są 2 kanały(w DVI Dual Link jest 6) Z dodaną w warstwie protokołu transmisji kodowaniem(kompresją kolorów) i szyfrowaniem strumienia danych. Idea zbliżona w działaniu do OpenSSL HTTPS zapobiegająca przechwyceniu i zdekodowaniu przez urządzenie trzecie. HDMI jest więc rozszerzeniem protokołu DVI które dało możliwość uproszczenia kabla i złączki. DP to już pełne DVI Single Link (3 kanały) z dodaną kompresją strumienia danych analogicznie do HDMI a właściwie to wirtualnym kanałem transmisji którym można transmitować np. ethernet. Fizycznie jest z DVI i HDMI w pełni zgodna. Przejściówka DP -> HDMI to w zasadzie prawie przelotka. Do DP dodano tak jak do portu HDMI (względem DVI) linie sygnałowe I2C, dodano kodowanie sygnału i zmniejszono rozmiar wtyczki. HDMI nie miało by szans obsługi monitorów z takiego samego powodu dlaczego powstało DVI Dual Link. Dodatek I2C standard opracowany przez Philipsa pamiętający jeszcze lata 80 służący do komunikacji konfiguracji elementów w telewizorze. Te linie sygnałowe są obecne w porcie DP więc jest on miksem DVI i HDMI na sterydach. Funkcjonują obok, siebie każde do własnych zastosowań tak jak dawniej analogowe VGA i S-Video albo jeszcze bardziej uproszczone Composite (zamiast trzema, dwoma, to jedną parą przewodów). Wyścig to żaden wyścig tylko Twoje postrzeganie tematu. HDMI nie zastąpi DP nie ma takich ambicji bo mieć nie może - ograniczenie rozdzielczości i jakości obrazu.

        Dla przykłądu Ethernet 100MBit vs 10GBit. Fizycznie podobny kabel, fizycznie podobne złącze ale jest różnica w kodowaniu sygnału. 10Gbit nie dałoby się osiągnąć starą metodą ze względu na ograniczenia fizyczne z pomocą przyszła modulacja QAM. Podobnie jest z thunderboltem który w wersji miedzianej ma kable max 3m.. spróbuj podpiąć nim projektor na sali wykładowej ;)
        Poza tym to jeszcze bardziej skomplikowany kabel niż DP
        https://en.wikipedia.org/wiki/Thunderbolt_(interface)

        http://www.vesa.org/wp-content/uploads/2011/01/ICCE-Presentation-on-VESA-DisplayPort.pdf
        • avatar
          lukasz236
          -1
          Ale się kłucie o byle co, jak wyjście laptop z panelem dotykowym zamiast klawiatury też będziecie się tak kłócić i nażekać? Przecież nikt wam nie każe kupować tego modelu. Jest tyle różnych modeli do wyboru.
          • avatar
            lukasz236
            -2
            Ale się kłucie o byle co, jak wyjście laptop z panelem dotykowym zamiast klawiatury też będziecie się tak kłócić i nażekać? Przecież nikt wam nie każe kupować tego modelu. Jest tyle różnych modeli do wyboru.
            • avatar
              decrypterie
              -2
              Bardzo fajny aczkolwiek cena jak macbook'a, cpu mocniejszy ale za to rozdzielczość fhd, odkąd przesiadłem się na retine fhd wyglada słabo nawet na 13calach
              • avatar
                manioor
                0
                Ciekawi mnie system chłodzenia procesorów U, które mają TDP na poziomie 15W. Oby nie powtórzyła się historia DV6 ;)
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Karta graficzna to 520 nie 5200
                  • avatar
                    maaaad
                    0
                    To MacBook już nie jest najcieńszy? Ojejkuuu...

                    Witaj!

                    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                    Połącz konto już teraz.

                    Zaloguj przez 1Login