Na początku w firmie było zatrudnionych tylko dwóch pracowników, a pierwszy jej procesor pracował z zegarem do 740 kHz.
Andy Grove prezentuje w 1969 roku pamięć I-3101 - pierwszy produkt firmy Intel
Firma Intel jest na tyle rozpoznawalna, że z pewnością zna ją przeważająca większość naszych czytelników – głównie z produkcji procesorów, ale oprócz tego w jej ofercie można również znaleźć płyty główne, dyski półprzewodnikowe, a także różnego rodzaju układy i kontrolery. Nie każdy jednak wie, że powstała ona 18 lipca 1968 roku i dzisiaj obchodzi swoje 45. urodziny.
Giganta z Santa Clara złożył Gordon Moore (twórca sławnego prawa Moore'a z 1965 roku) oraz Robert Noyce, którzy wcześniej pracowali w firmie Fairchild Semiconductor. Warto jednak wspomnieć, iż na początku swojej kariery nie skupiał się on na procesorach, a głównie kładł nacisk na pamięci półprzewodnikowe (które zresztą produkuje do dziś). Nieco później do firmy dołączył Andy Grove – pełnił on funkcję kierowniczą aż do 1990 roku.
Pierwszą konstrukcją Intela była pamięć półprzewodnikowa I-3101 z kwietnia 1969 roku, natomiast pierwszym procesorem 4-bitowy C4004 o zegarze 500 – 740 kHz z listopada 1969 roku – model ten składał się z 2300 tranzystorów, został wyprodukowany w 10-mikrometrowym (lub jak kto woli 10000-nanometrowym) procesie technologicznym i był zasilany napięciem 15 V. Dla porównania, obecne procesory Haswell zawierają 1,4 mld tranzystorów, są produkowane w 22-nanometrowym procesie technologicznym i pracują z napięciem nieco powyżej 1 V. Różnicę widać (a właściwie nie widać ;)) gołym okiem ;)
C4004 - pierwszy procesor firmy Intel
Jakie są zatem prognozy na przyszłość dla koncernu Intel? Niebawem producent ten planuje wydać układy wyprodukowane w 14-nanometrowym procesie technologicznym (Broadwell), pierwsze procesory z kontrolerem pamięci DDR4 (Haswell-E) oraz miniaturowe dyski SSD w formacie M.2. Na uwagę zasługuje również wycofanie się z produkcji płyt głównych oraz prawdziwa ofensywa na rynku procesorów dla smartfonów i tabletów.
Składamy najszczersze życzenia firmie Intel i życzymy drugich 45 lat obecności na rynku ;)
Źródło: Intel, profil Intel Polska na portalu Facebook, Wikipedia, HardwareLuxx
Komentarze
371. Żeby skok wydajności między generacjami nie wynosił kilka procent a kilkadziesiąt conajmniej.
2. Żeby przestali dawać marną pastę pod IHS i wrócić do lutowania.
3. Żeby dalej im dobrze szła sprzedaż.
4. Żeby mieli lepszą konkurencję.
5. Żeby obniżyli ceny proców.
Dziś 1,2V procesory mogące wykonywać kilkaset obliczeń całkowania w jednej sekundzie.
Kiedyś zwykły zakładzik prowadzony w kilka osób, dziś superfabryki z fachowcami, robotyką i tysiącami "murzynów".
Technologia to zło...
http://www.pbs.org/wgbh/americanexperience/films/silicon/
Prosimy kolego vitapi o 45 wpadek i świństw intela na 45cio lecie ;)