W przyszłym roku producent planuje odświeżyć całą ofertę dla desktopów - począwszy od słabszych Apollo Lake, a skończywszy na topowych Broadwell-E.
Niedawno zadebiutowały procesory Intel Skylake, ale inżynierowie nie spoczywają na laurach i już przygotowują kolejne generacje układów. Jakich modeli powinniśmy się spodziewać w przyszłym roku?
Na początku drugiego kwartału pojawią się topowe Broadwell-E, które zastąpią obecne modele z generacji Haswell-E. Producent planuje wydać cztery modele: 6-rdzeniowego/12-wątkowego Core i7-6800K i i7-6850K, 8-rdzeniowego/16-wątkowego Core i7-6900K oraz 10-rdzeniowego/20-wątkowego Core i7-6950X. Nadal będziemy mieli do czynienia z podstawką LGA 2011-3 i chipsetem X99, a więc obejdzie się bez zmiany płyty głównej (wystarczy aktualizacja BIOS-u).
Pod koniec drugiego kwartału czeka nas premiera modeli Apollo Lake, które znowu mają reprezentować najniższy segment wydajnościowy w komputerach stacjonarnych – zastąpią tam obecne układy Braswell. Producent przygotowuje wersje 2- i 4-rdzeniowe w obudowie BGA, których współczynnik TDP ma wynosić zaledwie 6 – 10 W.
Mniej więcej w połowie przyszłego roku zadebiutują procesory Kaby Lake w wersji niskonapięciwej (Kaby Lake-U). Nieoficjalne plany mówią o modelach 2-rdzeniowych w obudowie BGA – w zależności od konfiguracji ich współczynnik TDP ma wynosić 15 lub 28 W.
Najciekawiej jednak zapowiada się końcówka roku, bo mają wtedy pojawić się modele Skylake z pamięcią eDRAM (L4) – podobnie jak w przypadku modeli Broadwell, będą to tylko modele 4-rdzeniowe o współczynniku TDP na poziomie 65 W.
Gdyby tego było mało, mniej więcej w tym samym czasie producent planuje wydać typowo desktopowe modele Kaby Lake. Na rynku pojawią się modele 2- i 4-rdzeniowe o współczynniku TDP 35 W, 65 W i 95 W. Z wcześniejszych przecieków wiemy, że będą one kompatybilne z obecnymi płytami głównymi pod LGA 1151, ale przy okazji pojawi się też nowa generacja chipsetów 200.
Trzeba przyznać, że przyszły rok zapowiada się bardzo interesująco – tym bardziej, że dla wersji podstawkowych nie trzeba będzie wymieniać płyt głównych. Nas najbardziej interesują procesory z generacji Broadwell-E oraz modele Skylake z pamięcią L4. A na co Wy czekacie?
Źródło: BenchLife
Komentarze
41AMD ZEN, by sie ten rynek rozruszał w końcu a nie że jest wszystko zabetonowane od lat i wielki postęp 3-5%
Czy to znaczy ze szybsze/nowsze RAM’y np. 3200 nie będą obsługiwane w ogóle przez obecne procesory ? Bądź będą działać i tak maxymalnie na 2400 ?
Niestety, nawet jak AMD pokaże ZEN i nawet niech ma fajny IPC, nawet niech będzie w szerokiej gammie modeli, to pewnie z dostępnością będzie kłopot.
Tak jak dziś jest niby fajne Carrizo, premiera dawno temu. Ale wybór laptopów, miniPC, AiO z CPU Carrizo żaden. Raptem Asus pokazał 1 model laptopa i HP jeden model AiO.
Producenty planuje wydać ====> Producent planuje wydać