Procesory Intel Atom Cedar Trail bez możliwości uruchomienia Windows 8
Co na to użytkownicy?
Premiera systemu Microsoft Windows 8 już za nami, mimo wszystko system w dalszym ciągu wywołuje kontrowersje, ale tym razem nie mówimy już o kwestiach bezpośrednio związanych z systemem, jak wygląd, interfejs Modern UI, sklep, czy brak Aero i menu start. Tym razem chodzi o problemy z procesorami firmy Intel, wśród których są takie, które nie zadziałają z systemem Windows 8.
Ku nieszczęściu użytkowników, nie chodzi tutaj o archaiczne układy firmy Intel, a o świeże procesory Atom z rodzimy Cedar Trail. Znajdują one swoje zastosowanie głównie w niskobudżetowych konstrukcjach, tabletach, lekkich notebookach, netbookach, czy różnego rodzaju HTPC.
O ile brak kompatybilności z bardzo starymi układami można byłoby wybaczyć, to z obecnie topową generację Atomów już nie. Problem potęguje fakt, że konstrukcje z układami Atom Cedar Trail nadal są w ofercie, a do sprzedaży wciąż wchodzą kolejne komputery.
Dlatego nie ważne czy nabyłeś konstrukcję z Atom Cedar Trail jakiś czas temu, czy zrobiłeś to wczoraj – z systemu Windows 8 na tej konstrukcji nie skorzystasz.
Na chwilę obecną wiele firm sprzedających swoje produkty z procesorami Intela, jak Asus, Toshina, Lenovo HP czy Fujitsu już potwierdziło, że ich konstrukcje z Cedar Trial, mimo, iż spełniają wymagania najnowszego systemu Microsoftu – Windows 8, z systemem tym nie zadziałają. Jako przykład można tutaj podać konstrukcje Asus Eee PC 1225C, HP Mini 210 HD oraz Lenovo IdeaPad S110. Przykre jest, że nawet kosztujące ponad 800 dolarów urządzenia pokroju tabletu Fujitsu Q552 nie obsłużą Windows 8. Bardzo często spotykanym układem z rodziny Cedar Trail jest procesor Intel Atom N2600, na którym możemy zapomnieć o kafelkach Microsoftu.
Oficjalnie układy Intel Atom Cedar Trail nie obsługują systemu Windows 8 z powodu niekompatybilnej architektury procesora. Jeśli wiec zakupiliście konstrukcję zawierającą procesor z rodziny Cedar Trail, to o nowym systemie zapomnijcie.
Warto również odnotować, że Intel niedługo wprowadzi na rynek kolejną generację Atomów, tym razem Clover Trail, mających zapewnić kompatybilność z Windows 8, jednak o zgrozo rozczaruje się ten, który zakupi komputer z Clover Trail, nie spodoba mu się Windows 8 i zapragnie wrócić do Windows 7, takiej opcji bowiem nie będzie, gdyż Clover Trail nie będzie obsługiwał Windows 7.
Miejmy jednak nadzieję, że Intelowi uda się wyjść z tej patowej sytuacji i wydać chociażby jakąś softwarową poprawkę do procesorów.
Źródło: liliputing, forumswindows8, anandtech, informationweek, laptopmag
Komentarze
22Biorąc pod uwagę, że z windowsem 8 zgodny jest stary GMA 950, którego możliwości techniczne można śmiało określić jako żadne (żadnych sprzętowych shaderów ani nawet znanego od czasów pierwszych geforców sprzętowego T&L), to wskazuje, że problem wynika nie tylko z porażki ale i złej woli Intela.
Skoro producenci komputerów sami już ogłaszają, że ich komputerki oparte na nowych atomach nie umożliwią instalacji W 8 to najpewniej oznacza (bo kto by sobie psuł sprzedaż takimi oświadczeniami gdyby wiedział, że problem zostanie rozwiązany na dniach), że Intel nie planuje żadnych poprawek w sterownikach, które choćby umożliwiały w ogóle działanie ich procesorów z nowym windowsem.
Intel się wypiął i wypróżnił na swoich klientów. A co tam, duży może więcej.
Problemem jest sterownik IGP.
Intel ma nadzieję bezczelnie napchać się na fali sprzedaży Win8 pokazując środkowy palec własnym klientom którzy przed chwilą kupili nowy sprzęt.
Clover Trail będzie obsługiwał Windows 8 ale nie będzie obsługiwał Windows 7
Toż to ewenement!
Sterowniki Intela przełamują barierę logiki.
Kolejny środkowy palec wobec własnych klientów.
"Pier***i mnie twoje zdanie kliencie, my wiemy lepiej" :D
To już nie pierwsza taka zajawka z niebieskimi
Jestem zadowolony z przejścia na Windows 8 na netbooku, bo dał ten system mu drugie życie.
Ale i tak pewnie da się to obejść prędzej czy później.