Producent planuje wydać nie tylko nowe procesory Coffee Lake, ale też nową serię chipsetów 300. Premiera zaraz po wakacjach?
Coraz większymi krokami zbliża się premiera procesorów Intel Core 8. gen Coffee Lake, które zastąpią obecne modele Core 7. gen aby Lake. Do sieci wyciekła prezentacja nowej platformy, więc możemy o niej powiedzieć coś więcej, niż dotychczasowe mniej lub bardziej wiarygodne przecieki. Czego zatem powinniśmy się spodziewać?
Dla komputerów stacjonarnych zaprojektowano wersje Coffee Lake-S, które zaoferują 2, 4 lub 6 rdzeni z funkcją Turbo Boost 2.0 (co prawda materiały nie obejmują specyfikacji poszczególnych modeli, ale niedawno pisaliśmy o czterech jednostkach z serii Core i7 i Core i5).
Oprócz tego przewidziano 2-kanałowy kontroler pamięci DDR4-2666, układ graficzny obsługujący do trzech cyfrowych wyjść wideo oraz kontroler z 16 liniami PCI-Express 3.0. W planach producenta są wersje niskonapięciowe o TDP 35 W, standardowe o TDP 65 W, a także wersje dla entuzjastów o TDP 95 W (z opcją podkręcania).
Wprawdzie nowe procesory pasują do podstawki LGA 1151, ale z myślą o nich przygotowano nowe chipsety z serii 300 – mają one dysponować nawet 24 liniami PCI-Express 3.0, a oprócz tego przewidziano obsługę do 10 portów USB 3.0 (lub 6 USB 3.1 10 Gb/s) i 6 gniazd SATA 6 Gb/s.
Początkowo na rynku zadebiutują płyty główne z topowym chipsetem Z370, ale później mają również pojawić się konstrukcja oparte o inne układy z serii 300 (ze wsparciem m.in. dla Wi-Fi 802.11ac, USB 3.1 10 Gb/s i Thunderbolt 3 40 Gb/s z obsługą DisplayPort 1.4). Co prawda nowe płyty mają obsługiwać stare procesory, ale w drugą stronę najprawdopodobniej będzie to niemożliwe (a tak przynajmniej sugeruje firma ASRock).
Kiedy powinniśmy się spodziewać nowych procesorów Intela? Pierwsze procesory i płyty Z370 mają zadebiutować między 21 sierpnia a 9 września 2017 roku. Na pozostałe modele i kolejne płyty z serii 300 przyjdzie nam poczekać trochę dłużej - według ujawnionych informacji mają one pojawić się dopiero na początku 2018 roku.
Źródło: PCEVA, VideoCardz
Komentarze
30Nie dzięki, wole socket na parę lat, a nie pare tygodni jak skarpetki...
Tak tylko w przypadku np: AMD jest mowa o odświeżonych wersjach starszych układuw które dzięki np. podbitym zegarom i czasem dzięki czemuś więcej...osągają leprzą wydajność a cena tych układów zwykle nie różni się od ceny poprzedników a jeśli już to jest to różnica nieznaczna. Poza tym układy te pasują zawsze pod stary socket i nie ma konieczności zakupu podzespołu bazowego. Chyba że wdrażana jest na prawdę nowa generacja układów które z oczywistych powodów nie mogą być obsługiwane przez starszą platformę.
Tak na prawdę to wszystko praktycznie jeden i ten sam procesor. Tylko prawdziwy frajer się na to nabiera.
Rozbój w biały dzień