Potencjalni klienci liczyli, że nowe procesory będzie można zamontować na starych płytach. Najnowsze informacje sugerują jednak co innego.
Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na zbliżającą się premierę procesorów Intel Coffee Lake. Co prawda nowe układy będą korzystać z podstawki LGA 1151, ale nie będą z nimi współpracować obecne płyty główne z serii 100 i 200… a przynajmniej tak twierdzi firma ASRock.
Skąd informacje o kompatybilności? Jeden z fanów marki zapytał na Twitterze czy płyta Z270 SuperCarrier będzie obsługiwać nadchodzące procesory Intel Coffee Lake. Niestety, producent zaprzeczył jakoby płyty z serii 200 obsługiwały nowe procesory Intela (można zatem podejrzewać, że tak samo będzie w przypadku starszych modeli z serii 100).
No,Coffee Lake CPU is not compatibilble with 200 series motherboards.
— ASRock (@ASRockInfo) 31 lipca 2017
Co prawda Intel jeszcze nie odniósł się do kompatybilności nowych procesorów ze starymi płytami, ale wiadomość jednego z głównych partnerów można przyjąć za wiarygodne źródło. Jeżeli informacje te rzeczywiście się potwierdzą, nowe układy straciłyby na atrakcyjności, bo potencjalni klienci musieliby tutaj dokupić nową płytę z serii 300 (chociaż w planach producenta są wydajniejsze, 6-rdzeniowe modele). Niewątpliwie pod tym kątem lepiej wypadłaby konkurencja, która potwierdziła wieloletnie wsparcie dla platformy AM4.
Źródło: Twitter – ASRock Info
Komentarze
23Gdy AMD wprowadziło architekturę K8 na rynek przenieśli kontroler RAM do procesora. Był rok 2003, a czipsety wyprodukowane wtedy mogły być stosowane nawet dla AM3+ (choć kto chciałby AM3+ z AGP bez dzielników PCI/AGP jak w KT800 bez PRO). W 2007 roku AMD wprowadziło na rynek układy serii 700, w tym 780G i 740G ze zintegrowaną grafiką HD3XXX. Asrock zrobił płyty główne dla S754 i S939 oparte na tym układzie. A czemu? Bo nikt nie powiedział, że nie można.
Intel mógłby pozwolić na update biosu dla starszych płyt. A nie, dla obecnej generacji płyt głównych. Takie działanie powoduje, że klient chcący mieć nowszy sprzęt zacznie zastanawiać się nad AM4, skoro i tak musi mieć nową płytę.
Mam rację czym mam rację?
a reszta w segmentach budżetowych (H110) i średnich (B150, B250) by zwyczajnie nie dostała :p
Myslę ze takie info otrzymamy szybciej od Intela niż producentów płyt głównych.