Procesory

Intel Core i3-6320 podkręcony o 20% - overclocker dhenzjhen obszedł ograniczenia

przeczytasz w 1 min.

Wyczyn overclockera otworzy furtkę do podkręcania teoretycznie niepodkręcalnych procesorów?

Intel Core i3-6320 - podkręcanie platforma testowa

Procesory Intel Skylake wprowadziły sporo nowości i udoskonaleń, ale z drugiej strony ograniczono przyspieszanie zablokowanych modeli. Jak się okazuje, niektóre z tych ograniczeń można obejść i podkręcić teoretycznie niepodkręcalny model.

Zmiana taktowania magistrali BCLK przy zablokowanych modelach jest możliwa tylko na płytach z chipsetem Intel Z170 i to w dodatku o 3-5% - zysk z wydajności jest więc prawie żaden, a trzeba wysupłać dodatkową gotówkę na droższą płytę główną. Cóż, nie można tego nazwać opłacalnym interesem.

Overclocker dhenzjhen zauważył jednak, że płyta Supermicro C7H170-M pozwala na zmianę taktowania magistrali BCLK w procesorze Intel Core i3-6320 – przy zastosowaniu chłodzenia ciekłym azotem udało mu się zwiększyć jej częstotliwość aż do 120 MHz, co z kolei pozwoliło zwiększyć taktowanie procesora do 4680 MHz. Jak przystało na prawdziwego overclockera, nie obyło się też bez „wbicia” rekordów wydajności w najpopularniejszych benchmarkach (wzrost wydajności sięgnął niemal 20%).

Intel Core i3-6320 - podkręcanie BCLK wydajność

Intel Core i3-6320 - podkręcanie BCLK

Podkręcanie podkręcaniem, ale najważniejszy jest sam fakt konkretnego podniesienia częstotliwości magistrali BCLK (i to na płycie z mostkiem Intel H170). Wychodzi więc na to, że niektóre ograniczenia Intela da się obejść, a to może otworzyć furtkę do podkręcania teoretycznie zablokowanych modeli i uzyskania darmowego wzrostu wydajności. Jak na razie sprawa jest rozwojowa i nie wiadomo czy podobnych „cudów” da się dokonać na innych płytach głównych.

Źródło: HWBot

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    BluePandoraBox
    12
    już niebieska siła zadba aby to się nie powtórzyło :P
    • avatar
      gacek585
      10
      Za dawnych czasów podkręciłem Athlona64 3000+ Venice s939 o 1000mhz na powietrzu (z 1.8 na 2.8) na jakiejś zwykłej płycie głównej - to była frajda :)
      A teraz procesor z literką K albo ....azot :)
      • avatar
        Konto usunięte
        2
        Kiedyś to mogłeś wykręcić każdy procesor jeżeli posiadałeś odpowiednie chłodzenie. Nawet płyta główna nie stanowiła jakiejś bariery, a dziś? Intel i jego procesory z K, które oczywiście są najdroższym wariantem.
        • avatar
          Konto usunięte
          2
          Ja celerona 478s nie pamiętam dokładnie jaki model na samej szynie z 2,0 do 2,8
          • avatar
            Zero-Cool
            1
            Eh nie rozumiem jak można pisać w artykułach o podkręcaniu zdania typu "uzyskania darmowego wzrostu wydajnośc". Czy ten "darmowy" wzrost wydajności obejmuje to że do płyty głównej na której da się osiągnąć jakiś dobry wynik OC trzeba dopłacić 200-300zł? Albo to że trzeba kupić procesor z literką "K" za którą trzeba dopłacić 100zł-200zł? No i oczywiście jakieś lepsze chłodzenie żeby nie było niespodzianek to conajmniej 100zł. Hmmm... i tak darmowy wzrost wydajności kosztuje 600zł może minus 300zł jeżeli mamy swoje chłodzenie i kupujemy jakieś najtańsze produkty.
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              a ja swojego 486DX wykręciłem z 25MHz na 33MHz. wystarczyło dokleić kaloryferek :)
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                Łaaaał.
                • avatar
                  Trekker666
                  0
                  Tiaa, ja miałem swojego czasu C2D E4300, przez 4 lata chodził na 2x3GHz pod Pentagramem QVC 100, na płycie od EVGA na chipsecie nForce 650i

                  Witaj!

                  Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                  Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                  Połącz konto już teraz.

                  Zaloguj przez 1Login