Intel: dwa rdzenie są dla systemu Android zbyt wielkim wyzwaniem
Zagrywka promocyjna czy fakt?
O tym, że Android mimo swojej ogromnej popularności jest systemem niezbyt dobrze zoptymalizowanym, nie trzeba chyba nikomu przypominać. Argument ten wykorzystują producenci smartfonów z Windows Phone, pokazując że platforma Microsoftu radzi sobie równie dobrze na słabszych konfiguracjach. Androidem zainteresował się również Intel, który przekonuje nas, że produkt Google bardzo kiepsko radzi sobie z obsługą więcej niż jednego rdzenia w procesorze.
Android nie zwalnia tempa w jakim podbija nasze serca i kieszenie. Andy Rubin, dementując przy okazji pogłoski o ewentualnym odejściu z Google, podał najnowszą liczbę - 900 tysięcy aktywacji dziennie. Wśród obecnych na rynku urządzeń 25% ma zainstalowanego Androida w wersji starszej niż 2.3.x.
Najpopularniejszy nadal jest Gingerbread, w różnych wersjach zainstalowany na 65% urządzeń. Android 4.0.x Ice Cream Sandwich powoli zyskuje popularność. Wydaje się, że zbyt powoli, ale jest już zainstalowany na ponad 7% smartfonów i tabletów.
Liczba aktywacji i rozpowszechnienie poszczególnych wersji Androida.
Wykorzystując tę euforię, producenci smartfonów i tabletów dla platformy Android, szturmują rynek urządzeniami wielordzeniowymi i przekonują do przesiadki. Teoretycznie ma to sens, bo nowe produkty mają aktualną wersję Androida, która powinna jeszcze lepiej obsługiwać wielordzeniowe układy.
Jednak zdaniem Intela, a z pewnością nie tylko jego, na tym wspaniałym obrazie Androida jest wyraźna rysa. Mike Bell z Intela, powołując się na wyniki testów przeprowadzonych w laboratoriach firmy, twierdzi, że system Android nie jest w stanie wykorzystać efektywnie więcej niż jednego rdzenia procesora.
Cztero (pięcio) rdzeniowa Nvidia Tegra 3. Czy będzie mogła rozwinąć swoje skrzydła?
Przyczyną jest kiepska wydajność modułu, który rozdziela zadania poszczególne rdzenie. Co gorsza próby wykorzystania dwóch i więcej rdzeni mogą przynieść skutki negatywne. Niestety Intel nie podał do oficjalnej wiadomości jak wyglądała platforma testowa.
Mike Bell zwraca uwagę, że na poprawę istniejącego stanu rzeczy wpływ mogą mieć producenci hardware’u, którzy jak dotąd nie przykładali zbytniej wagi do zoptymalizowania współpracy Androida z wielordzeniowymi procesorami. Jeśli chcą uciszyć krytykę pod adresem wielordzeniowych smartfonów to piłeczka jest po ich stronie.
Smartfon Lava Xolo 900 to pierwsze urządzenie z Androidem i jednordzeniowym procesorem Intel Z2460
Problem nadmiarowości mocy w smarfonach z Androidem jest z pewnością palący, ale warto zwrócić uwagę na okoliczności w jakich Intel wygłasza swoje opinie. Na rynek wchodzą pierwsze smartfony z procesorami Intel Atom Medfield i systemem Android.
Przypominamy, nie są to cztero czy nawet dwurdzeniowe procesory, a jedynie jednordzeniowe, które oficjalnie zaprezentowano już ponad rok temu. Czyżby Intel chciał powiedzieć "Jeden rdzeń wystarczy każdemu posiadaczowi smartfona".
Więcej o systemie Android:
- XobotOS: Android w C# i Mono działa kilka razy szybciej niż w Javie
- Interfejs Metro UI z Windows 8 dostępny dla Androida
- Kompendium wiedzy do Android - część 3
- Kompendium wiedzy do Android - część 2
- Kompendium wiedzy do Android - część 1
- Zmodyfikowany Android 2.3 dla procesorów Intel Atom
Źródło: phonearena
Komentarze
30"Koreance" (tak jak wiekszosc producentow) oferuja to na co jest popyt i czego domaga sie lud. Po ilosci sprzedanych przez nich urzadzen mozna wnioskowac, ze trafiaja w gusta i potrzeby klientow.
Sytuacja jest niemalze identyczna jak na rynku PC, Dzisiaj kazdy chce miec czterordzeniowy procek (najlepiej 3,8 GHz) bo to taki przyszlosciowy zakup, bo Wordpad bedzie sie szybciej odpalal, bo bedzie 7 klatek wiecej w Crysis 2 a duza czesc nie wykorzysta w pelni nawet Athlona II 250.
Gdybym dzis zlozyl 3 zestawy, jeden z szesciordzeniowym gulftownem, drugi z core i5 i trzeci z athlonem II i nie pozwolil zagladac do cpu-z i menedzera urzadzen to naprawde niewielu normalnych uzytkownikow (gg, firefox, pare gierek, jakis winrar, office itp do tego antywirus w tle) bylo by w stanie odroznic proca za 500zl od tego za 4000zl.
Co do telefonow intel inside to mialem okazje sie pobawic jednym z nich - bodajze z Atomem 1.6Ghz z HT i 1GB RAM i musze przyznac, ze Android 2.3.6 smigal wrecz wysmienicie (lepiej niz na Samsungu Nexus). Do tego posiadaja kilka fajnych rozwiazan jak diversity atenna, kreca filmy FHD, pstrykaja foty 8M i maja wszystkie niezbedne polaczenia bezprzewodowe. Najmniej przypadl mi do gustu: nijaki LCD i slaba jakosc wykonania. Telefony dla Intela produkuje Foxconn.
Więc ARM i antek mają jeszcze czas na rozwój :)
a prawda marna taka ze intel nie umie sworzyc dobrego 2rdzeniowca do smartfona i narzuci jednordzeniowce a ludzie to kupia bo to intel i on musi miec racje