Jaki jest najwydajniejszy procesor dla komputerów? Firma Ampere Computing przygotowała tutaj solidną propozycję – 128-rdzeniowy model Altra Max, który zalicza się do najwydajniejszych układów ARM.
Firma Ampere Computing niektórym z was powinna już być znana, bo w marcu zaprezentowała zwykły układ Altra – jednostka oferowała jednak „tylko” 80 rdzeni. Producent postanowił jednak pójść o krok dalej i zapowiedział jeszcze wydajniejszy model Altra Max.
Altra Max to najwydajniejszy procesor ARM
Altra Max także bazuje na architekturze ARM v8.2, ale udostępniono tutaj aż 128 rdzeni ARM Neoverse N1 (bez technologii SMT). Każdy rdzeń dysponuje 64 KB pamięci podręcznej pierwszego poziomu na dane (L1d) i instrukcje (L1i oraz 1 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu. Pamięć podręczna trzeciego poziomu jest współdzielona o ma pojemność 32 MB.
Pozostała część specyfikacji nie uległa zmianie. Jednostka została wyposażona w 8-kanałowy kontroler pamięci DDR4-3200 z korekcją błędów ECC (do 4 TB na gniazdo) oraz kontroler PCI-Express 4.0 ze 128 liniami transmisyjnymi.
Warto dodać, że układ korzysta z tego samego gniazda co zwykły model Altra (konstrukcja pozwala na tworzenie konfiguracji jedno- i dwuprocesorowych).
Więcej rdzeni oznacza lepszą wydajność
Warto jednak zauważyć, że Altra i Altra Max nie są zwykłymi procesorami służącymi np. do grania. To układy dla serwerów, które sprawdzą się m.in. przy obsłudze wyszukiwarek, baz danych, aplikacji sieciowych czy wsparciu AI.
Producent nie ujawnił wyników wydajności 128-rdzeniowego układu Altra Max, ale pochwalił się, że opracowana konstrukcja oferuje idealne skalowanie wydajności względem liczby rdzeni. W przypadku konkurencyjnych modeli Intel Xeon i AMD Epyc przełożenie dużej liczby wątków nie wygląda już tak dobrze.
Ampere Computing pracuje nad jeszcze lepszymi procesorami
Pierwsze próbki procesorów Altra Max powinny być dostępne w czwartym kwartale tego roku, ale masowa dostępność spodziewana jest dopiero w przyszłym roku.
Producent nie zamierza jednak na tym poprzestawać i już pracuje nad 5-nanometrowymi układami Siryn (ich premiera spodziewana jest dopiero w 2022 roku).
Źródło: HardwareLuxx
Zobacz więcej newsów o procesorach:
- Core 10 gen vs Ryzen 4000 - Intel przygotował absurdalne porównanie procesorów dla laptopów
- To już pewne - Apple porzuca procesory Intel i wyda swoje układy
- Do czego wykorzystać topowy procesor AMD? Do wyświetlania anime... za pomocą wątków
Komentarze
16Poza tym na wykresie porównawczym są rdzenie przy Altra i wątki przy AMD i Intelu. Co ciekawe linia załamuje się mniej więcej w połowie na wykresie AMD. Czyżby chodziło o przekroczenie limitu rdzeni i rozpoczęcie korzystania z wątków SMT?
U Intela to już całkowicie wykres z tyłka.
Jak nie zobaczę niezależnych testów porównawczych, to mogą sobie pisać co chcą, bo to nic więcej niż marketingowa paplanina.