Podobne do Intel Sandy Bridge
Procesory Intel Ivy Bridge wykorzystywać będą więcej tranzystorów niż modele Sandy Bridge, ale ich powierzchnia będzie mniejsza.
Już w kwietniu powinny zadebiutować 22-nanometrowe układy Intel Ivy Bridge, które według dotychczasowych informacji zapowiadają się całkiem obiecująco. Wydajność samego procesora ma być o kilkanaście procent wyższa od konstrukcji Sandy Bridge, natomiast różnica między zintegrowanymi układami graficznymi będzie jeszcze wyższa. Jak prezentować się będą procesory od strony fizycznej?
Budowa przyszłych modeli Ivy Bridge będzie podobna do obecnych Sandy Bridge. Centralną część układu krzemowego zajmą cztery rdzenie x64-86 z 256 KB pamięci podręcznej L2 oraz współdzielone 8 MB pamięci podręcznej L3.
Po lewej stronie umieszczony zostanie zintegrowany układ graficzny z 16 jednostkami wykonawczymi, natomiast po prawej pojawi się blok System Agent. Wewnątrz niego znajdziemy m.in. dwukanałowy kontroler pamięci DDR3-1600/DDR3L-1333, kontroler magistrali PCI-Express, interfejs FDI (Flexible Display Interface) oraz kontroler z cyfrowymi wyjściami wideo. Całość zostanie połączona pierścieniową magistralą Ring-bus, która zajmie się przesyłaniem informacji między wszystkimi blokami procesora.
Pomimo faktu, iż nowoczesne procesory wykorzystywać będą o 320 milionów tranzystorów więcej niż obecne Sandy Bridge (1,48 miliarda kontra 1,16 miliarda), to dzięki zmianie procesu technologicznego z 32 nm do 22 nm, powierzchnia układu zmniejszy się z 216 mm2 do zaledwie 160 mm2.
Warto również zaznaczyć, że w zależności od konkretnego modelu procesora niektóre bloki zostaną zablokowane, a dostępne konfiguracje wyglądają następująco:
- cztery rdzenie, 8 MB pamięci L3, układ graficzny z wszystkimi jednostkami wykonawczymi
- cztery rdzenie, 6 MB pamięci L3, układ graficzny z częścią jednostek wykonawczych
- dwa rdzenie, 4 MB pamięci L3, układ graficzny z wszystkimi jednostkami wykonawczymi
- dwa rdzenie, 3 MB pamięci L3, układ graficzny z częścią jednostek wykonawczych
Więcej o procesorach firmy Intel:
- Intel Ivy Bridge: wydajność układu graficznego HD 4000
- Intel Ivy Bridge: mobilne procesory 2-rdzeniowe dostępne w czerwcu
- Intel Ivy Bridge: procesory będą dostępne masowo dopiero w czerwcu?
- Intel Ivy Bridge Core i3: procesory pojawią się w okrojnej wersji
Źródło: PC Watch, TechPowerUp
Czy już zagłosowałeś w plebiscycie na Produkt Roku? Na pewno masz swój ulubiony produkt i markę. Weź udział!
Komentarze
85Ktoś wie czy będą IB wykastrowane z GPU tak jak 2550K?
Potrafi ktoś to wyjaśnić?
Ivy Bridge - to będzie pogrom AMD.
W jaki sposób redaktor wyobraża sobie "obcięcie" kawałka krzemu zawierającego przykładowo dwa rdzenie CPU + odpowiadający im L3 cache? A połączenie z System Agentem poprzez Ring Bus to później będą "spawali" mikroskopem elektronowym.
Diagramy na dole jedynie pokazują możliwe konfiguracje działających bloków procesora. Reszta nadal jest na krzemie, tyle że ma odcięte zasilanie. Do tego elementy transmisyjne Ring Bus znajdujące się przy wyłączonych blokach nadal będą funkcjonowały.
Tak apropo fotki struktury to jak to jest, że układ gpu zajmujący prawie tyle co rdzenie cpu nie ma nawet połowy ich wydajności (wbrew pozorom). I ot cała prawda o gpu...
Przejęcie ATi daje im szanse wykorzystać przodownictwo w integracji cpu z gpu. Na tym polu nie można im odmówić bycia liderem.
Wcześniej też bywało, że wyprzedzali intela. Na przykłąd procesor AMD Athlon 64. Ówczesnego Pentium 4 to chyba wyprzedził o kilka lat do przodu. Sukces ten jednak nie odbił się dużym echem. Chyba ze względu na to iż w tamtych czasach patrzało się głównie na ilość megaherzów w prospekcie, a tych w pentiumach nie brakowało.
Podsumowując procesory intela są faktycznie super dopracowane, szybkie i energooszczędne.
AMD z koleji nie boi się nowych rozwiązań i co najważniejsze dostarcza nam je po bardzo atrakcyjnych cenach.