Wyniki wydajności próbki inżynieryjnej
Wczesna próbka inżynieryjna procesora Intel Ivy Bridge oferuje o kilka procent lepszą wydajność, aniżeli finalna wersja układu Sandy Bridge o podobnej specyfikacji.
Nie tak dawno temu pisaliśmy o dosyć ciekawym odkryciu jednego z użytkowników chińskiego forum coolaler, które dotyczyło możliwości ustawienia wysokiego taktowania pamięci RAM oraz niskich jej opóźnień na platformie Intel Ivy Bridge.
Tym razem posiadacz próbki inżynieryjnej procesora zaserwował nam kilka testów wydajności. Warto jednak zaznaczyć, że testowany układ to wczesny sampel inżynieryjny w rewizji B1, który oferuje 6 MB pamięci podręcznej L3 oraz 4 rdzenie/4 wątki o taktowaniu 2 GHz. Różni się on zatem od wcześniej testowanego układu Ivy Bridge. Jeżeli chodzi o pozostałe elementy platformy testowej, to były nimi płyta główna Gigabyte GA-Z68X-UD3H-B3 z BIOSem oficjalnie niewspierającym modeli Ivy Bridge oraz dwie kości pamięci DDR3-2133 CL6, natomiast całość działała pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 7 Ultimate 64 bit.
Testowana próbka inżynieryjna procesora Intel Ivy Bridge
W benchmarku Cinebench R11.5 układ Intel Ivy Bridge uzyskał 3,35 punktów. Intel Core i5 2500K o podobnej specyfikacji i taktowaniu obniżonym do 2 GHz może pochwalić się wynikiem 3,18 punktów, a więc o około 5,3% gorszym.
W kolejnych dwóch aplikacjach – CPU Mark 99 i SuperPi mod1.5XS (próbka 1M) – Ivy Bridge osiągnął odpowiednio 316 punktów i 19,484 sekund. W pierwszej z nich Sandy Bridge ponownie okazał się mniej wydajny od „młodszego brata” i ukończył test z wynikiem 306 punktów (o 3,3% gorszym), a w drugiej okazał się lepszy i obliczył próbkę w 18,984 sekund (o 2,6% szybciej).
We Fritz Cheess Benchmark nadchodzący procesor osiągnął 6034 knps, a 2500K o 148 (2,4%) mniej.
W benchmarku wPrime Ivy Bridge okazał się gorszy od Sandy Bridge, bowiem obliczył on próbkę 32M w 17,019 sekund, a nowszy układ poradził sobie z nią w 16,090 sekund (o 5,8% szybciej).
Wychodzi więc na to, że procesory Intel Ivy Bridge oprócz nowego procesu technologicznego i mniejszego współczynnika TDP, tranzystorów 3D oraz lepszego kontrolera pamięci DDR3, zaoferują nam coś jeszcze – przeważnie większą wydajność w stosunku do modeli Sandy Bridge. Niestety według najnowszych informacji, na 22-nanometrowe układy przyjdzie nam poczekać trochę dłużej, niż pierwotnie zakładano - do kwietnia 2012 roku.
Więcej o procesorach Intel Ivy Brodge:
- Intel Ivy Bridge i superszybkie pamięci RAM
- Intel Ivy Bridge: oznaczenia i TDP procesorów
- Ultrabooki z Intel Ivy Bridge i wyższa rozdzielczość matryc
- Intel Ivy Bridge wyświetli obraz w rozdzielczości 4K
Źródło: ComputerBase, Coolaler
Komentarze
30kunia nakarmiles? :D:D:D
~fanboy AMD~
To dobrze rokuje na przyszłość. Czyli wystarczy że kupię dobrą płytę pod sandy bridge i za dwa lata powinno się upchnąć nań Ivy bridge.
Różnica w wydajności przypomina mi różnice między C2D E6550 a C2D E8200. Kilka procent z tym samym zegarem ale za to mniejszy pobór prądu i większe możliwości OC. Oby w tm przypadku było podobnie.
Gdzie mogę znaleźć plakat z podobizną tego użytkownika chińskiego forum, co zamieścił te rewelacje? Chcę mieć wizjonera nad łóżkiem.
P.S. Plakat z K|ngp|nem dostałem na ebay i już sobie wisi :)