Dotarliśmy do pierwszych wyników wydajności inżynieryjnej wersji procesora Intel Ivy Bridge.
Nie tak dawno temu pisaliśmy o pierwszych zdjęciach procesorów Intel Ivy Bridge, które przedstawiały dwa modele inżynieryjne. Tym razem w sieci pojawiły się pierwsze, nieoficjalne wyniki wydajności jednego z wcześniej prezentowanych modeli. W tym momencie warto zaznaczyć, że nadchodzące układy kompatybilne będą z obecną podstawką LGA 1155.
Inżynieryjna wersja procesora Intel Ivy Bridge QAX5
Porównanie rewersów procesorów Intel Ivy Bridge, Intel Sandy Bridge oraz Sandy Bridge Pentium G620
Dokładnie nie wiadomo z jakim modelem mamy do czynienia (jego oznaczenie to niewiele mówiące QAX5), ale został on wyposażony w 2 rdzenie (4 wątki) o taktowaniu 1,8 GHz. Oprócz tego do dyspozycji oddane zostało 2 x 32 KB pamięci L1, 2 x 256 KB pamięci L2 oraz 4 MB pamięci współdzielonej L3. Wydajność układu została przetestowana w aplikacjach SuperPi, CPUmark 99 oraz Cinebench 11.5, a porównano ją z 4-rdzeniowym procesorem Intel Sandy Bridge Core i5 2400 o takim samym taktowaniu. Kolejną różnicą oprócz rdzeni, była ilość pamięci trzeciego poziomu, której 2400 ma 6 MB – mogło to zatem wpłynąć na wyniki.
Obraz BIOSu z danymi procesora Intel Ivy Bridge
W benchmarku SuperPi inżynieryjny procesor Ivy Bridge obliczył próbkę 1M w 22,198 sekundy, podczas gdy Core i5 2400 poradził sobie z nią w czasie o ponad 1 sekundę krótszym – 20,806 sekundy. W tym przypadku wpływ na wynik mogła mieć o 50% większa pojemność pamięci L3 w procersorze Sandy Bridge. O dziwo, liczba punktów uzyskanych w CPUmark 99 w przypadku obu procesorów byłą podobna.
W aplikacji Cinebench R11.5 Ivy Bridge uzyskał 1,81 punktu, natomiast Sandy Bridge 2,61 punktu. Niewątpliwie wpływ na ten wynik miała mniejsza liczba rdzeni testowego procesora.
Premiera procesorów Intel Ivy Bridge została zaplanowana na drugi kwartał przyszłego roku. Tak odległy termin spowodowany jest prawdopodobnie nowym, 22-nanometrowym procesem technologicznym, który po raz pierwszy pojawi się właśnie w tych układach.
Więcej o procesorach Intel Ivy Bridge:
- Intel: pierwsze zdjęcia procesorów Ivy Bridge
- Intel Carlow czyli Ivy Bridge dla serwerów
- Tranzystor 3D - tajemnica procesorów Intel Ivy Bridge
- Intel Ivy Bridge na podstawce LGA1155
Źródło: ComputerBase.de
Komentarze
35Jeśli 2 kwartał tego roku to najpóźniej czerwiec:) bo to 6 miesiąc:)
Kurcze czy mi się wydaje czy dziś już 4lipca? tzn czyżby zakrzywienie czaso przestrzeni??
:) to próbka inżynierska;) pewnie taki se 1 szkic :P:D
"W tym momencie warto zaznaczyć, że nadchodzące układy kompatybilne będą z obecną podstawką LGA 1155." - nie jest to do końca jest prawdą, bo jak na razie Intel zapowiedział wsparcie dla H67, P67 oraz Z68. Wsparcia na chwilę obecną dla H61, B65 oraz Q67 nie jest zapowiedziane.
Dopiero Pentium 90 i 133 zrobiły różnice.
I tu pewnie też tak będzie, pierwsze modele to będzie głównie opanowanie nowego procesu 22nm, dopiero któreś z kolei modele z tej rodziny dostaną kopa wydajnościowego.
(tak oczywiście możecie pisać że to wersja inżynieryiska).
Screen:
http://img190.imageshack.us/img190/7694/i576018ghz2rdzenie.png