Płyty główne

Intel nie próżnuje - producent już szykuje kolejną podstawkę pod procesory

przeczytasz w 2 min.

Intel przygotowuje nowe procesory, które będą obsługiwane przez nowe płyty główne. Ale to nie koniec mieszania platformami - wyszło na jaw, że producent już szykuje kolejną podstawkę.

Jeszcze w tym roku mają zadebiutować procesory Intel Alder Lake (Core 12. generacji) – to całkowicie nowe modele, które do działania będą wymagać płyt głównych z nową podstawką LGA 1700. Jak się okazuje, na rynku mogą pojawić się też płyty główne LGA 1800.

Intel przygotowuje kolejną podstawkę pod procesory

Użytkownik momomo_us opublikował na Twitterze zdjęcie zaślepki nowego gniazda – znalazła się tutaj informacja o kompatybilności z podstawkami LGA 17XX i LGA 18XX.

Można zatem przypuszczać, że obydwa gniazda (albo rodziny gniazd jeśli mielibyśmy do czynienia z różnymi odmianami LGA 17XX/LGA 1800) będą zbliżone do siebie.

Taki scenariusz potwierdza też Igor Wallosek z serwisu Igor’sLAB. Według niemieckiego dziennikarza, Intel przygotowuje dwa gniazda – LGA 17XX i LGA 18XX, które będą korzystać z nowego systemu mocowania chłodzenia.

Które procesory będą korzystać z płyt głównych LGA 1800?

O oficjalnych informacjach możecie zapomnieć (przynajmniej jak na razie). Intel nie potwierdza planów wydania płyt głównych LGA 1700, ani tym bardziej LGA 1800.

W branżowych mediach pojawiają się dwie teorie. Pierwsza zakłada, że płyty główne LGA 1800 będą obsługiwać procesory Meteor Lake (Core 14. generacji) – mielibyśmy wtedy do czynienia z klasyczną zmianą podstawki, jak to „niebiescy” mają w zwyczaju robić co dwie generacje.

Druga teoria mówi o specjalnej podstawce pod procesory Intel Xeon (np. W-1400). Mówimy o profesjonalnych modelach dla stacji roboczej, które byłyby odpowiednikami konsumenckich modeli Core Alder Lake. Większa liczba pinów zapewne byłaby wykorzystywana do dodatkowych funkcjonalności.

Która teoria okaże się właściwa? Zapewne przekonamy się dopiero za jakiś czas.

Źródło: Twitter @ momomo_us, Twitter @ Yuko Yoshida, Igor’sLAB

Komentarze

44
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    -SnR-
    11
    Kogos jeszcze obchodzi intel I jego pierdylion podstawek? Kiedy intel byl daleko z przodu cos takiego Im moglo ujsc plazem, ale teraz gdy w najlepszej sytuacji SA conajwyzej na rowni to kto kupuja Nadal ten ich badziew bez mozliwosci upgradu w przyszlosci? Ewidentnie nie Maja jakiegos wiekszego planu Bo by nie produkowali roznych produktow ktore SA az tak inne ze wymagaja innej podstawki co kroku. Albo poprostu Maja Nas kupcow za idiotow ktorzy kupia nowy procesor wraz z nowa plyta za kazdym razem...
    • avatar
      Trim23
      11
      Brakuje mi ankiety, która pokazywałaby jak często użytkownicy zmieniają procesor, że nowa podstawka jest aż takim problemem. Ile osób wymienia procesor co jedną-dwie generacje?
      • avatar
        greghostor
        10
        Niech spadają z tymi podstawkami.
        • avatar
          Konto usunięte
          10
          Wygląda na to, że Intel pierw myśli o podstawce, potem o procesorze.
          • avatar
            KMN123
            5
            Co by nie mówić to tak częsta zmiana podstawek nie jest wygodna dla konsumentów. Jeżeli mamy SDD w RAID, to powstaje problem. Zmiana MB, to z reguły reinstalacja systemu, ponowna instalacja aplikacji, przebudowa systemu. Koszty, czas i problem jak zutylizować stare komponenty. Przy obecnych problemach z produkcją chipów ceny będą rosnąć (nowych MB, CPU, GPU). Dużo lepszym rozwiązaniem jest zachowanie podstawki dla 2-3 generacji CPU, tak jak to było w przypadku AM4. Zmieniając CPU lub MB większość komponentów była w dalszym ciągu użyteczna. Zmiana MB podyktowana była głównie przejściem na PCIE 4.0. Zmiana DDR następuje co 4-5 lat, PCIE również. Dlatego na najbliższe kilka lat Intel zniechęcił mnie do kupowania ich CPU.
            • avatar
              zack24
              3
              Widocznie Intel woli kooperować z producentami MBsów, aby nabijać kieszenie sobie i innym a nie patrzy na interes użytkownika, który mu zaufał. Chociaż, jak już ktoś napisał - kto zmienia CPU co generacja? Ja na razie nie wracam do niebieskich.
              • avatar
                Konto usunięte
                1
                Po robią nowe podstawki, niech lutuja do płyty, przecież i tak ja trzeba wymienić. Bizn s się kreci bo wymieniajac płytę dajecie mu zarabiać nie tylko wymieniając procesor ale chipset itd...AMD rulez!
                • avatar
                  Gatts-25
                  1
                  Różnica w upakowaniu tranzystorów między litografiami Intela, które obecnie są nazywane po prostu 10nm i 7nm jest na prawdę duża więc będzie można upakować więcej nowych technologii. Ale odciążając Intela popatrzcie na AMD bo bardzo trudno jest mi wyobrazić sobie AM5 ze wsparciem dla procesorów wykonanych w litografii 3nm. Tylko od AMD zależy czy chce zrobić prezent użytkownikom przyszłej podstawki AM5 bo przecież różnica w upakowaniu tranzystorów między N5 a N3 będzie spokojnie o 30% wyższa a więc i tutaj samo AM5 może mieć krótki żywot. AMD nic na razie nie mówi o Gen-Z, PCIe 6.0 czy dodatkowym slocie na pamięć nie ulotną do przyśpieszania obliczeń bez defektu odświeżania pamięci. A na wielu forach czytam, że Intelowskie 7nm będzie równe N3 i już wiem jak ci co tak uważają bardzo się mylą. Intelowskie 7nm będzie mogło co najwyżej rywalizować z N5P i nic ponad to dlatego widać dlaczego Intel ma obecnie tylko 15 maszyn EUV a TSMC aż 47 maszyn EUV. Oni już wiedzą, że najnowsze i najlepsze węzły pochodzą i będą pochodzić od TSMC. Jednak tutaj może wygrać ten co odpowiedni wypośrodkuje najlepszą wydajność na Watt z gęstością upakowania tranzystorów na mm2. Takie TSMC będzie z całą pewnością liderem pod względem gęstości upakowania tranzystorów na mm2 ale w maksymalnej wydajności to Samsung może objąć prowadzenie.
                  • avatar
                    szydas
                    1
                    I pomyśleć, że nie tak dawno temu NexGen nie odniósł sukcesu rynkowego (który mu się szczerze należał) bo wymagał innego chipsetu na płycie głównej niż AMD i Intel....
                    • avatar
                      kitamo
                      -1
                      Ja tam problemu nie widze, co 4-5lat i tak zmieniam mobo wraz z CPU a nie ze CPU co pol roku zmieniac trzeba bo tak.
                      • avatar
                        sn00p
                        -2
                        Ja od 2011 mam I5-2300. W 2016 dodałem GeForce 9600 4GB i 16GB Ram. Mogę nadal grać we wszystko.
                        • avatar
                          WolffWeber
                          0
                          Jak jeszcze miałem peceta to z reguły wymieniałem płytę i cpu
                          Tym niemniej mam świadomość, ze dla wielu to problem.
                          • avatar
                            piomiq
                            0
                            Szkoda, że nie prezentuje poprawek and sprzętowe dziury w swoich procesorach. Chodzi oczywiście o Spectre i MeltDown.
                            Nowe podstawki u Intela to przecież żadna nowość. Chyba wymaca ich co roku, dla swoich "nowych" procesorów.

                            Witaj!

                            Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                            Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                            Połącz konto już teraz.

                            Zaloguj przez 1Login