Intel chce odzyskać pozycję lidera rynku procesorów - zapowiedziano modele w 7 nm
Ostatnie lata nie były najłatwiejsza dla firmy Intel, ale producent ostatnio zaczął podkręcać tempo. Właśnie zapowiedziano nową generację procesorów, które mogą wprowadzić sporą rewolucję do komputerów i laptopów.
Jesteśmy po konferencji Intel Unleashed, a więc pierwszym evencie producenta po przejęciu sterów przez Pata Gelsingera. Szef Intela zapowiedział sporo nowości, ale największym zaskoczeniem okazała się zapowiedź procesorów Meteor Lake.
Intel zapowiada procesory Meteor Lake – czeka nas spora rewolucja
Modele Meteor Lake mają być pierwszymi konsumenckimi procesorami Intela, które będą wytwarzane w 7-nanometrowej litografii. Jest to spora niespodzianka, bo niedawno producent wdrożył 10-nanometrową technologię (i to po kilku latach „obsuwy”).
Gelsinger zdradził też pierwsze szczegóły na temat jednostek. Wiemy, że układy będą korzystać z różnych procesów produkcyjnych i warstwowej budowy Foveros 3D (stosowanej m.in. w modelach Lakefield). Oczywiście będziemy tutaj mieli do czynienia z procesorami bazującymi na architekturze x86.
Możemy zatem oczekiwać poprawy wydajności i efektywności energetycznej. Na szczegóły na ten temat musimy jednak jeszcze poczekać.
Kiedy premiera procesorów Intel Meteor Lake?
Procesory Meteor Lake są projektowane z myślą o segmencie konsumenckim – można zatem podejrzewać, że znajdą one zastosowanie w komputerach stacjonarnych i laptopach.
Nowa architektura ma być gotowa jeszcze w tym roku. Jeżeli liczycie na szybką premierę to niestety musimy Was zmartwić – jednostki mają zostać wydane dopiero w 2023 roku. Wcześniej doczekamy się premiery procesorów Alder Lake.
Gelsinger twierdzi, że w kolejnych latach zostanie przywrócona strategia tick-tock (zamiennego wprowadzania nowej mikroarchitektury i niższego procesu technologicznego), co pozwoli odzyskać Intelowi pozycję niekwestionowanego lidera wydajności.
Źródło: Intel, AnandTech
Zobacz więcej o procesorach:
- Wyciekły informacje o kolejnych procesorach Intela - takiej rewolucji nie było od dawna
- Intel atakuje rakietami - premiera procesorów Rocket Lake. Czy pokonają modele Ryzen 5000?
- AMD wprowadza nowe procesory - Intel straci segment biznesowych ultrabooków?
Komentarze
47Co do strategii Tik Tok spoko, ale nie wydaje mi się żeby miała sens. Kiedyś było jak zbijać proces z 90 nm a teraz konkurencja wchodzi na 5nm. Intel będzie co 2 lata o 1nm schodził żeby to się jakoś trzymało konsekwencji nie wydaje mi się. kolejny marketingowy bełkot tonącego giganta.
A w ogóle to od ilu lat słyszymy bajki o 10 nm ? od 5 ciu ?
A teraz bajki o 7nm ... :)
Prawda jest taka że krzem się skończył ...
I tyle i az tyle ...
Dziś upycha się już tylko więcej w miarę w tej samej powierzchni i nie dlatego że tak jest lepiej tylko taniej aby wyciąć z wafla jak najwięcej bo to jest uzysk a to jest krytyczne bo jak zaczniemy zwiększać rozmiar to drastycznie poleci uzysk .
Lake - o powinno się nazywać lej wode ...
Ach te road mamy intela ..
Ktoś jeszcze pamięta ..
np To :
https://www.slashgear.com/wp-content/uploads/2012/05/it_photo_178222_52-755x420.jpg
albo to
https://lh3.googleusercontent.com/proxy/WwVb7RLH5Abs4p6JEU6SEHeDWEjV43-crJs9Kx91rIJR8eLlP2PxWWukYib_CMrCRR-OPj45oFWSbNoGgBmw6qzFbauforjgFziyYN8p78YBnRDjrPQILpzaHIVk
Dzis nie ma problemu kupic wydajnego CPU ktory starczy na 5lat i nie ma potrzeby by mial napisane ze jest w 5nm. Problem jest z dostepnoscią dobrze skrojonych na dzisiejsze potrzeby rozwiazan bo te na rynku konsumenckim po prostu są mało dostepne. Widac to po ostatnich obnizkach intela gdzie jego procesory sa bardziej konkurencyjne od AMD ktorego to po prostu na rynku brak albo jest w kosmicznych cenach.
Dzis najczesciej wybieranymi procesorami są 6/12 wątków i nikt nie korzysta z tego ze ten jest w takim a ten w innym procesie wykonany. Liczy sie kasa i wydajnosc dla potrzeb.
Tak to wyglada z punktu widzenia wiekszosci uzytkownikow tego segmentu konsumenckiego.
niestety nieco bez pojęcia na temat litografii, cyt:
tóre będą wytwarzane w 7-nanometrowej litografii. Jest to spora niespodzianka, bo niedawno producent wdrożył 10-nanometrową technologię (i to po kilku latach „obsuwy”).
koniec cyt.
przecież 10nm i 7nm to ta sama linia produkcyjna. te 7nm jest dopiero zapowiadane, a 10nm dopiero rozkręcają i nadal walczą z uzyskiem. ciekawostka, chiplet w tych LEAKE field (bo one ciekną hehe) i meteor, pozwalają właśnie na zwiększenie uzysku bo chip w kawałkach, a kawałki małe.