Procesory

Intel opóźnia Ivy Bridge i anuluje 22 nm w FAB 24

przeczytasz w 2 min.

Dotarliśmy do nieoficjalnych informacji z których wynika, iż premiera nadchodzących procesorów Intel Ivy Bridge zostanie znacząco opóźniona. Co ciekawe Intel anulował również plany wdrożenia 22 nanometrowego procesu technologicznego do fabryki nr. 24, usytuowanej w Irlandii.render procesora intel ivy bridge

Procesory Ivy Bridge mają być wytwarzane w 22 nm wymiarze technologicznym i ponadto do ich budowy będą wykorzystywane nowoczesne tranzystory 3D tri-gate. Przyczyną anulowania wdrożenia niższego procesu do fabryki w Irlandii mają być cięcia w planach inwestycyjnych.

Według wstępnych szacunków przystosowanie FAB 24 do 22 nm, miało pochłonąć ponad pół miliarda dolarów. Co ciekawe Intel dysponuje odpowiednimi środkami do wspomnianej inwestycji, gdyż wyniki finansowe odnotowane w ostatnich kwartałach były powiedzmy... imponujące.

Wydawałoby się, iż anulowanie wdrażania 22 nm litografii do "FAB 24" nie spowoduje przesunięcia premiery Ivy Bridge. Jednak według ciągle nieoficjalnych informacji - spowodowało. Według przewidywań ekspertów Intel może mieć jakiś problem z ujarzmieniem niższego procesu technologicznego, a najbardziej prawdopodobne są problemy z tranzystorami 3D tri-gate - które mogą stanowić poważne utrudnienie. Stąd też może pochodzić decyzja o pominięciu wdrażania 22 nm do Irlandzkich zakładów produkcyjnych.
 

slajd prezentujący plan wydanieczy intela na rok 2011 i 2012

 
W informacjach które do nas dotarły pojawia się również widmo zmiany obecnej strategii "niebieskiego giganta", a mianowicie korporacja dotychczas do niższego procesu technologicznego przystosowywała większość swoich fabryk - co bezpośrednio owocowała tym, iż starsze procesory bardzo szybko znikały z linii produkcyjnych a tym samym ze sklepów. Teraz podobno ma się to zmienić, a to dzięki gigantycznie rosnącym kosztom wdrażania niższych wymiarów technologicznych.

Nowa strategia Intela była już widoczna podczas premiery procesorów Sandy Bridge wytwarzanych w 32 nm - których poprzednicy z 45 nm przez ponad rok stanowiły ciągle większość produkcji firmy. Nowa strategia zakłada, iż po premierze Ivy Bridge procesory Sandy Bridge będą jeszcze przez dłuższy czas produkowane i to właśnie one będą stanowiły lwią część sprzedaży. Intel nie będzie wiec wdrażał nowych procesów do każdej fabryki tylko unowocześniał te, które tego wymagają, czyli np. będzie wykonywał skoki z 65 nm do 14 nm, a nie jak dotychczas z 45 do 32 nm.
 

przekrój rdzenia układu ivy bridge
Układ Ivy Bridge
 

Taki stan rzeczy nie wróży niczego dobrego dla procesorów Ivy Bridge - które niestety zostaną prawdopodobnie solidnie opóźnione. Według wstępnych danych przedprodukcyjnych próbek inżynieryjnych procesorów nie należy się spodziewać przed końcem marca 2012 roku, natomiast samej produkcji przed czerwcem, zaś data wejścia na rynek nowych procesorów może się odwlec nawet do lipca. Mało tego w wyniku wspomnianych decyzji na rynek powinno trafić znacznie mniej układów niż zaplanowano, a w dodatku te które początkowo trafią zajmą tylko najniższe miejsca w segmencie wydajnościowym. A więc domena wydajności oraz tzw. "średnia półka" pozostanie ciągle w panowaniu układów Sandy Bridge.
 

wafel krzemowy z jakiego będą wytwarzane ivy bridge
Wafel krzemu z którego powstaną układy Ivy Bridge
 

Koniec końców to wciąż niepotwierdzone przez Intela informacje, jednak wiele wskazuje na to, iż ten czarny scenariusz może się spełnić. Pod koniec tygodnia Intel zapowiedział oficjalny głos tej sprawie. Nie omieszamy Was poinformować co zostało wyjaśnione.


Więcej o firmie Intel i jej produktach:

Źródło: Digitimes, Geek

Komentarze

68
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    phillosoff
    0
    Wydaje mi się, że jeżeli plotka by się potwierdziła to nowa strategia firmy to nie czarny scenariusz, a całkiem racjonalne podejście w nowej sytuacji. Miniaturyzacja jest potrzebna, ale nie na siłę i ogromnym kosztem. Obecnie produkowane układy całkiem dobrze dają sobie radę.
    • avatar
      b4rt3k
      0
      Intel sie nie spieszy bo widzi ze konkurencja nie wyrabia, a prawda jest taka ze mają srodki na to by zrobic Ivy na marzec najpozniej
      • avatar
        pomidor
        0
        Autor poraża brakiem wiedzy i bzdurnymi fantazjami.
        • avatar
          raffal81
          0
          WPadki nie wpadnki, przeciez AMD i INTEL wspolpracuja ze soba ;]]] taka strategia ;]]
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Jak czytam te bzdury to nie wiem czy się śmiać czy płakać.
            Dzieciaki, tak potężna firma ustala harmonogram prac nad produktem i wszystkie plany z nim związane wiele lat przed wejściem produktu do sprzedaży.
            Nie piszcie że intel opóźnia premierę ivy bridge bo bulldozer ma być niewypałem. Intel już pracuje nad procesorami które wyjdą po tych które wyjdą po ivy brigde. Tam jest wszystko zaplanowane i nikt nie będzie sobie robił luzu bo konkurencja ma problemy z wydajnością swoich procków.

            Przyczyną opóźnienia na 99% są problemy z procesem 22nm albo z samymi tranzystorami tri-gate tak jak napisał autor newsa.

            pomidor kto jak kto ale ty nie powinieneś nic wspominać o bzdurnych fantazjach ty chory fanboy'u. Dziwię się że ten troll wypisuje te swoje fanbojskie ściemy po wszystkich portalach i go nikt nie zbanuje.
            • avatar
              TomaszPawel
              0
              Mi taki stan rzeczy odpowiada. W kwietniu 2011 kupiłem 2600k. Wolałbym żeby intel wypuścił nawet procka w 2013 ale by był 2 razy szybszy a nie znowu o parę procent.
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                FanatiCS przestan czlowieku mamrotac intel to nie karitas dla nich liczy sie zysk ,maja asa w rekawie w postaci gotowych ukladow 22nm i z nowymi tranzystorami 3d nad ktorymi pracowal od 2002 roku.
                Jesli wprowadza uklady 22nm to sprzedaz ukladow 32nm spadnie a inwestycja w proces 32nm przyniesie mniej zysku.
                Jezeli buldozer okaze sie niewypalem to intel dalej bedzie stal i czekal z asem w rekawie.
                • avatar
                  celorum
                  0
                  Jak może teraz opóźniać premierę Ivy? Dokładnie dwa lata temu zaprezentował działające procesory. Mieli dość czasu na testy.
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Czemu zawsze muszą być opuźnienia :(
                    • avatar
                      phillosoff
                      0
                      Jest coś takiego jak planowany zwrot inwestycji. Jeśli ktoś inwestuje grube miliony dolarów w linie procesorów to oczekuje, że mu się to zwróci. Kiedy moment ten następuje pojawia się nowa linia produktów, chyba że konkurencja mocno siedzi nam na karku. Jeśli akurat ma problemy, to można przedłużyć okres zwrotu.
                      Zauważcie, że na przykład technologia AMOLED osiągnęła stan gotowy do produkcji w 2005 roku (tak przynajmniej wynika z artykułu na benchmark). Czemu więc nie mamy takich ekranów w domach? Bo producenci za dużo kasy włożyli w LCD, żeby je teraz porzucić.
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        Tym razem mam dobrą wiadomość do fanów AMD

                        Pierwsze testy próbki inżynieryjnej Sandy Bridge E osiągneły wyniki znacznie poniżej oczekiwań. Są drzugoczące dla Intela. Jeśli są prawdziwe realny wzrost wydajności w stosunku do układów Gulftown wyniesie 12% zamiast spodziewanego 20% a a nawet 47%.
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          Może wyjda w 2015 roku hehe ;) nie warto tyle czekac lepiej kupic KRÓLA WYDAJNOSCI teraz czyli i7 990x ;p i starczy do 2015 ;)
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            Napisał Elfi:
                            "Nie masz żadnego pojęcia o tej technologii. Próbki inżynieryjne Ivy Bridge poszły w świat już przed kwietniową premierą Bulldozera. Gdyby przyszło na to Intel mógłby w cięgu trzech miesięcy dostarczyć gotowce na rynek."

                            To ty widać nie masz bladego pojęcia. Co innego jest wyprodukować próbkę inżynieryjną a co innego przystosować fabrykę do produkcji masowej.
                            Kiedy były pierwsze próbki inżynieryjne bulldożerów? I co? do dzisiaj AMD ma problemy żeby to wyprodukować przy zachowaniu planowanego poboru prądu i wydajności.
                            Taką próbkę to oni pewnie już x lat temu testowali co nie znaczy że produkt jest gotowy do sprzedaży.
                            Jak widać i po intelu i po amd schodzenie w dół z procesem technologicznym staje się coraz trudniejsze z widomych powodów.
                            • avatar
                              lordjim
                              0
                              Rozmarzę się pewnie trochę ale co tam.
                              Po cichu liczę, że Intel rozważa przerobienie jednej fabryki na potrzeby produkcji która by wykorzystywała grafen. Istnieje cień szansy, że w ramach ostatnich odkryć naukowych, uznali iż koszty mogą być porównywalne albo nieznacznie wyższe niż samo przygotowanie pod proces 22nm no i inwestycja jest sama w sobie przyszłościowa.
                              • avatar
                                Darodaredevil
                                0
                                "Wydawałoby się, iż anulowanie wdrażania 22 nm litografii do "FAB 24" nie spowoduje przesunięcia premiery Ivy Bridge. Jednak według ciągle nieoficjalnych informacji - spowodowało. " Aż boli jak się to czyta, proszę poprawcie to.
                                • avatar
                                  Konto usunięte
                                  0
                                  Dotarliśmy do nieoficjalnych informacji

                                  Źródło: Digitimes, Geek


                                  Tak to WY dotarliście. Gratulacje polskiej redakcji benchmark.pl
                                  • avatar
                                    Tominjo
                                    0
                                    Czy są tutaj jacyś moderatorzy? Bo już dawno powinni tego znaFce neosa --YoSH-- zbanować. Te jego żałosne "hahaha" czy "lol" nie da się czytać. Szkoła się zaczęła, a widać dziecko jeszcze tego nie ogarnęło.
                                    • avatar
                                      Konto usunięte
                                      0
                                      Niezłym sposobem na obserwowanie perspektyw procesorów i polityki Intela jest sprawdzanie jak wygląda ich oferta płyt głównych pod konkretne procesory.

                                      Witaj!

                                      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                      Połącz konto już teraz.

                                      Zaloguj przez 1Login