Intel poszerza kompatybilność technologii Optane - teraz też dla tańszych komputerów
Dzięki wydaniu nowych sterowników Intel RST, użytkownicy będą mogli korzystać z technologii również na tańszych komputerach z procesorami Celeron i Pentium.
Technologia Intel Optane miała zrewolucjonizować rynek komputerów. Niestety, rozwiązanie nie uzyskało dużej popularności, również ze względu na ograniczoną kompatybilność. Producent postanowił więc poprawić tę kwestię.
Czym jest technologia Optane? Najprościej mówiąc jest to rozwiązanie przyspieszające standardowe dyski twarde - dokupując specjalny moduł pamięci, na systemie z dyskiem HDD możemy uzyskać wydajność zbliżoną do systemu z droższym nośnikiem SSD. Zainteresowanych szczegółami odsyłamy do naszego testu.
Do tej pory do obsługi Intel Optane wymagany był komputer lub laptop wyposażony w procesor Core i3, Core i5, Core i7 lub Core i9 co najmniej z 7. generacji Core (Skylake). Były to wydajniejsze konfiguracje, gdzie użytkownicy zwykle i tak inwestowali w nośnik SSD. Po wydaniu sterowników Intel RST 17.2 sytuacja uległa zmianie, bo z technologii mogą korzystać również posiadacze konfiguracji z tańszymi układami Celeron i Pentium.
Czy poszerzenie listy kompatybilności o tańsze komputery pozwoli uratować technologię? Na pewno nie będzie to takie proste. Konkurencja oferuje ciekawsze rozwiązanie StoreMI. Na dodatek obserwujemy spadki cen nośników półprzewodnikowych, przez co technologie przyspieszające „twardziele” po prostu tracą sens istnienia.
Źródło: Tom’s Hardware
Komentarze
27Tylko idiota lub zdesperowany kupuje to.
Ograniczenie optane do platform wyższego poziomu i najnowszego chipsetu było kolejnym babolem Intela.
Technologia ta miała największy sens w platformach low-end, czyli słabszych kompach sprzedawanych z HDD gdzie taki 16GB optane dałby potężnego kopa.
Dla ludzi którzy kupowali Hig-End z SSD nvme na pokładzie wzrost wydajności był i jest zerowy.
Sami sobie strzelili w kolano a teraz próbują ratować słabe wyniki, ale za późno. Przy obecnych cenach SSD to już łabędzi śpiew.
Ale jako usb mogłoby być ciekawe rozwiązanie (Intel, pomysł jest!)
Ja tam czekam na to pierwsze NRam (nieulotne pamięci) DDR4 ponieważ nie potrzebują czasu na czyszczenie komórki i przez to mogą być przełomem.Przeciętnie w DDR4 czy zbliżającym się DDR5 potrzebują one 350ns na czyszczenie komórki.
Zobaczymy bo może Micron coś z tego wyciągnie po zerwaniu z Intelem.
SSD dalej będą cenowo spadać ponieważ jest jeszcze wiele do osiągnięcia.Oprócz dodawania samych warstw co raz bardziej zmniejsza się czas dostępu do komórki a ze zwiększoną gęstości przychodzi także większa przepustowość tym spowodowana.