Czym się wyróżnia nowa generacja układów Intel Core? Jakiego wzorstu wydajności powinniśmy się spodziewać?
Właśnie dzisiaj na rynku debiutują mobilne układy Intel Core 6-tej generacji „Skylake” - pośród nich są zarówno wydajne modele dla mobilnych stacji roboczych, standardowe procesory dla wydajniejszych laptopów, niskonapięciowe układy dla ultrabooków, a także słabsze jednostki dla tabletów.
6-ta generacja układów Intel Core bazuje na mikroarchitekturze Skylake i jest produkowana w 14-nanometrowym procesie technologicznym. Ma to szczególnie duże znaczenie właśnie w przypadku wersji mobilnych, bowiem możemy spodziewać się nie tylko wzrostu wydajności, ale też niższego zapotrzebowania na energię elektryczną i w efekcie dłuższego czasu pracy danego urządzenia na wbudowanej baterii.
Tak przynajmniej wygląda teoria, którą poznaliśmy już jakiś czas temu. Czym wyróżniają się mobilne układy? Przejdźmy do tego co entuzjaści lubią najbardziej – szczegółów technicznych, porównania osiągów z poprzednimi konstrukcjami i opisu nowych funkcji.
Producent chwali się skalowaniem mikroarchitektury Skylake, która jest w stanie znaleźć zastosowanie w najróżniejszych segmentach rynku – począwszy od energooszczędnych układów dla tabletów o współczynniku TDP na poziomie 4,5 W, a skończywszy na topowych procesorach mobilnych o TDP równym 45 W (choć to nie koniec, bo przecież są jeszcze dostępne odblokowane procesory dla desktopów – w tym przypadku można mówić o TDP sięgającym nawet 91 W).
No właśnie, ważna jest też efektywność energetyczna – najlepsza ze wszystkich dostępnych układów Intela. Względem 5-letnich jednostek możemy spodziewać się nawet 2-krotnie wyższych osiągów przy jednoczesnym obniżeniu poboru mocy o 75%.
Zintegrowana grafika też mocno przyspieszyła, bo oferuje nawet o 40% lepszą wydajność grach i o 20% w zastosowaniach profesjonalnych – wszystko przy zmniejszonym poborze energii elektrycznej, co pozwala wydłużyć czas pracy urządzenia (np. odtwarzania materiałów wideo). Niestety, jak na razie dostępne są procesory z układami graficznymi z serii HD 500 i Iris, a na topowe jednostki Iris Pro przyjdzie nam poczekać do przyszłego roku.
Całość uzupełnia wsparcie dla technologii Intel RealSense, Intel WiGi, Thunderbolt 3, a także dwóch nowości – Intel Speed Shift Technology i Intel Software Guard Extensions.
No dobrze, a jakich zmian powinniśmy się spodziewać, gdy wymienimy 5-letniego laptopa na nowiutkiego ultrabooka z procesorem Skylake? Wydajność wzrośnie nawet 2,5-krotnie, czas pracy na baterii nawet 3-krotnie, a całość będzie się uruchamiać 4 razy szybciej. Oprócz tego należy wziąć pod uwagę nowe funkcje systemu Windows 10, który będzie instalowany na urządzeniach z nowymi procesorami Intela.
To jednak nie koniec rewelacji, bo nowa generacja procesorów jest też wyjątkowa pod innym względem – wprowadza profesjonalne układy Xeon dla mobilnych stacji roboczych i odblokowaną jednostkę dla entuzjastów podkręcania.
Poniżej znajdziecie szczegółową specyfikację poszczególnych procesorów.
Modele dla mobilnych stacji roboczych - Xeon E3-1500M v5
Modele dla wydajnych laptopów - Core i3/i5/i7 6000 HQ/HK/H
Modele niskonapięciowe dla ultrabooków - Core i3/i5/i7 6000U
Modele o obniżonym poborze mocy dla tabletów - Core m3/m5/m7 6Y00
Pozostało jeszcze odpowiedzieć na jedno bardzo ważne pytanie – kiedy powinniśmy się spodziewać urządzeń z procesorami Intel Skylake. Wszystko na to wskazuje, że już niedługo, bo pierwsi producenci zapowiedzieli swoje konstrukcje.
Źródło: Intel
Komentarze
22Koniec z samodzielną wymianą CPU w laptopach.
Zaskakuje natomiast pozytywnie i5-6440HQ i5-6300HQ to są 4 rdzenie ale w cenie 250$. Z racji tego, że czas wymienić mojego meroma xP będzie z czego wybierać. Albo wydajność i mniejsza trwałość albo energooszczędność (15W)