Technologia Thunderbolt obsługuje transmisję danych i obrazu jednym kablem - z szybkością do 10 Gb/s - oferując większą prostotę, elastyczność oraz udostępniając nowe sposoby korzystania z komputera.
Warto przeczytać: | |
Aktualizacja Rankingu kart graficznych | |
Cooler Master Elite 343 - maluch wśród obudów |
W listopadzie zeszłego roku informowaliśmy o zaplanowanej przez Intela na połowę 2011 r. dacie wprowadzenia nowej technologii transmisji danych. Mimo pewnych perturbacji, firma dotrzymała słowa i dziś oficjalnie informuje o premierze technologii Thunderbolt (poprzednio znanej pod nazwą kodową „Light Peak”). Jak już zapowiadano, to nowe szybkie połączenie komputerowe umożliwia szybką transmisję danych i obrazu wysokiej rozdzielczości (HD) jednym kablem. Działając z szybkością 10 Gb/s, Thunderbolt pozwala przesłać pełnometrażowy film HD w niespełna 30 sekund. Technologia opracowana przez Intela zostanie wprowadzona na rynek w ramach technicznej współpracy z firmą Apple i początkowo będzie dostępna w nowej linii laptopów MacBook Pro.
Czekaj krócej, zrób więcej
Celem technologii Thunderbolt jest szybsze przenoszenie mediów, uproszczenie połączeń między urządzeniami oraz rozwijanie nowych sposobów konstruowania i używania komputerów. Kluczem do zrealizowania tej wizji jest połączenie szybkiej transmisji danych i obrazu HD w jednym kablu. Technologia Thunderbolt zapewnia to poprzez dwie metody komunikacji, czyli protokoły - PCI Express do transferu danych oraz DisplayPort do wyświetlania obrazu. PCI Express pozwala na podłączenie niemal każdego typu urządzenia, a DisplayPort może jednocześnie obsługiwać ekrany o rozdzielczości wyższej niż 1080p i do ośmiu kanałów audio.
Technologia Thunderbolt jest zgodna z istniejącymi monitorami i adapterami DisplayPort. Wszystkie urządzenia Thunderbolt mają wspólne złącze; użytkownicy mogą po prostu łączyć je szeregowo kablami elektrycznymi lub optycznymi.
Intel mocno podkreśla zalety technologii wiążące się z dużą szybkością transferu i jednoczesną obsługą różnorodnych danych, obrazu i dźwięku. Na przykład wideografowie mogą korzystać z szerokopasmowych urządzeń do nagrywania czy miksowania obrazu i dźwięku, aby uzyskać zarówno niskie opóźnienia, jak i precyzyjną synchronizację podczas przetwarzania wideo HD w czasie rzeczywistym. Można także szybciej tworzyć kopie zapasowe i przywracać dane, co skraca oczekiwanie na zarchiwizowaną treść. Użytkownicy komputerów przenośnych dzięki pojedynczemu złączu w ultracienkim laptopie otrzymują szybki dostęp do mediów i obrazu HD w domu lub w biurze. Technologia Thunderbolt uzupełnia inne technologie wejścia-wyjścia, które Intel będzie nadal wspierał.
Thunderbolt wykorzystuje opracowany przez Intela układ kontrolera i korzysta z niewielkiego złącza, nadającego się do urządzeń mobilnych, które będzie stosowane w produktach obsługujących tę technologię. Produkty wykorzystujące to rozwiązanie zapowiedziały już takie firmy jak Aja, Apogee, Avid, Blackmagic, LaCie, Promise i Western Digital. Dodatkowo Intel dąży do tego aby technologię Thunderbolt wdrożyć w szerokiej gamie produktów, takich jak komputery, monitory, urządzenia pamięciowe, urządzenia audio-wideo, aparaty, stacje dokujące itp.
Źródło: Intel
Komentarze
21Apple na pewno zrobiło te białe ładne wtyczki ;D