Nowa mikroarchitektura Intela zapowiada się całkiem obiecująco, zwłaszcza, że wykorzystujące ją procesory będą korzystać też z innych rozwiązań producenta. Takie podejście może zrewolucjonizować rynek laptopów, IoT i centrów danych.
Ostatnio sporo piszemy o wydajnych procesorach dla komputerów PC. Nie oznacza to jednak, że w segmencie słabszych, niskonapięciowych modeli nic się nie dziele. Jest wręcz przeciwnie! Podczas konferencji Linley Fall Processor Conference w Santa Clara, Intel ujawnił pierwsze szczegóły na temat nowej mikroarchitektury Tremont. Czego możemy się spodziewać?
Tremont to nowe podejście do niskonapięciowych procesorów
Producent chwali się, że Tremont to jego najbardziej zaawansowana mikroarchitektura x86 o niskim poborze mocy. Docelowo ma ona zastąpić mikroarchitekturę Goldmont Plus, którą znamy z modeli Celeron i Pentium należących do serii N (laptopy) i J (miniaturowe komputerki).
Podczas projektowania konstrukcji, istotną rolę odgrywał najlepszy stosunek wydajności do powierzchni i poboru energii elektrycznej, a także długości pracy gotowego urządzenia na baterii. Inżynierowie skupili się na szeregu skomplikowanych, nowoczesnych obciążeń, ale priorytetem były jednak zastosowania jednowątkowe.
Konieczne było przeprojektowane układu oraz wprowadzenie ulepszeń bezpieczeństwa i zarządzania energią, co pozwoliło uzyskać znaczny wzrost instrukcji wykonywanych w jednym cyklu zegara (IPC) - różnie przy różnych zastosowań, ale średnio będzie to aż 30% (!). Możemy zatem oczekiwać znacznego polepszenia wydajności, nawet przy zachowaniu podobnych częstotliwości pracy procesora.
Gdzie znajdziemy nowe procesory Intel Tremont?
Nowe procesory Intel znajdą zastosowanie w wielu zastosowaniach - począwszy od urządzeń konsumenckich, przez sprzęt z branży IoT i 5G, a na wydajnych konstrukcjach dla centrów danych kończąc. Kiedy pojawią się takie jednostki? Tego jeszcze nie ujawniono, ale raczej obstawialibyśmy przyszły rok.
Tremont ma być rewolucją w segmencie energooszczędnych urządzeń, ale istotną rolę będą tutaj odgrywać również inne „wynalazki” producenta. Przykładowo będzie można tutaj wykorzystać technologię 3D Foveros, aby w jednym procesorze zintegrować więcej układów - np. więcej słabszych rdzeni Tremont i jeden mocniejszy oparty na mikroarchitekturze Sunny Cove (takie rozwiązanie będzie stosowane np. w procesorze Lakefield dla niedawno zapowiedzianego tabletu Microsoft Surface Neo).
Źródło: Intel
Warto również zobaczyć:
- Intel Core i9-10900X przetestowany - na co stać najsłabszy model z nowej serii Core X?
- Przeceny starszych procesorów Intel Core X - topowe modele tańsze nawet o kilka tysięcy złotych
- Nowe procesory Intel zaoferują więcej rdzeni - walka o klienta przybiera na sile
Komentarze
7chętnie bym przygarnął tablet z takim chipem, ale nie ma chętnych tego produkować i sprzedawać