Intel zapowiada nowe procesory dla serwerów - doczekamy się prawdziwej rewolucji
Myśleliście, że Intel odpuścił segment profesjonalnych procesorów? Nic bardziej mylnego! Producent zapowiedział nowe modele z rodziny Xeon, które mają wprowadzić sporą rewolucję w serwerach, systemach obliczeniowych i superkomputerach.
Mowa o modelach Intel Sapphire Rapids, które były zapowiadane już kilka miesięcy temu. Podczas konferencji International Supercomputing 2021 producent ujawnił nowe szczegóły na temat jednostek. Czego możemy się spodziewać?
Intel zapowiada nowe procesory Xeon - szykuje się rewolucja w serwerach
Generacja Sapphire Rapids ma zastąpić obecne modele Ice Lake. Jednostki będą korzystać z nowej mikroarchiektury - Golden Cove, która poprawi wydajność i efektywność energetyczną. Dodatkowym atutem ma być tutaj obsługa nowych instrukcji Advanced Matrix Extensions (AMX), które przyspieszą operacje związane z głębokim uczeniem.
Układy mają zaoferować też nowe, szybsze interfejsy – będą one szczególnie istotne w przypadku profesjonalnych platform. Doczekamy się obsługi pamięci DDR5 RAM, magistrali PCI-Express 5.0 oraz specjalnej magistrali Compute Express Link (CXL) 1.1.
Największą nowością procesorów ma być zintegrowanie pamięci HBM (High-Bandwidth Memory). Co prawda producent jeszcze nie ujawnił szczegółów na temat „kostek”, ale podobno będzie można z nich korzystać w połączeniu z pamięcią operacyjną DDR5 lub wykorzystać jako dodatkowy, szybki podsystem pamięci. Podobne rozwiązanie można było spotkać w układach Xeon Phi.
Intel Sapphire Rapids – na premierę jeszcze poczekamy
Procesory Intel Sapphire Rapids pojawią się jako kolejna generacja układów Xeon - jednostki znajdą zastosowanie w serwerach, systemach obliczeniowych i superkomputerach (będzie można je także kupić normalnie w sklepach).
Pierwsze próbki podobno już są udostępniane partnerom, ale oficjalna premiera procesorów została zaplanowana na przyszły rok. Walka o rynek profesjonalny nie będzie taka łatwa, bo w tym czasie AMD ma wypuścić modele Epyc Genoa.
Źródło: AnandTech, ComputerBase
Komentarze
17Od kiedy AMD wstało na nogi mamy ksiązkowy przykład jak pożyteczna jest konkurencja na rynku. Trzymam kkcuki za obie firmy bo każda a nich może wnieść coś do świata profesjonalnych zastosowań chip-ów.
Teraz Intel broni się AVX512 i trudno sobie wyobrazić jak będzie się bronić po premierze architektury Zen 4 w procesorach serwerowych Epyc Genoa.
AMD wystawiając Epyc serii 7004 z 256 wątkami zrobi nie wyobrażalny krok w przód w relacji wydajności na Watt i całkowitej wydajności a Intelowi pozostanie konfrontować się w przypadku płyt serwerowych 2S. Wydajność na Watt jak i całkowita Wydajność już wiadome po czyjej stronie będzie i pytanie czy Intel jest w stanie wydać coś co będzie mogło sobie z tym poradzić w 2024 roku jednocześnie nie prezentując dużo wyższego poboru energii elektrycznej ?