Intel ma ambitne plany - zapowiada produkcję procesorów w 5 nm, 3 nm, 2 nm, a nawet 1,4 nm
Intel nadal wierzy w prawo Moore'a! Według najnowszych planów, producent planuje przywrócić regularny plan wydawniczy procesorów.
Ostatnie lata nie są najłatwiejsze dla firmy Intel, również z powodu problemów ze wdrażaniem 10-nanometrowego procesu technologicznego i ograniczoną podażą procesorów. Producent nie zamierza jednak się poddawać i już pracuje nad kolejnymi generacjami układów. Podczas konferencji 2019 IEEE International Electron Devices Meeting (IEDM) poznaliśmy plany dotyczące wdrażania nowych litografii.
Plany rozwoju litografii przedstawił Martin van den Brink, CEO firmy ASML – firmy wytwarzającej maszyny do produkcji układów scalonych. Tak naprawdę jest to zmodyfikowany slajd firmy Intel, który został zaprezentowany już w sierpniu (tyle tylko, że na zamkniętej konferencji i był objęty umową poufności).
Intel zapowiada nowe technologie produkcji procesorów
Według ujawnionych informacji, Intel zamierza wprowadzać nowy proces technologiczny mniej więcej co dwa lata – w tym roku zadebiutowały 10-nanometrowe jednostki Ice Lake, ale już trwają prace nad wdrożeniem 7 nm (te miałyby się pojawić w 2021 roku).
Plany na kolejne lata są jeszcze bardziej ambitne, bo w 2023 roku doczekamy się 5 nm, w 2025 roku – 3 nm, w 2027 roku – 2 nm, a w 2029 roku już 1,4 nm. Oczywiście to tylko teoria, bo inżynierowie dopiero badają nowe procesy i budowę układów (zapewne konieczne będzie tutaj przejście z tranzystorów typu FinFET na GAA – gate-all-around).
Intel przygotuje usprawnione procesy +, ++ i +++
W międzyczasie producent przygotuje usprawnione wersje procesów z dopiskiem „+” i „++”. Wyjątkiem jest tutaj 10-nanometrowa litografia, która już na początku pojawiła się w ulepszonej wersji 10nm+ – w przyszłości pojawi się zatem 10nm++ i 10nm+++. Usprawnione procesy mają cechować się lepszymi parametrami, co powinno przełożyć się na wyższą wydajność i efektywność energetyczną procesorów.
Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden szczegół. Układy projektowane pod daną litografię będą mogły być przeprojektowywane do produkcji w wyższym procesie. Gdyby zaistniały problemy przy wdrażaniu nowej technologii, rowiązanie to pozwoli uniknąć opóźnień przy wydawaniu procesorów (według nieoficjalnych informacji, tak się właśnie dzieje z 10- i 7-nanometrowym procesem).
Intel wraca do gry po zadyszce
Przedstawione plany są ambitne - pokazują, że Intel nadal wierzy w prawo Moore’a i planuje wrócić do regularnego cyklu wydawania nowych procesorów. Czy założenia się spełnią? Tego dowiemy się dopiero za kilka lat.
Źródło: WikiChip, AnandTech
Warto również zobaczyć:
- Plundervolt - odkryto kolejną lukę bezpieczeństwa w procesorach Intel
- Intel odleciał - absurdalne porównanie procesorów Core 9000 do modeli Ryzen 3000
- Intel szykuje 10-rdzeniowe procesory Comet Lake - najciekawsze modele później niż przewidywano
Komentarze
36Ceny procesorów są zależne od konkurencji pamiętajcie o tym gdyby Intel upadł ceny procesorów od AMD wystrzeliły by pod orbitę a badania rozwojowe też by zwolniły,bo po co się spinać jak nie ma z kim konkurować prawda?Tak właśnie leniwie przez lata podchodził Intel do swojego planu rozwoju procesorów a ceny windował na sam szczyt a my dostawaliśmy takie sobie produkty a nie dobre produkty.
Ja kibicuję jednej i drugiej drużynie i życzę obu firmom sukcesu bo dzięki właśnie tym sukcesom i rywalizacji ceny spadają i wydawane są coraz to leprze produkty a monopol zostaje zatrzymany i dzięki temu mogę sobie kupić świetny procesor od AMD a w przyszłości od Intela.
Chyba, że Intel ma w zanadrzu jakąś genialną, przełomową technologię?
Zaraz stuknie 2020 i jak dotąd KAŻDA z tych roadmap okazała się chybiona i zastąpiona przez kolejną, która również okazała się chybiona dlatego została zaktualizowana, lecz znów okazała się chybiona więc została zastąpiona kolejną, ta jednak znów okazała się chybiona, dlatego została zaktualizowana kolejną, która jednak również okazała się utopijna więc zaktualizowano ją o kolejną lecz ta również...
Tymczasem TSMC raportuje że prace nad 5nm idą zgodnie z planem i już na wczesnym etapie prac osiągnięto wysoki 50% uzysk, co jest wynikiem nawet lepszym od obecnego, bardzo udanego 7nm. Firma czyni też spore inwestycje w litografię 3nm.
Nieambitne to było siedzenie XXX lat na architekturze ++++++++++, bez rozwoju.
Chodziło oczywiście o o 70, 50, 30, 20 i 14nm
Coś przegapiłem?
Cztery lata temu sporo osób stało się posiadaczami akcji AMD i nawet niech nie myślą o ich sprzedaży.Czasami warto poczekać a teraz jeszcze firma ta nie osiągnęła obecnego zasięgu wzrostów na giełdzie jakie jeszcze przed nią się szykują.
Główna w tym zasługa TSMC bo oni bez swoich litografii w początkowych etapach nie pomogli by wznieść się tak wysoko tej Amerykańskiej firmie.Jeszcze trochę i będzie kolej na Samsunga , który także pomoże AMD.
Obecny zasięg z uwzględnieniem Zen 3 to już 100 dolarów za akcję.Jeżeli Intel ani myśli wspomóc się przez TSMC lub Samsung w dłuższej przyszłości to Zen 4 zwiększy pewnie zasięg wzrostów na giełdzie w przypadku AMD do 200dolarów za akcje.Ważne , że wiele osób rozsądnych na tym interesie zarobi a wystarczyło jeszcze do "niedawna" kupić 1000 akcji AMD za 10tysięcy dolarów.Bardzo mnie ciekawi jak swoją charakterystyką gdy w 2022 roku 3nm GAE od Samsunga będzie dostępne w pełni , o ile przekroczy możliwości wydajności na Watt oraz maksymalnej wydajności to co TSMC będzie u siebie nazywało 5nm EUV.
https://uploads.disquscdn.com/images/d611b281ced01b5587ed8805387a0ab3858eed500a0aa0e6e7d1343e9b9bc673.png
Czasami nie warto obrzucać się błotem tylko patrzeć na fakty w jakiej sytuacji jest teraz Intel bo ludzie dalej swoje o lepszej litografii 10nm Intela od 7nm DUV od TSMC a takie konfrontowanie nie ma sensu bo zaraz inny pociąg made in Samsung odjeżdża tylko dla wtajemniczonych.
https://uploads.disquscdn.com/images/e7301db43e5b446c36dedeb02015327c813b1f8c3ae2e3c43e94aa230398467c.png
https://uploads.disquscdn.com/images/7243a15ce9dba5a2cfe891e95d566db970485a79ec48bc97e0485f2ab44ebed7.png
Te liczby tranzystorów robią wrażenie i mają wpływ na szybkie postarzanie poprzednich generacji a takie wiadomości powodują konsternację w wyborze.
Bo czego nie kupię jeszcze w tym roku to za rok już będzie stare w przypadku CPU , GPU i Smartfonów lub odpowiedników jak laptopy czy tablety.
a reszta? to są slajdy i pobożne życzenia. niemniej jednak życzę powodzenia.
A teraz jaki tu mamy niezły mętlik technologii :)
1. Samsung, Litografia, CPU ARM
2. Intel, Litografia, CPU x86, w świat ARM jakoś niechętnie wchodzą.
3. AMD, bez własnej litografii, CPU x86, iGPU, dGPU, eksperymenty z ARM z nikłym znaczeniem dla rynku
4. Nvidia, bez własnej litografii, bez własnego x86, bez iGPU, wyłącznie dGPU, oraz ARM
5. TSMC, GF, wyłącznie Litografia
ktoś to jeszcze ogarnia?