Szybki internet LTE staje się coraz ważniejszy dla polskich przedsiębiorców
Internet jest dziś jednym z najważniejszych elementów działalności polskich firm, a aż 90,4 proc. z nich ma dostęp do szerokopasmowego łącza.
Według informacji GUS dotyczących 2014 roku, aż 93,1 proc. polskich przedsiębiorstw posiada dostęp do internetu, natomiast 90,4 proc. korzysta z szerokopasmowego łącza. Ciągle zdecydowanie najpopularniejszy jest internet naziemny, niemniej w ciągu najbliższych lat rynek LTE, dzięki szybkiemu rozwojowi, ma stać się alternatywą dla łączy stacjonarnych.
Współcześnie prowadzenie działalności bez dostępu do internetu, trudno sobie nawet wyobrazić. Kontakt z klientami i współpracownikami, składanie zamówień, pozyskiwanie zleceń czy nadzorowanie pracy poszczególnych działów firmy: przykłady w których niezbędny jest dostęp do sieci można mnożyć, a ich różnorodność zależy jedynie od konkretnej branży.
W dobie społeczeństwa informacyjnego, gdzie dane i szybkość ich przekazywania są najcenniejszym z dóbr, niezwykle ważne jest posiadanie dostępu do jak najszybszego Internetu. Szerokopasmowy Internet o przepustowości min. 30 Mb/S staje się standardem dla przedsiębiorstw - wyjaśnia Bartłomiej Zakrzewski, Prezes Zarządu firmy TTiTC sp. z o.o, spółki zajmującej się wdrożeniami systemów teleinformatycznych dla przedsiębiorstw.
Rozwój rynku internetu LTE jest bardzo istotny zarówno dla małych, jak i dla dużych firm, gdyż ich działalność często zależna jest od szybkiego dostępu do sieci. Najważniejsze systemu informatyczne służące do zarządzania firmę wymagają połączenia z internetem, co w przypadku awarii sieci może skutkować przestojem w pracy, a zatem i niemałymi stratami finansowymi. Zakładając, że awaria dotyczy internetu naziemnego, często możemy uratować sytuację za pomocą mobilnego dostępu do sieci.
Posiadanie alternatywnego łącza, które może nas uratować podczas awarii internetu naziemnego, jest coraz popularniejsze i coraz więcej firm dostrzega zalety takiego rozwiązania. Wszak lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Jeśli jednak liczy się dla nas szybkość transferu i stabilność, standard 3G może nie być najlepszym rozwiązaniem, choć rzecz jasna, również i on pozwoli na kontynuowanie pracy, w jakimś ograniczonym przepustowością zakresie.
W ciągu ostatnich 2 lat zauważyliśmy zdecydowany wzrost ilości wdrażanych routerów LTE w polskich przedsiębiorstwach w stosunku do modemów 3G - mówi Bartłomiej Zakrzewski, tłumacząc, że jego zdaniem wynika to przede wszystkim z popularyzacji zasięgu sieci LTE na terenie naszego kraju. Rosnąca popularność LTE sprawia, że duże firmy mogą potraktować internet mobilny jako alternatywę w stosunku do naziemnego łącza, małe zaś, często znajdujące się w miejscowościach, w których brak internetu naziemnego, mogą wykorzystać technologię mobilną by w ogóle przyłączyć do sieci swoją firmę.
Duży wpływ na rozwój sieci LTE ma Urząd Komunikacji Elektronicznej, organizujący aukcje na dodatkowe częstotliwości, które mają posłużyć do rozbudowy infrastruktury. W lutym bieżącego roku rozpoczęła się aukcja na częstotliwości 800 Mhz i 2,6 Ghz, której zwycięzca zostanie zobowiązany do zbudowania lub modernizacji masztów nadawczych w promieniu 6 km od miejsc, w których zasięg sieci jest najsłabszy w kraju.
Działania Urzędu Komunikacji Elektronicznej realizowane są w ramach Narodowego Planu Szerokopasmowego, który Polski Rząd przyjął 8 stycznia 2014 roku. Strategia rozbudowy infrastruktury zawiera w sobie cele Europejskiej Agendy Cyfrowej, zakładające iż do 2020 roku każde gospodarstwo domowe będzie miało dostęp do internetu z minimalną prędkością 30Mb/s, a przynajmniej połowa z nich o prędkości 100Mb/s. Rozbudowa sieci LTE ma ogromne znaczenie nie tylko dla osób prywatnych, ale również dla przedsiębiorców, gdyż im bardziej rozbudowana będzie infrastruktura, tym niższe będą koszty za korzystanie z internetu przez wzrost konkurencyjności na rynku.
Źródło: mediamass
Komentarze
4Większość ofert po kablu ma symetrie 10:1 , za 1:1 płaci się ogromne pieniądze. Miałem jednego klienta z 50/3 w firmie + modem do LTE wyciągający 15-20mbit uploadu. Modem odpalany tylko jak trzeba było coś dużego zrzucić.