To już pewne - zeszłoroczne pogróżki Ruperta Murdocha nie były tylko "czczym gadaniem". Internet wkracza w nowy etap, w którym być może standardem stanie się płacenie za treść.
Już od czerwca dzienniki „The Times” oraz „The Sunday Times” w wersji elektronicznej staną się płatne. Przeraża również fakt, jak entuzjastycznie spogląda na tego typu pomysły zwykle opieszała w recypowaniu zachodnich technologii Polska.
News International, wydawnictwo Ruperta Murdocha, planuje wprowadzić system abonamentów. Jednodniowy kosztować będzie jednego funta (nieco ponad 4 złote), za cały tydzień zapłacimy już tylko dwa funty. Wkrótce do popularnych "Timesów" dołaczą jeszcze dwa kolejne brytyjskie tytuły News International. Nad rozpoczęciem tego typu praktyk zastanawia się amerykański gigant - New York Times - jako pierwsza liczący się dziennik w USA. Od pewnego czasu takie praktyki stosuje już jednak prasa biznesowa - Financial Times i The Wall Street Journal.
Wśród polskich wydawców zainteresowanie tego typu rozwiązaniem wyrazili między innymi wydawcy Pulsu Biznesu, Dziennika Gazety Prawnej oraz Rzeczpospolitej.
Wydawcy solidarnie podkreślają, że tego typu rozwiązania są konieczne, by ich biznesy były opłacalne. Dochody jakie przynoszą obecnie reklamy są ich zdaniem niewystarczające. Nie boją się jednak spadku oglądalności z powodu blokowania części treści - użytkownicy, którzy są gotowi płacić za ich produkt jak się okazuje są znacznie bardziej wartościowi również dla reklamodawców. Czy to początek końca darmowego internetu?
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Komentarze
68PS. Tytuł jest mylący.
Chociaż jeśli coś będzie oferowało dość interesującą treść i przede wszystkim zasobną. To abonament bym był wstanie znieść, przeliczając 1funt=1zł.
Wstyd!
Wstyd!!
Wstyd!!!
Zwracam się z uprzejmą prośbą o lepsze dobieranie treści tytułowych. Ostatnio gdy patrzę na zakładkę z News'ami z Benchmarka to w jakichś 80% jestem w stanie stwierdzić, których z nich jest Pan autorem. Jestem świadomy tego, że wchodząc na stronę z aktualnościami można przeczytać krótki wstęp, ale jeśli ktoś korzysta z RSS (np. ja) to patrzy tylko na tytuł artykułu. Jestem czytelnikiem Benchmarka od jakichś 7-8 lat. Pamiętam jeszcze dobrze stary layout ;) Zmierzam do tego, że przez te lata ów serwis był dla mnie pierwszym źródłem informacji dotyczących wszystkiego co się tyczy komputerów. Wiem że, istnieją inne serwisy ale mi akurat ten do gustu przypadł najbardziej. Dlaczego? Bo zawsze wszystko było tu konkretne, przejrzyste i na swoim miejscu - również tytuły News'ów. Osobiście staram się nie używać zwykle tego stwierdzenia ale ostatnie News'y trącają onetem i innymi gazetami co dla mnie zaczyna być powoli coraz bardziej frustrujące. Uważam, że w tytule można napisać o czym jest News ubierając go jednocześnie w interesującą formę. Proszę o wzięcie tego komentarza pod uwagę :)
Pozdrawiam
Kuba
Wszystko zmierza w tym właśnie kierunku.
Za wszystkie wartościowe teksty gazety każą sobie płacić już teraz. Dla mnie jest bez znaczenia czy wykładam kaskę kupując gazetę papierową czy płacę abonament za jej internetowy odpowiednik.
Moim zdaniem: nie ma co liczyć na spadek ilości reklam w inecie => po prostu każda firma stara się zarabiać ile się tylko da.
Trzeba płacić, więc mniej ludzi będzie narażonych na propagandę mediów głównego nurtu.
Tzn. już trochę płacimy za oddychanie :D
Co do płatności za treść, to nawet plus. Warto pomyśleć o czasie jaki się zaoszczędzi na czytaniu czasami pierdołów. Staranniej człowiek będzie dobierał co chce przeczytać.
Jeśli nie będzie tam żadnych reklam (bo przecież dochody z nich są niewystarczające, co?), to można by się zastanowić.
Pomijam oczywiście kwestię istnienia takiego AdBlocka i serwisów pokroju Wykop jako alternatywy dla płatnych treści.
Pamiętam niejakiego Buzdygana i jego wojny z TP SA: uważał że T|P SA - wtedy niemal 100%-towy monopolista internetowy - powinien płacić twórcom treści sieciowych ze swych zysków.
Mamy wolny rynek, i każdy wydaje tyle i le wydać che (bo nie musi). Przykładem niech będzie ta sama TP SA (obecnie coraz częściej za listkiem figowym "Orange") która oferuje za około 200zł miesięcznie "internet z telewizją". Kto mądry pochodzi i wykupi internet hurtowo (48-50zł za 2Mbps) u mniejszego dostawcy, kupi sobie talerzysk sat z kabelkiem za 100zł, wszystko zmontuje, odkupi na aukcji używany dekoder, dokupi doń legalną kartę, i ma "internet z telewizją" za niecałe 100zł miesięcznie. Full wypas :)
Mamy wolny Rynek i Wolny Wybór. Robimy jak chcemy.
The End.