Coraz częstszą odpowiedzią na to, w jakim sektorze najlepiej pracować po studiach, jest IT. Ważniejsza od tej szkolnej jest nauka na własną rękę.
Branża IT rozwija się w zawrotnym tempie i wciąż istnieje w niej ogromny deficyt pracowników. Być może jednak to się zmieni, bo coraz częściej odpowiedzią na pytanie: „jaka jest wymarzona praca po studiach?”, pada odpowiedź: „w sektorze IT”.
Edukacja jest najważniejsza, ale…
Choć edukacja na kierunku związanym z IT może dobrze wyglądać w CV i dawać konkretne korzyści podczas późniejszej kariery zawodowej, niezaprzeczalne fakty są takie, że dużo ważniejsze od „papierka” są posiadane umiejętności, a te w branży informatycznej najskuteczniej jest zdobyć samodzielnie. Dlatego też studiowanie „czegokolwiek” wcale nie przekreśla szans w sektorze IT, tym bardziej że – jak już wspominaliśmy – deficyt jest i to niemały.
Eksperci, do których dotarło Coders Center, przyznają, że dla pracodawcy najważniejsze są: kompetencje do pracy, a najlepszym ich potwierdzeniem jest nie tytuł mgr inż., ale zdobyte certyfikaty czy ukończone kursy.
Praca w IT – dlaczego warto?
Czym jednak branża IT przyciąga absolwentów? Odpowiedzi na to pytanie jest co najmniej kilka. Zacznijmy od wspominanego niejednokrotnie deficytu pracowników, który naturalnie przekłada się na gwarancję zatrudnienia. Praca w tym sektorze jest też przyszłościowa, ponieważ nic nie wskazuje na to, by szeroko pojęta cyfryzacja miała się w najbliższym czasie skończyć.
Praca w IT jest również satysfakcjonująca, jako że jej efekty – jeśli nie namacalne – to są przynajmniej wyraźnie widoczne. Jest jeszcze powód – to wysokie wynagrodzenia.
Ile zarabia się w IT?
Wszystko zależy oczywiście od konkretnej firmy i zajmowanego w niej stanowiska, jak również od miejscowości i kwalifikacji konkretnej osoby. Z ostatniego Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika jednak, że przeciętny Polak zarabia w sektorze IT 5,7 tysiąca złotych brutto miesięcznie. W przypadku dyrektorów kwota jest już naturalnie pięciocyfrowa.
Oczywiście jeśli ktoś wie na pewno, co chce robić w życiu, studia bezpośrednio powiązane z IT będą doskonałym wyborem. Nawet wówczas jednak warto pomyśleć o dodatkowych kursach.
Źródło: Coders Center, Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, inf. własna. Foto: Skitterphoto/Pixabay
Komentarze
21Nie ma się co oszukiwać - wysokie zarobki przyciągają do IT różnych ludzi. Niestety coraz częściej i takich, którzy są pozbawieni zdolności analitycznego i abstrakcyjnego myślenia (backend, sql), nie myślą przestrzennie i nie kumają estetyki (UI), nie angażują się w pracę zespołu i nie mają autorytetu (team leaderzy, project managerowie). No ale jak ludzi brak to się bierze z tego, co jest... I tak powstaje zalewające świat pospolite średniactwo...
Bo, zeby pracowac np. w Apple, trzeba byc nie tylko geniuszem, ale posiadac takze bogate zaplecze doswiadczeniowe. Gdyby przyjmowali innych ludzi, to telefony Appla nie bylyby najlepsze na swiecie.