Karta Revolut to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala rozwiązać wiele problemów - zwykle związanych z dodatkowymi opłatami - z płatnościami w innych krajach i przy użyciu obcych walut.
Płacąc za granicą za pomocą karty, czy też w sklepie internetowym w którym nie ma opcji zapłaty złotówkami, często napotykamy na dwa problemy, a mianowicie wysokie prowizje za takie operacje oraz nieopłacalne kursy wymiany. Revolut powstał by rozwiązać ten problem. Już w ubiegłym roku Revolut mógł pochwalić się milionem klientów w samej Polsce, a jego możliwości i popularność wciąż rosną.
Będąc w temacie płatności oraz internetu, nie zapominajcie o bezpieczeństwie - polecamy przy okazji nasz materiał o tym jak działają oszuści internetowi.
Jak działa karta Revolut?
Karta Revolut umożliwia doładowanie konta w jednej walucie (np. w złotówkach) i płacenie nią praktycznie na całym świecie (bądź wyciąganie lokalnej gotówki w bankomatach) w dowolnej walucie ponosząc minimalne koszty przewalutowania. Oczywiście dotyczy to również płatności internetowych. Revolut aktualnie umożliwia płacenie w ponad 150 walutach po międzybankowym kursie wymiany (możliwe dodatkowe opłaty powyżej pewnej kwoty). Firma zastrzega, że w przypadku niektórych walut, czy też operacji w weekendy może obowiązywać stała prowizja.
Możesz również cieszyć się dobrymi kursami wymiany dla ponad 30 walut i w dowolny sposób przechowywać pieniądze na koncie. Tylko tyle? A skąd.
Od momentu powstania Revolut wzbogacił się między innymi o rachunki grupowe, kredyty (zarówno w postaci gotówkowej, jak i kart), możliwość kupowania i sprzedaży akcji, wybranych kryptowalut oraz złota i srebra (nie fizycznego), potężną liczbę cachbacków, oprocentowane rachunki oszczędnościowe dla złotówek i euro, płatności z użyciem kodu QR, czy też gwarancje bankowe.
Dlaczego takie rozwiązania są potrzebne?
Będąc za granicą i płacąc kartą z kontem złotówkowym zostaniemy obarczeni kosztami (często niemałymi) przewalutowania. Jeśli dodatkowo zajdzie konieczność wyciągnięcia gotówki z terminalu dochodzi jeszcze dodatkowy koszt. W efekcie płacimy bankom niemałe pieniądze za operacje kartą za granicą.
Revolut umożliwia miesięczne wypłaty z bankomatów do 800 złotych miesięcznie za darmo (plan Standard i Plus), lub 1600 złotych (plan Premium), a finalnie 3000 złotych (plan Metal). Poza limitami obowiązuje opłata w wysokości 2% od wszystkich wypłacanych środków, z minimalną opłatą w wysokości 5 złotych za każdą wypłatę.
Wymiana kryptowalut i Revolut
Aplikacja Revolut umożliwia również wymianę jednej z walut FIAT na kryptowaluty (działa to oczywiście również w drugą stronę). Obecnie istnieje możliwość zakupu 53 różnych kryptowalut. Wciąż jednak nie ma możliwości przesyłania ich pomiędzy portfelami, chociaż mówi się o wprowadzeniu takiej funkcjonalności. Jest natomiast opcja ich przesyłania innemu użytkownikowi Revoluta.
Revolut, a karty multiwalutowe/wielowalutowe
Po sukcesie Revoluta w większej ilości banków pojawiły się tzw. karty multiwalutowe. Dla przykładu w mBanku karta ta może automatycznie rozpoznać walutę płatności i wybrać odpowiedni rachunek walutowy. W przypadku braku danej waluty na koncie, płatnośc odbędzie się za pomocą konta złotówkowego z niższą niż standardową prowizją za przewalutowanie.
Na co trzeba uważać przy korzystaniu z Revoluta?
Przede wszystkim należy zawsze wybierać w terminalu walutę kraju w którym dokonujemy płatności. Jeśli płacąc w Polsce Revolutem doładowanym złotówkami wybierzemy np. funty brytyjskie zapłacimy za przewalutowanie!
Warto również przypomnieć, że Revolut stracił możliwość oferowania rachunków z lokalnym numerem IBAN. Aby uniknąć opłat, konto najlepiej doładowywać za pomocą podpięcia karty debetowej.
Czy pieniądze przechowywane w Revolucie są bezpieczne?
Od końca 2020 roku Revolut może pochwalić się gwarancją bankową, a jest to konkretnie Bank Litwy.
Ile wynoszą opłaty za Revoluta?
Wersja Standard jest darmowa, za opcję Plus zapłacimy 14,99 złotych miesięcznie, za Premium 29,99 złotych miesięcznie, a za opcję Metal 49,99 złotych miesięcznie. Oczywiście im wyższa opcja tym więcej korzyści uzyskamy jako klient (np. wyższe oprocentowanie na kontach oszczędnościowych).
Warto również wspomnieć, że aplikacja Revolut dostępna jest nie tylko dla urządzeń z systemem Android i iOS, ale również HMS (smartfony i tablety Huawei bez wsparcia Androida).
Żródło: Revolut, informacja własna
Komentarze
1