W przypadku telewizorów postęp nie jest aż tak dynamiczny jak choćby w przypadku smartfonów, niemniej jednak standardy łączności i systemy Smart TV potrafią się całkiem szybko zdezaktualizować. Mimo to nie wymieniamy telewizorów tak często, jak mogłoby się wydawać.
Stare telewizory w naszych domach. Co ile lat wymieniamy TV?
Z najnowszego badania Krajowego Instytutu Mediów wynika, że tylko 15 proc. Polaków ma nowy telewizor, przy czym „nowy” oznacza tu kupiony w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Podkreślmy od razu, że badanie zostało przeprowadzone w pierwszej połowie roku, więc może nie uwzględniać na przykład odbiorników kupionych na tegoroczny Mundial.
To jak stare są w takim razie telewizory w polskich domach? Prawie połowa (47,1 proc.) to telewizory mające na koncie 2 – 4 lata i prawie tyle samo (46%) jest telewizorów w wieku od 5 do 10 lat. Nie brakuje też odbiorników działających od ponad dekady.
Jaki telewizor ma w domu Polak?
Krajowy Instytut Mediów spytał Polaków nie tylko o wiek telewizorów w ich domach, ale też o podstawowe parametry techniczne. Okazuje się, że dostęp do funkcjonalności Smart TV ma tylko 55,4 proc. Polaków. To oznacza, że prawie połowa jest ograniczona do telewizji linearnej i – ewentualnie – treści odtwarzanych na urządzeniach zewnętrznych.
Co zaś się tyczy rozdzielczości, to wciąż dominują telewizory Full HD. Takie urządzenia ma 37,8 proc. Polaków i to nawet pomimo tego, że coraz trudniej jest kupić TV tego typu. Kolejne 25,9 proc. ma telewizory o jeszcze niższej rozdzielczości: HD Ready. Telewizory 4K stanowią tylko 25,2 proc., a udział modeli 8K jest marginalny (1,2 proc.).
Jeżeli natomiast chodzi o rozmiar, to najpopularniejsze w Polsce są telewizory 40-, 42-, 43-, 48- i 49-calowe. Ma je 45,6 proc. osób. Na drugim miejscu (z wynikiem 32,4 proc.) plasują się telewizory 50-, 55- i 58-calowe, a na trzecim (26,1 proc.) – modele z ekranami o przekątnych pomiędzy 32 a 39 cali. Najmniejsze i największe telewizory razem nie stanowią nawet 6 proc. całości.
A ile osób w Polsce nie ma telewizora?
Choć ostatnimi czasy bardzo często da się usłyszeć, że ktoś nie ma telewizora, to statystyki Krajowego Instytutu Mediów pokazują coś zupełnie innego. Brak TV w domu zadeklarowało jedynie 4,4 proc. Polaków.
Co więcej, prawie co czwarty Polak ma w domu więcej niż jeden telewizor (23,8 proc.). Trzeba tu też jednak zaznaczyć od razu, że z taką sytuacją mamy do czynienia przede wszystkim w gospodarstwach 4-osobowych i większych (39,2 proc.) i na wsiach (31,7 proc.), gdzie dostęp do innego typu rozrywek jest ograniczony.
Źródło: zrealizowane w pierwszej połowie 2022 roku badanie Krajowego Instytutu Mediów na losowej próbie 8474 gospodarstw domowych i 19 611 osób w Polsce.
Komentarze
26Ciekawe jak robią te badania, z których wynika że tylko 4.4% polaków nie ma TV w domu.
Sonda na benchmark.pl jak na razie pokazuje, że to 27% i jest to czołowa pozycja wyprzedzająca o 7% (3-5 lat mam telewizor)
Do dziś obraz jak żyleta...
Dla odmiany tv led...góra 6 lat i kaput...
Można odnieść wrażenie że odbiorca obrazu HD powinien zostać unicestwiony po obejrzeniu programu, bo jeszcze by coś z tego obrazu zapamiętał...
na świecie to zdaje się tylko Polska ma aż tyle państwowych kanałów TV, jak się przegląda programy, tak, są dostępne na necie, to ponad 11 programów państwowych jest. nie publicznych lecz państwowych, bo TVP jest państwowa.
żeby ten abonament szedł na utrzymanie nadajników. a gdzie tam, on idzie na utrzymanie tego kosztownego pasztetu.
szkoda tylko że nie ma monitorów w większym rozmiarze niż 30" z groszami, bo jak się kupi telewizor, to trzeba od razu zepsuć w nim tuner aby przestał być telewizorem. niestety od razu traci się gwarancję, więc lepiej kupić używkę i zrobić to samo. płacenie na ten pasztet odczuwam jako działanie wbrew interesom Polski. a konsolę do gier i komputer do internetowego VOD do czegoś trzeba podpiąć :)
nie mogę się doczekać, kiedy państwowa TVP przestanie nadawać w starym HEVC, i będzie dostępny wyłącznie HEVC2. Wtedy kupiłbym starszy telewizor, i nawet tunera nie trzeba będzie w nim psuć aby poborcy chorego abonamentu się odwalili.