Sezon wiosenny rozpoczęty co oznacza coraz wyższe temperatury za oknem. Przy tej okazji warto przyjrzeć się naszym oknom i odpowiednio je wyregulować po zimie.
Wiosna z jej rozkwitającymi roślinami i wydłużającymi się dniami to czas, który wywołuje w nas pozytywne odczucia. Żegnamy się z zimą. Przy okazji warto zainteresować się naszymi oknami, które należy odpowiednio wyregulować.
Zadbaj o regulację okien
Plastikowe okna bardzo często wykorzystują specjalny system zamykania, który pozwala na regulację docisku i tym samym dostosowanie cyrkulacji powietrza do pory roku. Takiej regulacji najczęściej dokonujemy dwa razy w roku: na jesień i właśnie na wiosnę.
Cały proces jest bardzo prosty i powinien sobie z nim poradzić każdy z nas. Nie potrzeba ani specjalistycznej wiedzy, ani też specjalnych narzędzi - do regulacji okien wystarczy zazwyczaj zwykły śrubokręt, klucz imbusowy albo czasem potrzebne są jedynie nasze ręce.
Jak wyregulować okna?
Zaczynamy od zlokalizowania w bocznych okuciach pierścieni dociskowych – zwykle kilka lub kilkanaście na skrzydło. Nie każdy o tym wie, ale specjalna nasadka odpowiada za siłę docisku okna do ramy i w efekcie pozwala na regulację cyrkulacji powietrza.
Zimą ustawienie docisku jest zazwyczaj maksymalne, co oznacza, że cieńsza strona pierścienia obracana jest w stronę ramy okiennej. W takim trybie okno będzie szczelniej przylegało do futryny okiennej, dzięki czemu do mieszkania będzie napływać mniej zimnego powietrza, a nasze mieszkanie nie będzie się wychładzać.
Kiedy temperatura na zewnątrz wzrasta, zaleca się obrócić pierścień tak, aby jego grubsza część była zwrócona w kierunku ramy. Pozwoli to na lepszą mikrowentylację pomieszczenia, nawet przy zamkniętym oknie.
Cały proces powtarzamy dla wszystkich okien. Operacja nie jest specjalnie skomplikowana, ale pozwoli poprawić komfort użytkowania mieszkania.
Komentarze
9jeśli do tego dorzucisz mały rekuperator okienny, lub przebity przez ścianę, to będziesz miał lepszą wentylację niż przez rozszczelnienie okna, a jednocześnie nie będziesz musiał tyle grzać kaloryferem w zimie i chłodzić klimą latem (o ile masz), bo rekuperator odzyska ci sporą część ciepła/zimna .
Na koniec, @Paweł, z takimi 'poradnikami' tutaj? takie 'poradniki' często włażą jako niechciana clickbajtowa pseudo-0artykułowa reklama. Nie wstyd ci?