Podpowiadamy jak zaktualizować oprogramowanie w nośniku SSD. Proces nie jest skomplikowany, a pozwoli wyeliminować błędy, poprawić funkcjonalność i wydajność dysku.
Dysk SSD to jeden z tych podzespołów, który potrafi znacznie poprawić komfort użytkowania komputera. Czasami jednak nośnik wymaga aktualizacji oprogramowania. Jak tego dokonać?
Nowe oprogramowanie zazwyczaj ma na celu poprawę dostrzeżonych błędów i/lub zwiększenie wydajności, funkcjonalności oraz żywotności dysku SSD. Informacje o dostępnych poprawkach zwykle znajdziemy na stronie producenta w sekcji plików lub wsparcia technicznego.
Jak zaktualizować frimware SSD
Zanim przystąpimy do procesu aktualizacji oprogramowania, wcześniej należy wykonać kopię zapasową zapisanych danych – najlepiej umieścić ją na innym nośniku lub dysku zewnętrznym. Co prawda aktualizacja nie usuwa danych, ale w razie niepowodzenia operacji, dane mogą zostać bezpowrotnie utracone.
Aktualizacji zazwyczaj można dokonać z poziomu dedykowanego oprogramowania producenta (np. ADATA SSD ToolBox, Crucial Storage Executive, GOODRAM Optimum SSD czy Samsung Magician).
Oprogramowanie samodzielnie sprawdzi czy dysk posiada aktualną wersję firmware i czy zalecana jest aktualizacja, a następnie automatycznie przeprowadzi proces aktualizacji (może być tutaj wymagane ponowne uruchomienie komputera).
Źródło: inf. własna
Komentarze
9A jest wiele ważnych informacji, np.:
1. Jakich sterowników napędów SATA używamy, bo np. firmware Samsunga nie zaktualizuje się na dysku bootowalnym, gdy używamy sterowników AMD na platformach FX (Bulldozer/Steamroller), trzeba instalować sterowniki Microsoftu.
2. Po aktualizacji firmware jest niewielkie ryzyko, że UEFI nie rozpozna nowego dysku i będziemy musieli przeprowadzić naprawę systemu (podobnie jest przy nowym BIOSie) - tak jest w trybie UEFI, w trybie Legacy nie ma problemu.
3. Korekta sprzętu w UEFI to z reguły jeden restart podczas ładowania systemu, więc ktoś uważny może się przestraszyć, że się system restartuje podczas ładowania.