Na dworze robi się coraz goręcej, co niestety odczuwają też nasze laptopy. Wyjaśniamy dlaczego szczególnie teraz należy zadbać o sprzęt i jak można zapobiegać przegrzewaniu urządzenia.
Temat przegrzewania laptopów latem wraca jak bumerang. Współczesne laptopy często korzystają z energochłonnych podzespołów (zwłaszcza laptopy dla graczy), przez co generują sporo ciepła. Przy podniesionej temperaturze otoczenia i problemach z odprowadzaniem ciepła, takie połączenie może doprowadzić do throttlingu, spadku wydajności, przegrzania lub nawet spalenia urządzenia.
Jak zadbać, by laptop nie uległ przegrzaniu? Trzy proste metody powinny znacząco obniżyć ryzyko takiej usterki.
Właściwe użytkowanie laptopa
Przede wszystkim powinniśmy zadbać o właściwe użytkowanie laptopa. Głównie chodzi tutaj o zapewnienie odpowiedniego dopływu powietrza do otworów wentylacyjnych, by układ chłodzenia mógł sobie poradzić ze schłodzeniem komponentów.
Użytkowanie laptopa na twardej, prostej powierzchni to najłatwiejsza metoda na zapobieganie przegrzewania komponentów
Częstym błędem jest użytkowanie laptopa na miękkich powierzchniach (np. kocu), które ograniczają dopływ powietrza do otworów wentylacyjnych. Równocześnie oznacza to słabszą efektywność chłodzenia i wzrost temperatur podzespołów.
Regularna konserwacja chłodzenia
Nie należy również zapominać o regularnej konserwacji układu chłodzenia. Do otworów wentylacyjnych potrafią dostawać się zanieczyszczenia, które osiadają na elementach chłodzenia i z biegiem czasu ograniczają efektywność odprowadzania ciepła.
Świetnym przykładem jest tutaj materiał z kanału Wielki Elektronik, w którym diagnozowano usterkę modelu Acer Nitro 5 z mocno zabrudzonym układem chłodzenia.
Podstawową konserwację chłodzenia można wykonać za pomocą sprężonego powietrza – wystarczy co kilka miesięcy przeczyścić otwory wentylacyjne (koniecznie przy wyłączonym laptopie). Jeśli nie czujecie się na siłach, bardziej skomplikowane prace (np. wymiana pasty termoprzewodzącej) można powierzyć wykwalifikowanemu serwisowi.
Podkładka chłodząca jako dodatek
W niektórych przypadkach nawet fabryczne chłodzenie nie radzi sobie z poprawnym odprowadzaniem ciepła z laptopa, co może doprowadzać do spadków wydajności (sławnym przykładem były laptopy Apple MacBook Pro z topowymi procesorami Intel).
Niektóre podkładki chłodzące są dodatkowo przyozdobione podświetleniem LED, więc wyglądają... dosyć efektownie
W takim przypadku można wspomóc się podkładką chłodzącą, która poprawi efektywność odprowadzania ciepła (a przy okazji może też służyć jako hub USB). Warto jednak zaznaczyć, że na rynku są dostępne różne modele podkładek chłodzących, które mogą różnić się efektywnością i kulturą pracy (warto zatem przejrzeć testy w sieci).
Źródło: inf. własna
Komentarze
6