Do Wyborów Prezydenta RP pozostały już tylko trzy tygodnie, zaś kampania prezydencka wkracza w decydującą fazę. Postanowiliśmy sprawdzić jak dziesięciu zarejestrowanych kandydatów prezentuje się w sieci.
Odrzucając całkowicie na bok przekonania polityczne danych kandydatów, alfabetycznie prezentujemy ich "internetowy imidż", zwracając uwagę na wizualną prezencję stron, przejrzystość dostępnych na nich informacji oraz otwartość na nowoczesne media, które śladem Barracka Obamy zdają się być powoli standardem nowoczesnej polityki. Spójrzcie zresztą sami, jak bardzo zmieniała się metoda prowadzenia kampanii na przestrzeni lat.
Kandydat Prawicy Rzeczypospolitej postawił na przejrzystość, czytelność i informacje - strona jest pełna aktualności na temat najnowszej działalności politycznej Marka Jurka. Ponadto nie zabrakło informacji na temat życiorysu samego kandydata, który jest bardzo otwarty na serwisy społecznościowe - posiada aktywnie prowadzone konta na łamach Blipa/Twittera, Naszej-Klasy, Facebooka oraz własny kanał YouTube.
Prezes partii Prawo i Sprawiedliwość podobnie jak poprzednik stawia na informacje, choć strona jest nieco mniej czytelna - za to aż w trzech różnych wariantach! Nie zabrakło natomiast wielu aktualności związanych z przebiegiem kampanii byłego premiera, odniesień do serwisów społecznościowych (Twitter, Nasza-Klasa, Facebook, YouTube) oraz elementów społecznościowych oferowanych bezpośrednio przez witrynę - akcji "Przynieś babci dowód" czy księgi gości z głosami poparcia.
Strona Marszałka Sejmu jest zdecydowanie najatrakcyjniejszą wizualnie witryną w naszym zestawieniu. Choć jej premiera zakończyła się wielką wpadką, obecnie wszystko funkcjonuje jak należy. Strona jest interaktywna, w trakcie jej przeglądania wielokrotnie przemawia do nas kandydat Platformy Obywatelskiej, jest również czytelna, a swoją budową nawiązuje do nowoczesnych standardów projektowania stron. Bronisław Komorowski korzysta z Twittera, Blipa, Naszej-Klasy, Facebooka, YouTube'a i Flickra.
Strona przewodniczącego partii Wolność i Praworządność jako jedna z nielicznych sprawia wrażenie stworzonej nie tylko na potrzeby kampanii. Wygląda schludnie, choć mogłaby być nieco bardziej przejrzysta. Znajdziemy tam informacje na temat najnowszych działań politycznych, ale też liczne autorskie komentarze i newsy ze świata - tym samym witryna stanowi codziennie aktualizowany portal dla osób związanych z opcją polityczną Janusza Korwin-Mikkego. Nie brakuje autorskich elementów społecznościowych - videologa, księgarni, newslettera, bloga czy forum dyskusyjnego. Kandydat WiP nie obnosi się natomiast przesadnie z obecnością w serwisach społecznościowych.
Witryna przewodniczącego partii Samoobrona RP wyróżnia się na tel pozostałych kandydatów - zdominowanych przez biel, czerwień i niebieski - kolorowym odcieniem zieleni. Niestety jest to witryna bardzo słaba, bowiem poza jej znikomymi walorami wizualnymi, brak jej również porządnego działu z aktualnościami. Strona przedstawia natomiast skrócony program kandydata oraz rysy ideowego jego partii. Jeśli chodzi o elementy społecznościowe - witryna odsyła do zewnętrznego bloga Andrzeja Leppera.
Kolejny kandydat nie przynależy do żadnej partii politycznej, choć cieszy się poparciem organizacji Solidarność Walcząca. Jego strona internetowa wizualnie w największym stopniu przypomina witrynę Jarosława Kaczyńskiego - również zawiera aktualne informacje, notę biograficzną i wyszczególnione filmiki z kandydatem, jednak w tym wypadku całość jest bardzo chaotyczna i niemal kompletnie nieczytelna. Z elementów społecznościowych opartą na popularnym Wordpressie witrynę ubarwia blog i odniesienia do mikroblogów Twitter/Blip/Flaker.
Kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej od samego początku kampanii stara się jawić jako wielki przyjaciel internetu i technologii. Widoczne jest to na jego stronie internetowej, która obok witryny Bronisława Komorowskiego jest najbardziej nowoczesna, choć nieco minimalistyczna, zawiera jasno i czytelnie przedstawione informacje na temat kandydata oraz najnowsze aktualności. Cechą charakterystyczną Grzegorza Napieralskiego jest wielka otwartość w kierunku serwisów społecznościowych - znajdziemy go na Twitterze, Yam.pl, MySpace, Skype, Flakerze, Gadu-Gadu, Facebooku i Naszej-Klasie.
Bezpartyjny kandydat, wspierany przez Stronnictwo Demokratyczne posiada aż dwie strony internetowe, paradoksalnie jedna z nich jest całkowicie profesjonalna, a ta stworzona na potrzeby kampanii stanowi jej zupełne przeciwieństwo. Jednak to głównie na tej pierwszej znajdziemy interesujące nas informacje - zarówno na temat kandydata, jak i jego ostatnich poczynań. Nie brakuje też licznych elementów społecznościowych - odesłań do Facebooka, Twittera, Blipa, Flakera, Yam.pl, Flickra, Naszej-Klasy i kilku kanałów e-telewizyjnych. Całość jest stonowana i utrzymana w przyjemnej, eleganckiej konwencji.
Waldemar Pawlak
Strona internetowa kandydata Polskiego Stronnictwa Ludowego zdaje się mieć przejściowe problemy z działaniem. Wpis uaktualnimy, gdy tylko ten stan rzeczy ulegnie poprawie.
Kandydat Polskiej Partii Pracy dysponuje stroną czytelną i przejrzystą, na której znajdziemy informacje zarówno na temat jego ostatnich działań, sylwetki, jak i dominujących poglądów. Całość jest jednak nieco przestarzała, przypomina mniej więcej strony internetowe tworzone ponad pięć lat temu. Poza filmikiem z YouTube brak tam również jakichkolwiek elementów społecznościowych.
I jak podobają się strony kandydatów, spośród których jeden wkrótce stanie się głową państwa? Gdybyście mieli kierować się tylko tym kryterium - na którego z nich byście postawili? I dlaczego? Piszcie, komentujcie!
Komentarze
58A Wam?
Tego kom&nis%Ę
powiedzmy 200zl rozszezona - czyli taka mniejwiecej jak teraz jest
OBIE POWYZSZE BEZ KRETYNIZMOW W STYLU DARMOWE SANATORIA!!!
Reszta ubezpieczen to do bankow - na zycie, zdrowie takie a takie, itp.
I TERAZ UWAGA!!! - PANSTWO NIE POWINNO UTRZYMYWAC SIE Z ZUS TYLKO Z PODATKOW!!!!
podatek powinien byc na poziomie 15% - 17%
ale coz - za glupi sa polacy na takie cos
W moim osobistym przypadku moich interesów nie reprezentuje ŻADEN kandydat, żaden nie bierze pod uwagę poprawy ani mego własnego ani środowiskowego statusu materialnego.
Na obiecankach wyborczych p. Tuska się już zawiodłem. Obiecywał wszystko wszystkim - po obraniu nie zrealizował z obiecanek NIC.
20 czerwca prawdopodobnie wyjadę z domu połazic po górach. Na "wybory" w ktorych ode mnie nic nie zależy szkoda mi czasu.
Jeden problem dla mnie bolesny - brak realizacji w PL polityki Unii europejskiej, pomimo członkowstwa, istnienie nadl zbędnego pasożytniczego grzyba NFZ pochłaniającego blisko 1/3 naszych podatków na zdrowie na zachcianki pierdzących w stołki i parzących stale kawki durnych urzędasów.
Przykłady:
- w Unii Europejskiej podstawowe leki na grypę w czasie pandemii były refundowane. U nas handlowano nawet maseczkami.
- w Unii każdy jej wolny obywatel mial prawo wyboru: zaszczepic się (za darmo) lub nie. W Polsce urzędasy zadecydowali za nas odgórnie - nie.
- w Unni jest nadal bardzo szeroka lista refundowanych leków i chorob które są leczone bezpłatnie, w polsce NFZ co miesiąc niemal pozbawia nadziei na życie kolejną grupę chorych, nie zwalniając za to swoich własnych nierobów - choć oszczędności byłyby większe.
Prawo Unijne powinno być prawem nadrzędnym także w Polsce, abysię nikt już nigdy nie odważył napisać "nas na to nie stać".
Bo jeśli nas nie stać - wystąpmy z Unii Europejskiej.
Proste?
Bogusław Ziętek - Nie znam typa ale PPP źle mi się kojarzy i raczej nic dobrego nie zapowiada.
Andrzej Olechowski - To akurat już jest komunista i napisał to w oświadczeniu lustracyjnym szkoda tylko że takich się dopuszcza jeżeli tylko się przyznają a powinni mieć dożywotnie wakacji od polityki. Grzegorz Napieralski - Na komunistę za młody ale sam powiedział żeby zapomnieć o przeszłości dlatego dyskwalifikacja na starcie. Kornel Morawiecki - On już swoje 5min miał, zbyt dumny człowiek... Andrzej Lepper - Bez komentarza...
Marek Jurek - Spoko gość ale nie ma zaplecza partyjnego.
Co do dwójki ostatnich:
Komorowski to przydupas i zwykły pozorant raz mówi jedno raz co innego tylko żeby ludziom się przypodobać. Podobnie jak w przypadku jego partii "uśmiechu" mi ładny uśmiech do tragicznej sytuacji i udawania że jest super nie wystarczy. Wszystko leży, w mojej turystycznej miejscowości gdzieś 3 lata temu pobudowały się hotele i pensjonaty dziś ludzie tracą pracę i sprzedają domy więc coś jest chyba nie tak? Co do Jarka to za bardzo nie podoba mi się jego spokojny program ale lepsze to niż obiecywanie cudów z których i tak później nikt go rozliczyć nie będzie mógł(Tusk doskonale wie że jest już spalony dlatego nie startuje) jeżeli on stał za polityką brata to jestem jak najbardziej za nim!
1. Przyśpieszymy i wykorzystamy wzrost gospodarczy.
2. Radykalnie podniesiemy płace dla budżetówki, zwiększymy emerytury i renty.
3. Wybudujemy nowoczesną sieć autostrad, dróg ekspresowych, mostów i obwodnic.
4. Zagwarantujemy bezpłatny dostęp do opieki medycznej i zlikwidujemy NFZ.
5. Uprościmy podatki - wprowadzimy podatek liniowy z ulgą prorodzinną, zlikwidujemy ponad 200 opłat urzędowych.
6. Przyspieszymy budowę stadionów na Euro 2012.
7. Szybko wypełnimy naszą misję w Iraku.
8. Sprawimy, że Polacy z emigracji będą chcieli wracać do domu i inwestować w Polsce.
9. Podniesiemy poziom edukacji i upowszechnimy Internet.
10. Podejmiemy rzeczywistą walkę z korupcją.
I jak tu na KŁAMCÓW głosować?
Dlatego demokracja to najbardziej ciul;owy system bo głos głupiego jest tyle samo ważny co mądrego. Im więcej dezinformacji i ciemnej masy tym lepiej sterować - zobaczcie na polskie media...
Nie będę się odnosił do konkretnych postów bo nie chcę flejmu...
Kto choć trochę zna ekonomię i realia ten nie da się wpuścić w maliny i wie doskonale kto ściemnia i kłamie a kto ma realne pomysły. Niestety realne pomysły wymagają zburzenia obecnej struktury czyli m.in. układów a to jest b. ciężkie.
Jaki naród takie państwo a jakie jest nasze państwo i jak się tutaj żyje każdy widzi...
Z WLASNYM CHU*EM NA LBY SIE POZAMIENIAL??????????
jak w pl placa minimalna bedzie tak jak tu w UK (po przeliczeniu na zl) +- 4500zl i ceny produktow pozostana takie same to GLEBOKO przemysle swoj powrot do tego chorego panstwa
bo co mi po tym ze bede mial 4500zl minimalnej wyplaty JAK Z DEBILAMI BEDE MUSIAL SIE UZERAC - i przecietna chamskoscia polakow
a zeby sie tu w UK rozliczyc z podatku to DZWONIE do skarbowki i potwierdzam swoja swoja osobowosc i mowie ze chcialem sie rozliczyc z podatku!!!!!! Pan/Pani z skarbowki sie pyta czy czek czy na konto maja byc pieniazki - KONIEC - ROZLICZONY JESTEM!!!!!!!!!!
a to tylko jeden z dziesiatkow powodow czemu tu UK jest lepiej
jak ktos pieknie powiedzial jak kryzys byl - cyt. "pani - tu (w UK) to jak jest zle to i tak jest lepiej niz w pl jak jest dobrze
HEH - wrocic do pl - to sie ubawilem