Belfer od CANAL+ to jeden z najgorętszych polskich seriali. Wiele osób szukało więc sposobu na to, by go obejrzeć poza telewizją i odnajdywali go w serwisie patrzajto.pl. Właściciel tego ostatniego nie reagował i sprawa trafiła do sądu. Jesteśmy już po rozprawie.
Kara 8 miesięcy dla właściciela patrzajto.pl za piracką działalność
Nie każda telewizja jest darmowa i nie wszystkie treści w Internecie są udostępniane w legalny sposób. Pirackich serwisów nie brakuje też w Polsce, a jednym z nich był właśnie wspomniany patrzajto.pl (dawniej dostępny pod linkiem vodtu.pl). Za jego pośrednictwem można było obejrzeć odcinki drugiego sezonu serialu Belfer. Przedstawiciele CANAL+ kierowali do administracji serwisu wezwania o zaprzestanie nielegalnej działalności, ale nie było reakcji.
Udało się określić, kto jest właścicielem serwisu i (wraz z dowodami) skierować sprawę do sądu. Nie było wątpliwości, że naruszone zostało prawo autorskie, a patrzajto.pl działało na szkodę ITI Neovision S.A. (czyli operatora Platformy CANAL+). Wyrok: 8 miesięcy ograniczenia wolności.
Właściciel serwisu próbował być sprytniejszy
Gdyby treści były udostępniane bezpośrednio przez wewnętrzną infrastrukturę hostingową, sprawa byłaby dużo prostsza. Właściciel serwisu skorzystał jednak z popularnego modelu, w którym treści trafiają od użytkowników w postaci osadzonych odtwarzaczy wideo z zewnętrznych platform. Tłumaczenie również było klasyczne: nie da się mieć pełnej kontroli nad tym, co dodają użytkownicy, jeśli priorytetami są wolność i brak cenzury.
„Właściciel serwisu chciał skorzystać z modelu, w którym operuje obecnie większość pirackich serwisów VOD, starając się uniknąć odpowiedzialności karnej. […] W takiej sytuacji organy ścigania często były bezsilne i przyjmowały tłumaczenia sprawców, w których Ci informowali, że wszystkie treści pochodzą z zewnętrznych serwisów hostingowych i są zamieszczane przez użytkowników, na co właściciele stron nie mają wpływu. To pierwszy tak ważny wyrok, który może stać się punktem odniesienia przy kolejnych tego typu sprawach” – skomentował jeden z członków zespołu CANAL+.
Źródło: CANAL+
Warto zobaczyć również:
- Darmowa telewizja internetowa - jak oglądać i gdzie?
- Stranger Things - 4. sezon zapowiedziany
- Te roboty są niesamowite - nowe filmy od Boston Dynamics
Komentarze
33Netflix pakiet premium 52zł
Amazon 26zł
cda premium 20zł
player.pl - zależy od dokupionych pakietów
Canal+ - nawet nie wiem ile
I wiele innych.
Każdy ma co innego, oferta każdego wciąż jest bardzo ograniczona. Sam jestem klientem dwóch z w/w i płacę miesięcznie około 50zł, a wciąż czuję, że mój dostęp do treści jest wyraźnie ograniczony. To nie jest złodziejstwo? "Artyści" sami dążą do rozwoju piractwa utrudniając ludziom życie, choć trzeba przyznać, że i tak jest znacznie lepiej niż było jeszcze 5 lat temu.
Jednym słowem słaby obrońca.
zazwyczaj takie wyroki jedynie zwiększają problem, bo ...... po pierwszym razie, jeśli gościu miał jakąś pracę, to ją straci. nową ciężko będzie mu znaleźć patrząc na polskie realia, więc ...... wróci do takiego samego zarobkowania. będzie jednak mądrzejszy w zakresie swojego majątku, po prostu zamiast kupować drogie komputery, będzie kupował hosting, i dla siebie jak najtańsze komputery do zarządzania. majątku własnego oficjalnie też nie będzie miał, poza tanim sprzętem z 2giej ręki, i ...... odzieniem.
Trzeba byłoby pierdyknąć porządną inwentaryzację tego burdelu.