Trendy w obszarze recyklingu docierają niemal wszędzie. Bankowość nie jest wyjątkiem. Ekologiczne karty banku PKO Bank Polski docierają do kolejnych klientów. Czym się różnią od tych “normalnych” i czy są trwałe?
Recykling, wszędzie recykling! Nie dość, że sztuczna inteligencja pomoże w recyklingu PV, to na dodatek naukowcy odkryli nowy sposób na odzyskiwanie złota z komputerów. A skoro o bogactwie mowa, to nie sposób pominąć kart z tworzywa rPVC.
Nowe karty z recyklingu już są
PKO Bank Polski robi ukłon w kierunku ekologii i recyklingu, wprowadzając karty z tworzywa rPVC. Pod koniec 2023 r. pierwsi klienci otrzymali karty debetowe i kredytowe wykonane z PVC w 100 proc. pochodzącego z recyklingu (czyli rzeczone rPVC).
Nowe karty PKO Bank Polski będą stopniowo zastępować te wyprodukowane z tworzywa PVC. A jest ich całkiem “sporo”. W portfelach klientów PKO Banku Polskiego jest 10 mln kart płatniczych wydanych przez bank, czyli około 50 ton plastiku.
Sprawdź czy masz kartę rPVC
Karty rPVC spełniają wszelkie odpowiednie normy jakościowe. Jak je odróżnić od tych “zwykłych”? Otóż karty PKO Banku Polskiego z recyklingu mają na rewersie napis "Wykonano w 100% z PVC z recyklingu” lub "Wykonano w 70% z Ocean Plastic®” wraz z symbolem recyklingu.
W przypadku kart Ocean Plastic jest to "tylko" 70 proc. tworzywa PET pochodzącego z recyklingu. Wynika to z samej specyfikacji konstrukcji karty, wymagań technologicznych w procesie produkcyjnym oraz międzynarodowych norm określających jakość kart.
Spełniają normy i są bezpieczne
Najczęściej jako materiał wykorzystywane są tu odpady przemysłowe np. pochodzące z branży opakowań i poligrafii. Jednocześnie te karty spełniają wszelkie odpowiednie normy jakościowe i bezpieczeństwa.
Z pewnością Paweł Maziarz - olbrzymi wielbiciel płatności bezgotówkowej - doceni fakt, że karty stają się bardziej ekologiczne. To oczywiście uszczypliwość z mojej strony, bo redakcyjny kolega miał ostatnio ciekawe przygody w sklepie, które skłoniły go do przemyśleń na temat płatności gotówkowej.
Źródło: informacja prasowa, benchmark.pl
Komentarze
5Znowu zmieniamy coś co nie ma praktycznie żadnego wpływu na środowisko, a faktycznych trucicieli nie zauważamy.