Ciekawostki

Kiedy rusza sezon grzewczy? Musisz się do niego przygotować

przeczytasz w 1 min.

Początek tej jesieni nie przyniósł niskich temperatur. Wrzesień był wyjątkowo ciepły, ale możemy być pewni, że niebawem zrobi się nieco chłodniej. Mieszkańcy bloków muszą wiedzieć, kiedy zaczyna się sezon grzewczy i jak się do niego przygotować.

We wrześniu 2023 r. mało kto w Polsce myślał o ogrzewaniu. Miesiąc ten był wyjątkowo ciepły i słoneczny. Początek października również nie jest bardzo zimny, ale aura znacznie bardziej pasuje do jesieni, niż miało to miejsce w minionym miesiącu. Podczas chłodnych poranków czy wieczorów coraz częściej można pomyśleć o tym, że czas najwyższy uruchomić ogrzewanie.

W przypadku mieszkańców domów jednorodzinnych z własnym ogrzewaniem sytuacja jest prosta - sezon grzewczy rusza wtedy, kiedy uruchomimy ogrzewanie. W blokach jest nieco inaczej. Mieszkańcy są skazani na łaskę zarządców budynków.

Kiedy rusza sezon grzewczy?

W Polsce nie ma dokładnie określonej daty rozpoczęcia sezonu grzewczego. Jego definicja jest dość niejasna, ponieważ zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki z 15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych jest to okres, w którym panujące warunki atmosferyczne uzasadniają konieczność ciągłego dostarczania ciepła do obiektów.

Nie ma zatem żadnych narzuconych ram czasowych lub wskazanej temperatury otoczenia, która wymaga uruchomienia ogrzewania. W mieszkaniach należy jednak zapewnić temperaturę 20 stopni Celsjusza w pokojach i 24 stopnie Celsjusza w łazienkach. Często przyjmowana jest zasada, że gdy temperatura na zewnątrz osiąga nie więcej niż 10 stopni Celsjusza przez trzy dni z rzędu, należy uruchomić ogrzewanie.

Jak przygotować się do sezonu grzewczego?

Należy pamiętać o tym, że na początku sezonu grzewczego zarządcy budynków często proszą o maksymalne otwarcie zaworów przy grzejnikach. Jeśli mimo uruchomienia ogrzewania, kaloryfer jest chłodny, należy go odpowietrzyć. Warto też zadbać o to, by oczyścić grzejniki z kurzu i odsłonić je, aby ciepło mogło rozchodzić się swobodniej.

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    deflorator
    9
    Czekam na poradnik jak "przechodzić przez jednię".
    • avatar
      Kojot321
      6
      "Musisz się do niego przygotować". O przygotowaniu 3 krótkie zdania na koniec artykułu- "musisz go odkurzyć". Nic o nowoczesnych kaloryferach. Zaworach sterowanych z poziomu Smart Home, termostatach. Artykuł z serii co zabrać na grzybobranie i jak obierać ziemniaki. CO się z wami dzieje Benchmark?
      • avatar
        deflorator
        3
        Zauważyliście, że Benchmark staje się podobny do takich serwisów jak Jebzdzidy albo Ujarani?
        • avatar
          FanMaszynElektrycznych
          -1
          Maszyny elektryczne lekcja pierwsza!
          W maszynie elektrycznej zachodzi zjawisko przetwarzania energii.
          Wyróżniany prądnice, silniki i transformatory.
          W pradnicach powstaje energia elektryczna która odbywa się poprzez przetworzenie energii mechanicznej w elektryczną.
          W silniku następuje przetworzenie energii elektrycznej w mechaniczną.
          Transformator jest tylko przetwornikiem energii ponieważ zachodzi w nim przetwarzanie wartości napięcia oraz prądu.
          Maszyna elektryczna wykorzystuje zjawisko INDUKCJI ELEKTROMAGNETYCZNEJ. Zjawisko to polega na INDUKOWANIU SIĘ SIŁY ELEKTROMOTORYCZNEJ w uzwojeniu przez które przechodzi zmieniająca się w czasie ilość lini strumienia magnetycznego.
          Siła elektromotoryczna powstaje w uzwojeniu gdy ulega zmianie jego skojarzenie ze strumieniem magnetycznym.
          Siła elektromotoryczna może indukować się w uzwojeniu jeśli:
          - przez nieruchome uzwojenie przechodzi zmienny w czasie strumień magnetyczny.
          - uzwojenie przemieszcza się w polu magnetycznym.
          - pole magnetyczne przemieszcza się w stosunku do uzwojenia.
          Wyróżniamy maszyny prądu przemiennego i prądu stałego. Silniki i prądnice mogą maszynami prądu przemiennego lub stałego.
          Transformatory mogą pracować tylko przy prądzie przemiennym. Jest to spowodowane tym ze siłę elektromotoryczną w uzwojeniach transformatora indukuje wyłącznie zmienny w czasie strumień magnetyczny.

          Koniec lekcji pierwszej. Wyczekujące kolejnych fascynujących lekcji o zasadzie działań maszyn elektrycznych które bede tu publikował!

          Witaj!

          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

          Połącz konto już teraz.

          Zaloguj przez 1Login