Ostatnie badania kodu źródłowego kernela systemu operacyjnego Linux wykazały, iż wraz z niedawną premierą wersji 2.6.27 przekroczył on 10 milionów linii kodu. Aż 50% tej wielkości to sterowniki do różnych urządzeń. Jeśli natomiast chodzi o zastosowane języki programowania, to 96.4% kernela została napisana w języku C, 3.3% w asemblerze, a reszta to różne skrypty i pliki tekstowe.
10 milionów linijek to kod źródłowy samego kernela. Dystrybucje, składające się na kompletny system operacyjny są znacznie większe. Na przykład wydana w 2008 roku popularna Fedora 9 zawiera ponad 200 milionów linii. To znacznie więcej od choćby Windows Vista, którego źródła zajmują podobno około 50 milionów linii (podobno, ponieważ są one zamknięte, a pełny dostęp do nich ma jedynie Microsoft).
Kod systemu Linux powstaje na zasadach open-source, a w jego tworzenie zaangażowani są programiści z całego świata, którzy w wielu przypadkach pracują za darmo. Gdyby jednak obliczyć, ile pieniędzy kosztowałoby stworzenie systemu operacyjnego Linux od zera, w standardowej korporacji zatrudniającej opłacanych pracowników, wyszłaby pokaźna suma ponad 250 milionów dolarów.
Komentarze
5http://blogs.computerworld.com/who_writes_linux_corporate_america
A jak chlopaki maja szanse cos zarobic to czemu nie?