Systemy operacyjne

Kod źródłowy Linuxa ma już 10 milionów linii

przeczytasz w 1 min.

Ostatnie badania kodu źródłowego kernela systemu operacyjnego Linux wykazały, iż wraz z niedawną premierą wersji 2.6.27 przekroczył on 10 milionów linii kodu. Aż 50% tej wielkości to sterowniki do różnych urządzeń. Jeśli natomiast chodzi o zastosowane języki programowania, to 96.4% kernela została napisana w języku C, 3.3%asemblerze, a reszta to różne skrypty i pliki tekstowe.

10 milionów linijek to kod źródłowy samego kernela. Dystrybucje, składające się na kompletny system operacyjny są znacznie większe. Na przykład wydana w 2008 roku popularna Fedora 9 zawiera ponad 200 milionów linii. To znacznie więcej od choćby Windows Vista, którego źródła zajmują podobno około 50 milionów linii (podobno, ponieważ są one zamknięte, a pełny dostęp do nich ma jedynie Microsoft).

Kod systemu Linux powstaje na zasadach open-source, a w jego tworzenie zaangażowani są programiści z całego świata, którzy w wielu przypadkach pracują za darmo. Gdyby jednak obliczyć, ile pieniędzy kosztowałoby stworzenie systemu operacyjnego Linux od zera, w standardowej korporacji zatrudniającej opłacanych pracowników, wyszłaby pokaźna suma ponad 250 milionów dolarów.

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Kurde ale wskaźnik - liczba linijek kodu decyduje o jego jakości ?? Za rok dowiemy się że M$ ma 1 mld lini kodu w jajku i będzie na pudełkach Windows 7 pakować wielki znaczek 1 mld code line in kernell -pzdr.
    • avatar
      deel77
      0
      Nie dziwi mnie liczba linii kodu fedory (pewnie podobna do każdej dużej dystrybucji linuxa). Znaczna różnica pomiędzy Windą i Linuksem wynika z tego, że do linuksa dodaje się mnóstwo oprogramowania (za które MS musiałby płacić kary).
      • avatar
        mgkiler
        0
        A na linux.org niedawno byl artykul "who wrote linux" ktory wykazuje ze linux powstaje przez platnych programistow z USA. Linux byl zapoczatkowany za free. Ale kto normalny bedzie pisal taki soft za darmo? Korporacje normalnie dzis maja programistow ktorym placa za rozwijanie tego OS. Inaczej to nie bylo by szans jakby kazda aplikacja, kazdy sterownik byl tworzony przez studenta hobbyste z malym doswiadczeniem i bez zobowiazan wobec tego co robi.
        • avatar
          mgkiler
          0
          oto link:
          http://blogs.computerworld.com/who_writes_linux_corporate_america
          • avatar
            Bruce
            0
            No dobrze, ale to nie zmienia faktu ze dla odbiorcy jest za free.
            A jak chlopaki maja szanse cos zarobic to czemu nie?

            Witaj!

            Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
            Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

            Połącz konto już teraz.

            Zaloguj przez 1Login